DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2252246฿%0.24173

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Toplardamarları tıkalı hastaya 3 aşamalı tedavi yöntemi

Bacağındaki rahatsızlıktan ötürü İzmir Kent Hastanesi’ne başvuran ve toplardamar tıkanıklığı tanısı konulan evli ve bir çocuk annesi Nihal Tanyel (54), klasik tedaviye ek anjiyografik yolla uygulanan iki etaplı pıhtı temizleyici tedaviyle sıhhatine kavuştu. Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Hastamızın her iki bacak toplardamarları ile kalbe giden ana toplardamarı ve sol böbrek toplardamarı pıhtı ile tıkalıydı. Üç gün boyunca uyguladığımız üç evreli tedaviyle hastamız şikayetlerinden kurtuldu” dedi.

3 kademeli operasyonla sıhhatine kavuştu
İzmir’de yaşayan evli ve bir çocuk annesi Besin Mühendisi Nihal Tanyel (54), geçen hafta bacaklarının ağrısından adım atamayacak hale gelince soluğu tabiplerde aldı.


Tanyel, tetkiklerde kan bedellerinin düştüğü belirlenince takibinde olduğu hematoloji uzmanına gitti, kalp damar cerrahına yönlendirildi. Bunun üzerine Tanyel, Kent Hastanesi’ne başvurdu ve Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin tarafından acil anjiyo ünitesine alındı. 3 gündür devam eden sağ bacak şişliği, morarma ve yürüme zahmeti şikayetiyle yatırılan Tanyel’in süratle tetkikleri yapıldı. Bu tetkiklerde hastanın iki bacak toplardamarları ile kalbe giden ana toplardamarının ve sol böbrek toplardamarının pıhtı ile tıkalı olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine acil anjiyo ünitesine alınan Tanyel, 3 basamaklı operasyon geçirdi. Kalp Damar Cerrahı Opr. Dr. Kadir Çeviker ile birlikte üç kademeli bir tedavi uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Narin, “Sonuç olarak toplardamar tıkanıklığı (Derin Ven Trombozu) tanısı koyduğumuz hastamız klasik tedavi tekniği olan kan sulandırıcı tedaviye ek olarak, anjiyografik yolla uygulanan iki kademeli pıhtı temizleyici tedavi ile sıhhatine kavuştu” dedi.

“Tedavisi güç hastalık”
Toplardamar tıkanıklıkları tedavisinin güç olduğunu belirten Narin, “Bu durum hastaların ömrünü zorlaştıran bir durum.


Bacak toplardamar pıhtılaşma meselelerinin en kıymetli erken periyot komplikasyonları; akciğer embolisi ve hayatı tehdit eden kalp-akciğer yetmezliğidir. Uzun devir komplikasyonları ise; etkilenen bacakta sirkülasyon bozukluğuna bağlı, bacak şişliği, bacakta morarma, yürüme zahmeti ile bacakta yaralar oluşması halinde sıralanabilir.

Bilhassa hareketsizlik, çok kilo, kanser ve ailesel geçişli genetik kimi hastalıklar toplardamar pıhtılaşma hastalıklarına yatkınlığı arttırıyor. Hassas hastalarda doğum denetim hap kullanımı, gebelik ve cerrahi operasyonlar sonrası yatağa bağımlı kalma durumlarında da, damar pıhtılaşmasına eğilimin artıyor. Bacakta renk değişikliği, ağrı ve şişlik yakınmalarının ortaya çıkması durumunda, vakit kaybetmeden bir tabibe başvurmanın yaşamsal değeri var” tabirlerini kullandı.
Öte yandan üç gün boyunca önemli ağrılar çektiğini belirten Nihal Tanyel ise, “8 adımdan fazla yürüyemiyordum.

Şiddetli ağrının bel fıtığından kaynaklandığını sandım, değişik meseleler çıktı. Kent Hastanesi’nde süratli teşhis konuldu ve müdahale edildi. Artık yeterliyim, hekimlerime çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin en büyük 2. ilinde aşı çalışmaları böyle yürütülüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI