DOLAR

32,5622$% 0.14

EURO

35,0157% 0.35

STERLİN

41,4862£% 0.36

GRAM ALTIN

2.438,77%0,15

ÇEYREK ALTIN

3.913,00%0,07

BİTCOİN

2122776฿%-1.02411

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Tunceli’de hedef kitlenin yaklaşık yüzde 80’i aşılandı, faydası görülmeye başlandı

Tunceli’de aşının yararının görülmeye başladığını hem sıhhat çalışanlarında hadise çıkmadığını hem de 65 yaş üstünde oranın önemli formda düştüğüne dikkat çeken Vilayet Sıhhat Müdürü Op. Dr. Çağdaş Özdemir, en çok hadise artışının 25 ile 45 yaş ortasında ağırlaştığına dikkat çekerek, bilhassa İngiltere kaynaklı mutasyonun da çok görüldüğünü aktardı.
Ülke genelinde olduğu üzere Tunceli’de de Korona virüs (Covid-19) ile çaba hem aşı ile hem de alanda yapılan çalışmalarla devam ediyor.
Hadise sayısına nazaran orta riskli kümede yer alan kentte, Vilayet Sıhhat Müdürü Op. Dr. Çağdaş Özdemir’de son durumla ilgili bilgi verdi.
Geçtiğimiz yıl Haziran ayına kadar en düşük olay sayısının Tunceli’de olduğunu anımsatan Vilayet Sıhhat Müdürü Op. Dr. Çağdaş Özdemir, “Aslında bu süreçte de devam ediyor.
Yüzde olarak nüfus azlığından kaynaklı yüksek görünse de tüm temaslılara test yapmaya devam ediyoruz. Test yapma kapasitemizi de artırdık. Bakanlığımız bir aygıt daha temin etti. Şu anda çift aygıtla daha fazla test yapmaya çalışıyoruz. Test merkezleri kurduk oralarda daha fazla test yapmaya çalışıyoruz. Olayların şikayeti olup olmamasına bakmaksızın hepsini tarıyoruz. Biz rengimizden çok bu enfeksiyonu kentimizden büsbütün silmek için çalışıyoruz” dedi.
Tunceli’nin Kasım itibariyle pik yaptığını belirten Dr. Özdemir, “Tüm Türkiye’de olduğu üzere Tunceli de Kasım ayında pik yaptı.
Lakin Şubat’ın sonuna Mart başına kadar önemli düşüşler oldu. Şu anda tüm ilçelerimizde vilayet merkezimizde olaylarımız önemli sayılara ulaştık. Yaklaşık on gün öncesiyle son on günü karşılaştırırsak yüzde yüz bir artış var ilimizde” diye konuştu.

Aşının yararı görülmeye başlandı
Aşı yaptırmanın ehemmiyetine vurgu yapan Op. Dr. Özdemir, “Aşılamayla ilgili gayemizin yüzde 75-80’ini aşılamış bulunuyoruz.


Gaye dışında da 5 bin kadar vatandaşımızı da aşıladık. Yaklaşık 17 bin 500 kişi aşılandı. Randevu sistemlerimizi olabildiğince geniş tuttuk.

Vatandaşlarımızın meskenlerine gittik. Köy tarama programı çıkardık. Tüm köylere gittik. Köyde aşı olmak isteyenlere yönelik çalışma yaptık. Vatandaşlarımızın ayağına gittik. Aşının yapılmasıyla bir arada bilhassa sıhhat çalışanlarımızda olay görülmemeye başlandı. En hoş taraflarından biriydi. 65 yaş üstü olay oranı inanılmaz sayıda düştü. Ayrıyeten 65 yaş üstü olayların hastaneye yatış oranı azalmaya başladı” formunda konuştu.

En çok olay artışı 25-45 yaş aralığında
Tunceli’de şu anda en çok hadise artışının 45 ile 25 yaş ortasında ağırlaştığına vurgu yapan Özdemir, “Vakaları tek tek tahlil ediyoruz.


Bunun en büyük sebebi komşu ziyaretleri ve piknikler. Bilhassa ziyaretleri hane içinde tutmamız hadise sayısının azalmasına değerli katkı sağlayacak. Ayrıyeten aşılanmayan küçük bir kümemiz var. Bunun için de vatandaşlardan bahis komşu, yaşlı akrabası kim varsa bu şahısların aşılanmalarını sağlamak gerekiyor.

Bizler de ikna konusunda çalışıyoruz. Gerekirse biz ayaklarına gidip aşılarını yaparız. İkinci doz aşılarımız da mevcut. Aşının da yararını vilayetimizde hakikaten gördük. Hastaneye yatış oranımız inanılmaz azaldı. Ağır bakım servisimiz bir, bir buçuk aydır boştu. Şu an tekrar yatışlar başladı. Bir, bir buçuk aydır vefat eden hastamız olmadı.

Umarım tekrar Şubat ayındaki üzere çok düşük olay sayılarına döneriz. Vatandaşlarımız test yapmaktan, aşı yapmaktan korkmasınlar. Ne kadar süratli biçimde olağana dönersek o kadar rahat ederiz. Beşerler meskenlerinde sıkıldılar. Lakin dişimizi biraz daha sıkıp sonrasında rahat vakit geçirmemiz lazım” tabirlerini kullandı.

Mutasyonlu virüs daha çok bulaşıyor
Yaz mevsimiyle birlikte yurtdışından gelişlerin başlayacağını anımsatan Özdemir, “Yurtdışından akrabaları gelenler en azından 5 ile 7 gün meskenlerinde izole olmalarını sağlamalılar.


Şu anda mutasyonlu virüs bakanlığımızın da açıkladığı üzere Türkiye’de hayli arttı. Bizim kentimizde de o denli. Bilhassa İngiltere kaynaklı mutasyon çok görülüyor. Bunlarla ilgili deneyimlerimiz de şunu gösteriyor. Çok önemli formda bulaşıyor. Bulaşıcılığı yüksek. Olağanda açık havada çok bulaş göremezken İngiltere mutasyonunun bulaştığını görüyoruz.

Klinik sonuçları konusunda şimdi erken. Lakin hocalarımız ve öteki vilayetlerden aldığımız bilgilere nazaran mutasyonlu virüs bir ölçü daha berbat geçiriliyor. Havalar ısınıyor. Yaz gelmek üzere. Tunceli yazın çok kalabalık nüfusa sahip oluyor. Onun için şimdiden tedbir alırsak yazın çok daha rahat ederiz diye düşünüyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Malkara’da 20’ye kadar düşen vaka sayısı 200’ü aştı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI