DOLAR

32,6545$% 0.42

EURO

35,2328% 0.56

STERLİN

41,8447£% 0.51

GRAM ALTIN

2.439,98%0,20

ÇEYREK ALTIN

3.920,00%0,37

BİTCOİN

2126547฿%-0.86735

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Tarihin ilk tıp okulunda 2 bin yıl sonra diploma töreni

Pandemi devrinde yüz yüze eğitim veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan 85 hekim diplomalarını tarihin birinci tıp okulunun kurulduğu Muğla’nın Datça ilçesindeki antik Knidos kentinde aldı.
Tarihin birinci tıp okulunun kurulduğu Knidos antik kentinde düzenlenen Tıp Fakültesi mezunları diploma merasimine, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Muğla Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. İskender Gencer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Datça Belediye Lideri Gürsel Uçar, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastenesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.
Muğla Valisi Orhan Tavlı okul birincisine çeşitli ikramlar verirken, okul birincisi okul kütüğüne Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan eşliğinde ismini çaktı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 5’inci devir mezunları M.Ö.
700 yılında dünyanın birinci tıp okulunun kurulduğu tarihi yer Knidos Antik kentinde diplomalarını aldıktan sonra Hipokrat yeminini Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan eşliğinde tarihi taş merdivenler üzerinde yaptılar. Hipokrat’ın doğduğu Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasının çabucak karşısında yer alan Knidos antik kentinde 2 bin yıl sonra birinci sefer düzenlenen sembolik merasime aileler büyük ilgi gösterdi.

Tıp okulunun birinci kurulduğu kentte diplomalarını aldılar
Mezun olan öğrenciler tarihte tıbbın birinci kurulduğu Knidos antik kentinde birinci kere kendileri için mezuniyet merasimi düzenlendiğini belirterek, “Tıbbın birinci kurulduğu bu kentte diploma almak gurur verici.


Tıbbın doğduğu bu topraklarda yemini yapmak ayrıyeten gurur verici. Okulum ile gurur duyuyorum bu türlü bir aktiflik düzenlediği için” dediler.

“2 bin 500 yıl evvel Knidos’ta Tıp Okulu kuruldu”
MSKÜ Tıp Fakültesi mezuniyet merasiminde konuşan Knidos Antik Kenti Hafriyat Lideri Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı, Knidos’un antik periyodun en kıymetli tıp merkezlerinden birisi olduğunu belirtti.


Prof. Dr. Doksanaltı, “Knidos, antik periyodun en ünlü ve en erken, en eski tıp merkezlerinden birisi olmasıdır.

Dolayısı ile bugün burada çiçeği burnunda hekimlerimiz ile birlikte olduğumuz için çok duygulandığımız, çok etkilendiğimiz günlerden birisi. Bundan 2 bin 500 yıl öncesinde Knidos, tıbbını kurmuş ve geliştirmiş olan, Anadolu topraklarında doğmuş büyümüş, Knidos’ta doğmuş büyümüş tıp tabiplerimiz, antik devrin tabiplerinin bir selamını iletiyor üzere hissediyorum kendimi” dedi.

“Knidos’ta tarihteki birinci tıp okulu M.Ö.

700 yılında kuruldu”
Tarihteki birinci tıp okulunun M.Ö.

700 yılında Knidos’ta çalışmaya ve faaliyetine başladığını belirten MSKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ise, “Knidos denilince bilhassa magazin sayfalarında Knidos’lu Afrodit akla geliyor. Tarihteki birinci tıp okulunun M.Ö. 700 yılında burada çalışmaya ve faaliyetini başladığını söylemek istiyorum.

M.Ö. 700 yılında Knidos’ta birinci tıp okulu eğitime başlamıştır. Bir öbür değerli nokta ise çabucak karşımızda Kos (İstanköy) adası var.

Kos adası Hipokrat’ın doğduğu yer. Bulunduğumuz topraklar tıp eğitimi tarihi açısından bir başlangıç etabı ve değerli bir yerdir” dedi.

“Knidos çağdaş tıbbın birinci kurulduğu yer”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin bir AR-GE Üniversitesi olması tarafındaki çalışmalarda büyük etap kaydettiklerini ve Türkiye’deki devlet üniversiteleri içinde birinci sıralarda yer aldıklarını belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Üniversite olarak pandemi sürecinin devam ettiği bir devirde sıhhat ordusuna yeni neferler katmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.


Rektör Çiçek, “Bugün mezuniyet törenimizi gerçekleştirdiğimiz Knidos, çağdaş tıbbın birinci kurulduğu yer olup, tıpkı vakitte Hipokrat’ın eğitim aldığı en eski tıp okuludur. Antik devirde Knidos’un hekimleri Akdeniz havzasındaki birçok yerde sıhhat hizmeti sundular.

Bu prestij ile bulunduğumuz noktanın sembolik manası çok büyük ve kıymetlidir. Bugün mezun olan öğrencilerimiz de ülkemize ve tüm insanlığa sıhhat hizmeti sunacaklardır.

İnsanlık ve tıp tarihinin en kıymetli imtihanlarından biri Covid-19 sürecinde verilmiştir. Doktorlarımızın bu imtihanda üstün muvaffakiyet ve fedakarlık göstermeleri tarihe büyük ve kalın harflerle çakılmıştır.

Bugün öğrencilerimize diploma verirken, onları değil, ülkemizi ve insan sağılığını ödüllendiriyoruz aslında. Ülkemizin sıhhat ordusuna yeni tıbbiyeliler kazandırmış olmak elbet vatanımız için gerçekleştirdiğimiz en kıymetli hizmetlerden biridir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ortaya konan 2023 vizyonu ile güçlenen sıhhat sistemimizin en kıymetli ayağının doktorlarımız olduğunu bir kere daha idrak ettik” dedi.

Knidos’ta devrin değerli hekimleri yetişti
Knidos, antik devirde M.Ö.


6’ncı yüzyılda başlayan ve daha sonraki yüzyıllarda epeyce ünlü olan tıp merkezlerinden birisi ve ekolüdür. Knidos’ta doğan ve yetişen hekimlerin, Pers, İran, Makedonya ve Karya satrabı Hekatomnos’un saraylarında özel tıpçı-sağlıkçı olarak misyon almalarının, Knidos sıhhat okulu ve tabiplerinin ne derece ünlü ve vazgeçilmez olduğunu gösteren kıymetli kayıtlar bulunmaktadır.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Engelliler Meclisinden aşı teşekkürü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI