DOLAR

32,3804$% 0.14

EURO

34,8914% 0.04

STERLİN

41,4018£% 0.21

GRAM ALTIN

2.406,23%0,21

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%0,18

BİTCOİN

2251026฿%-0.36911

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türk Kızılay kuruluşunun 153’üncü yılını kutluyor

Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan Kızılay, kuruluşunun 153’üncü yılını kutluyor. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay 153 yıldır büyüyen bir ‘iyilik’ hareketidir. Milyonlarca gönüllünün tarih boyunca verdiği su ile büyüyen bu ‘iyilik çınarı’ bugün kurduğu çağdaş sistemlerle dünyada ‘iyilik’ var olduğu sürece insan acısını dindirmeye devam edecektir” dedi.
11 Haziran 1868’de bir grup doktor tarafından ’Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla kurulan, 1877 yılında ’Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1923 yılında ’Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1935 yılında ise ’Türkiye Kızılay Cemiyeti’ adını alan Türk Kızılay, 153’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
Kızılay’ın kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Genel Başkan Dr. Kınık, “Kızılay 153 yıldır büyüyen bir ‘iyilik’ hareketidir. Gönüllü bir grup ‘iyi’ insan tarafından kurulmuştur ve 1,5 asrı geçen varlığını da gönüllü ‘iyi’ insanların desteğine borçludur. Yeryüzünde iyilik var olduğu sürece de bu kurumun bayrağı nerede ihtiyaç sahibi varsa orada dalgalanacaktır” ifadelerini kullandı.
Kızılay’ın Mehmetçiğe yardım etme gayesi ile kurulduğunu hatırlatan Dr. Kerem Kınık, “Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlerin yardımına koşmuştur.
İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen tüm doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini sağlayan Kızılay, korona virüs salgınından etkilenenlere de yardımlarıyla destek olmuştur. Kızılay, hain 15 Temmuz kalkışmasını da bir ‘beşeri afet’ olarak değerlendirmiş ve milletine destek için tüm gücünü ortaya koymuştur” açıklamalarında bulundu.

“Kan hizmetleriyle dünyaya örnek”
Türk Kızılay’ın 1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başladığını ve 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiğini ifade eden Kınık, “Ülke geneline yayılmış hizmet birimlerinde görevli yaklaşık 4 bin personel ile 300 noktada kan bağışı alıp, her gün yaklaşık 1500 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını tamamen gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılamaktadır.


İlik nakli ve kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ve Kızılay iş birliğiyle Türkök Projesi yürütülmektedir. Korona virüs salgınında immün plazma bağışları ile hastaların tedavisine destek olan Kızılay, kandan elde edilen ilaçların ülkemizde üretimi sürecine de katkı sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi.
Genel Başkan Dr. Kınık, Türk Kızılay’ın operasyon gücüyle bölgesinde lider olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan, insani yardım serüveninde baş aktör olarak yer alan Kızılay’ın bugün Bölge Afet Yönetim, Afet Müdahale ile Lojistik Merkezleri, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, yüzbinlere acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasitesi bulunuyor.

Hayırseverlerin desteğiyle yapılan yardımlarla geçtiğimiz yıl 26 milyonu yurt içinde olmak üzere 37 milyon kişiye destek sağlamıştır.

Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor.”
Türk Kızılay’ın dünya genelinde 18 delegasyonu bulunduğu bilgisini veren Dr. Kınık, yaklaşık 11 yıldır süren Suriye’deki çatışmalardan etkilenen milyonlarca kişiye de destek sağladığını ifade etti.

“Hedef 2 milyon eğitilmiş gönüllü”
Türk Kızılay’ın 153 yıldır gönüllülerin desteği ile varlığını sürdürdüğünü kaydeden Dr. Kınık, “Çağın iletişim alt yapısından sonuna kadar yararlanan Kızılay, sosyal ağ özelliğini de taşıyan Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemi gonulluol.org üzerinden iyilik yapmak isteyen gönüllüleri bir araya getirmektedir.


Bunu aynı zamanda 2030 stratejisinde yer alan ’Toplumsal Dayanıklılığı Güçlendirmek’ programının bir parçası olarak ele almaktadır.

2021 yılında 2 milyon gönüllüye ulaşmayı hedefleyen Kızılay, eğitilmiş gönüllülerde daha fazla insana daha hızlı iyilik taşımayı amaçlamaktadır” dedi.
Türk Kızılay’ın Dijital Kan Bağış Otomasyonu, Afet Yönetim Sistemi Otomasyonu, Akıllı Depo Yönetim Sistemi, Doküman ve Arşiv Yönetim Sistemi Otomasyonu gibi sistemleriyle işlemlerini takip edeceğini aktaran Dr. Kınık, yeni kurulacak Kızılay İletişim Merkezi ile de 24 saat hizmet vereceğini belirtti.
Türk Kızılay’a destek olan milyonlarca insana teşekkür eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Milletin emanetini yerine ulaştırmak için gece gündüz çalışan gönüllü ve profesyonel tüm Kızılaycılar ile bizi bu yolda hep destekleyen başka fahri başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet yetkililerimize şükranlarımızı sunuyorum.”


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Her anestezi türünün kendine özgü riskleri var”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI