Soyları Osmanlı Süvari birliğine dayanıyor, uçsuz bucaksız doğada özgürce yaşıyorlar

Antalya’nın İbradı ilçesinde Toroslar’ın, Akdeniz ile Anadolu’yu bıçak üzere kestiği bölgede yer alan Eynif Ovası’nda yaklaşık 50 sürü halinde …

Hediye sipariş alışveriş ankara
03.12.2020
A+
A-


Antalya’nın İbradı ilçesinde Toroslar’ın, Akdeniz ile Anadolu’yu bıçak üzere kestiği bölgede yer alan Eynif Ovası’nda yaklaşık 50 sürü halinde yaşayan ve sayıları bini bulan yılkı atları için bölgeye her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler geliyor. Soyları Osmanlı’nın süvari birliklerine dayanan atlar 90 bin dönümlük yerde özgürce yaşıyorlar.

Yılkı atlarının Osmanlı periyoduna kadar dayandığını anlatan turizmci Tolga Özgüven, “Bu atlar Osmanlı’nın süvari birliklerinden gelmekte olan bir at soyudur. Bu ovada serbestçe dolaşabiliyorlar” dedi. Atların tarihçesine ait bilgi veren Özgüven, şunları söyledi:

“Osmanlı periyodunda Eynif Ovası’nın tapusunu Ormana köyünün ağaları padişahtan istiyor. 7 tapu karşılığında Ormanalı gençler sipahi ocağına askere yazılıyorlar. Osmanlı İmparatorluğu dağıldıktan sonra atları ile birlikte köye dönüyorlar. Lakin atlar savaş atı olduğu için bütün gün koşmaya meyilliler. Köyde iri yarı kaslı atlar kullanıldığı için bu atların kendi işlerine yaramadığını gören köylüler tabiata salıyorlar. Bu atların soyu o günden bu güne geliyor.”

Yılkı atları sebebiyle bölgede önemli biçimde konuk ağırladıklarını ve yerli ve yabancı konukların atlar sayesinde Eynif Ovası’na geldiğini söyleyen Özgüven, “Misafirlerimiz bu atları uzaktan gözlemliyorlar. Biraz daha sabırlı olurlarsa yakınlarına kadar yaklaşıp aile yapılarını inceleme fırsatı buluyorlar. Hakikaten bu ovada bin civarında yılkı atı var. Bu atlar aile aile yaşıyorlar. İçerisinde taylarından tutun önder cet kadar bir aile yapıları var. Konuklarımız burada saatlerce vakit geçiriyorlar” diye konuştu.

Bölgeye ailesi ile birlikte gelen Levent Övdür, daha evvel Yılkı atlarını izlemeye geldiğini söyledi. Eynif ovasına hayran kaldığını söyleyen Övdür, “Buranın tabiatına hakikaten hayranım. Daha evvel buraya geldim. Artık ailem ile birlikte geldim. Burada insan bu atları seyrettiği vakit başka bir huzur alıyor. Oturup yalnızca seyredeceksiniz” diye konuştu.

Fotoğraf sanatkarlarının uğrak yeri

Tabiatta özgürce dolaşan yılkı atları, doğaseverler ve fotoğraf tutkunlarına eşsiz hoşlukta imgeler sergiliyor. Eynif Ovası bir çok fotoğraf sanatkarlarına da mesken sahipliği yapıyor. Bilhassa yılkı atlarının fotoğraflarını çekmek için bölgeye gelen fotoğraf sanatkarları sabah saatlerinde ovaya gelerek aile halinde kümeler halinde gezen yılkı atlarının fotoğraflarını çekmek için gün batımına kadar çalışma yapıyorlar.

Drone ile görüntülendi

Eynif Ovası’nda özgürce dolaşan, doğaseverlere unutulmaz imajlar sunan yılkı atları sürüler halinde gezerken drone ile de görüntülendi. Torosların ortasında 90 bin dönüm bir ovada yaşayan yılkı atları drone çekimi ile havadan eşsiz hoşlukta manzaralar sergiledi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.