DOLAR

32,3748$% 0.14

EURO

34,8993% -0.03

STERLİN

41,3967£% 0.18

GRAM ALTIN

2.404,50%0,16

ÇEYREK ALTIN

3.906,00%0,08

BİTCOİN

2251687฿%-0.40752

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

TSE belgelendirme faaliyetlerinin kapsamını genişletti


Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Gümrük Birliği Mutabakatı çerçevesinde malların özgür dolanımı mevzuatı gereği “CE” işareti taşıması zarurî olan eserlerde belgelendirme faaliyetlerinin kapsamını genişletti. TSE, ulusal akreditasyonunu tamamladığı parçacık filtreli maskeler, beden hami tulumlar, göz ve yüz hami siperliklerde Avrupa Birliği’nden “CE” belgelendirme yetkisi aldı.

Global pandemi ilan edilen Covid-19 salgını nedeniyle teneffüs koruyucusu olarak bilinen N95 maskeleri, kimi tulumlar ile göz ve yüz koruyan siperliklerin belgelendirme talepleri artış gösterdi. Talepler üzerine TSE, parçacık filtreli maskeler, birtakım tulumlar ve siperliklerde “CE” belgelendirmesi için Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) ulusal akreditasyonunu tamamladı. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının yetkilendirmesi, Avrupa Birliği’nin Resmi Gazetesinde yayımlanmasıyla TSE bu alanlarda uygunluk kıymetlendirme faaliyetlerine başladı.

AB’nin yetkisiyle TSE, parçacık filtreli maskeler, sıvı kimyasallar, patojen organizmalara karşı koruyucular, sıvı kimyasal hususlara karşı hudutlu koruyucular ve katı parçacıklara karşı kollayıcı giyecekler ile göz ve yüz koruyuculuğu sağlayan eserlerde CE işareti belgelendirmesi yapacak. Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren üreticilerin belgelendirme talepleri TSE tarafından karşılanacak.

TSE, Avrupa Birliği Gümrük Birliği Mutabakatı çerçevesinde malların özgür sirkülasyonu mevzuatı gereği CE işareti taşıması zarurî olan eserlerle ilgili olarak yürürlüğe giren Ferdî Hami Donanım Yönetmeliği konusunda 2011 yılından itibaren evrak vermeye “onaylanmış kuruluş” olarak yetkilendirilmişti. Yönetmelik kapsamında hala ayak, bacak, el, kol ve beden hami giysiler ile kimi baş muhafazası sağlayan eserlerde CE işareti ile ilgili belgelendirme faaliyeti yürütüyor.

CE işareti nedir?

CE işareti; malların özgür dolanımını sağlayabilmek maksadıyla Avrupa Birliği’nin 1985 yılında oluşturduğu “Yeni Yaklaşım” çerçevesinde uygulanan sıhhat ve güvenlik işaretidir. AB üyesi ülkeler ortasında malların hür sirkülasyonunu sağlamak emeliyle ortaya çıkan CE işareti, üzerine iliştirildiği eserin insan, hayvan ve etraf açısından sağlıklı ve inançlı olduğunu gösteriyor. Kalite simgesi olmayan CE işareti, üzerine iliştirildiği eserin ilgili yönetmeliğin tüm gereklerini karşıladığı manasına geliyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pandemi döneminde evcil hayvanlara talep arttı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI