DOLAR

32,3957$% 0.18

EURO

34,9582% 0.09

STERLİN

41,4259£% 0.18

GRAM ALTIN

2.405,94%0,20

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%0,18

BİTCOİN

2247023฿%-0.59072

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye Karadağ Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Kavuncu: “İki ülke arasındaki ilişkiler güçlenerek devam edecek”

Türkiye Karadağ Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri Erol Kavuncu, Karadağ Başbakan Yardımcısı Diritan Abazoviç’in ziyaretinde, iki ülke ortasındaki bağlantıların güçlenerek devam edeceğini belirtti.
Karadağ Başbakan Yardımcısı Diritan Abazoviç ve beraberindeki heyet, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.
Birinci olarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret eden heyet, Türkiye Karadağ Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri Erol Kavuncu ve heyetiyle görüştü. Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic’in de hazır bulunduğu ziyarette iki ülke ortasındaki siyasi, ekonomik, kültürel, askeri alanlardaki üst seviye bağların daha da güzelleştirilmesi için karşılıklı olarak yapılması gereken çalışmalar üzerine istişare ve değerlendirmelerde bulunuldu.
AK Parti Çorum Milletvekili ve Türkiye Karadağ Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri Erol Kavuncu, iki ülke ortasındaki ilgilerin her alanda üst seviyede devam ettiğini söyledi.
Yapılan ziyaretlerin kadim Balkan coğrafyasının değerli ülkesi Karadağ ile Türkiye ortasındaki uygun alakaların daha üst noktalara taşınmasında katkı sağlayacağını vurgulayan Kavuncu, “Cumhurbaşkanımızın Karadağ’a yaptıkları tarihi ziyarette bizlere gösterdiğiniz sıcak misafirperverlik için sizlere, Karadağ halkına tekrar teşekkür ediyorum. Ziyaret çok başarılı geçti. Türkiye’den Karadağ’a 12 yıl ortadan sonra cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan bu ziyaret, hiç elbet ikili bağlarımızın her alanda daha da gelişmesine hizmet edecektir. Ülkelerimiz ortasındaki var olan âlâ münasebetlerimizin her alanda daha üst düzeylere taşınması konusunda mutabık kalındı, somut kararlar alındı. Örneğin ekonomik manada ikili ticaret hacmimizin en az 250 milyon dolara çıkartılması konusunda mutabık kalındığı duyuruldu.

Bu türlü somut amaçların en üst seviyede kamuoyuna duyurulması esasen büyük bir teşviktir. Bizler, Türkiye Karadağ Dostluk Kümesi olarak ve Türkiye’deki temsilciniz kıymetli Büyükelçimiz Perişa Kastratoviç ve takımıyla bu somut amaçları gerçekleştirmek için çalışacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Karadağ Cumhuriyeti yöneticileriyle birlikte alınan kararların kendileri için tıpkı vakitte bir mesken ödevi olduğu için büyük bir çabayla çalışacaklarını lisana getiren Kavuncu, “Sizlerin de kıymetli katkılarınızla en kısa müddette bu amaçlara ve daha fazlasına ulaşacağımızdan eminim.

Son periyotta temas trafiğimiz arttı. Cumhurbaşkanımızın Karadağ’ı ziyareti, sizin ülkemizi ziyaretiniz, akabinde Karadağ Sıhhat Bakanı ve Ekonomik Kalkınma Bakanınız ülkemizi ziyaret edecek. TBMM Liderimiz da bu yıl bitmeden Karadağ’ı ziyaret edecekler. İkili temaslardaki bu artışın sürmesi bizleri ülkelerimizi birbirine daha da yakınlaştıracak, bağlarımız daha da güçlenecektir.

Parlamentolarımız ortasındaki mevcut işbirliğinin ortak tarih ve coğrafyamızın getirdiği yakınlık ve beşeri bağların da katkısıyla daima gelişmesini arzuluyoruz. Esasen aramızdaki güçlü bağlar bizi buna mecbur da kılıyor. Çünkü birebir coğrafyada yaşıyoruz, birebir kültürden besleniyoruz, NATO müttefikiyiz.

Mukadderatımız tıpkı, ayrıyeten ülkemizdeki önemli orandaki Karadağ kökenli vatandaşlarımızın varlığı bizi birbirimize daha da yaklaştırıyor. Sizin ziyaretinizi, temaslarda bulunuyor olmanızı, bağlantılarımızın geliştirilmesi noktasında sizinle hemfikir olduğumuzun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkelerine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç de, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemize yaptığı ziyaret son derece kıymetli.
Bu ziyaretin şimdiden olumlu sonuçlarını almaya başladık” dedi.

Türkiye’nin Karadağ’a bugüne kadar yaptığı her türlü yardım ve dayanak için teşekkür eden Abazoviç, Türkiye’nin sağlam bir müttefik olduğunu tabir ederek, her türlü iş birliğine hazır olduklarını açıkladı.

Ziyaretin akabinde Karadağ heyeti TBMM’yi gezdi.

Karadağ heyeti, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde terör örgütü FETÖ mensuplarınca TBMM’ye atılan bomba mahalline hürmet ziyaretinde bulunarak karanfil bıraktı, hain darbe teşebbüsünü kınadı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek’ten Gölbaşılı çocuklara hediye

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI