DOLAR

32,8464$% -0.02

EURO

35,6988% 0.03

STERLİN

42,4722£% 0.11

GRAM ALTIN

2.562,14%0,68

ÇEYREK ALTIN

4.186,00%-0,05

BİTCOİN

2183519฿%-0.63187

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Son 1,5 yılda beyin ameliyatı, Covid-19 ve 2 kez de kalp krizi geçirmişti

Son 1,5 yılda beyin ameliyatı, Covid-19 ve 2 kere de sefer kalp krizi geçiren İsmail Hakkı Mercan, bu sefer by-pass ameliyatı oldu. Hastasının tıkalı 4 damarını değiştirdiklerini belirten Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Daha evvelce organ nakli ya da diğer bir büyük ameliyat geçirmiş olmak by-pass ameliyatına mahzur değil. Lakin korkup bu değerli ameliyatın göz gerisi edilmesi hayata mal olabilir” dedi.
Kızından nakledilen karaciğer dokusuyla ikinci hayata başlayan ve yıllarca sıhhatle yaşayan İsmail Hakkı Mercan (65), pandemi sürecinde şansızlık üstüne şansızlık yaşadı, ölümlerden döndü.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde hekim öğretim üyesi olan İsmail Hakkı Mercan, pek çok hastanın tetkik ve tedavilerini aksattığı korona salgınında hastaneleri mesken tuttu.
Eşi Ayşe Mercan (58) ve üç çocuğunun verdiği büyük takviye ve moralle Mercan, adeta sıhhat destanı yazdı. Mercan, birinci büyük ameliyatını 2013 yılında geçirdi. Hepatit B’ye bağlı siroz gelişen Mercan, karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesine geldi.
Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı kurucu lideri Prof. Dr. Murat Kılıç, Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze’den oluşan grubun gerçekleştirdiği operasyonla o devir üniversite öğrencisi olan kızı Emine Gökçen Mercan’dan (31) alınan karaciğer dokusu 24 Ocak 2013 tarihinde baba Mercan’a nakledildi.
Kızının, ikinci hayatın kapılarını açtığı Mercan, yıllarca sıhhatle yaşadı. Fakat Ekim 2020’de beyninde su toplandı, şuurunu kaybetti ve yürüyemez oldu. Mercan, beyninde su toplanması nedeniyle Ekim 2020’de ameliyat için Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yattı. Lakin yapılan PCR testinde eşiyle birlikte korana virüse yakalandıkları ortaya çıktı. Eşi Ayşe Mercan hastalığı hafif atlatırken, İsmail Hakkı Mercan ise hastanede yatarak tedavi gördü. 10 Kasım’da taburcu olan Mercan, Covid-19 yüzünden ertelenen ameliyatını 7 Ocak 2021’de olabildi. Mercan, eski sağlıklı günlerine kavuşmayı beklerken bu kere 13 Nisan’da kalp krizi geçirdi. Balıkesir Kent Hastanesine kaldırılan Mercan’a anjiyo yapıldı, 4 damarının tıkalı olduğu belirlendi. By-pass olması gerektiği söylenen Mercan bir talihsizlik daha yaşadı, donörü olan kızı Emine bu kere korona virüse yakalandı. Kızıyla temaslı oldukları için karantinada kalan Mercan, 12 Mayıs’ta ikinci defa kalp krizi geçirdi.
Mercan, ertelemek zorunda kaldığı ameliyatı için nakil olduğu İzmir Kent Hastanesine geldi.
21 Mayıs’ta Kalp Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin tarafından ameliyata alınan Mercan’ın tıkalı 4 damarı değiştirildi.

“Şansızlığı da talihi da birlikte yaşadım”
Pandeminin sürat kesmediği yaklaşık 1,5 yıllık süreci önemli sıhhat meseleleriyle geçiren Mercan, “Gerçekten de çok önemli hastalıkları bu süreçte geçirdim.


Birinci büyük ameliyatım karaciğer nakliydi. Kızım Emine sayesinde ikinci hayata başlamıştım. Geçen yıla kadar her şey yolunda gidiyordu. By-pass gündeme gelince çok güvendiğim Kent Hastanesine gelip hekimlerime danıştım. Karaciğer nakilli bir hasta olarak by-pass olmamda bir sorun olmayacağı söylenince kendimi Doç. Dr. Cüneyt Narin’in ellerine bıraktım. Başıma gelenlere bakınca şanssız beraberinde şanslı bir beşerim, zira hepsini atlattım.

Tüm hekimlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
Eşinin birinci kalp krizi geçirdiğinde sıhhat sıkıntısının ne olduğunu anlayamadığını belirten Ayşe Mercan, “Başımıza hiç gelmemişti bu türlü bir şey.
Kötüleşince Meskende Sıhhat Hizmetlerini aradım. Gelen tabip eşimin kalp krizi geçirdiğini söyleyip ambulansla hastaneye götürdüler. Karaciğer nakli, beyin ameliyatı, iki kalp krizi ve by-pass derken nitekim çok güç günler geçirdik ve şükürler olsun ki atlattık. Hekimlerimize çok teşekkür ediyoruz. 2021 bitsin, bizim ve dünyanın düşünceleri da bitsin” diye konuştu.

“Korku hayata mal olabilir”
Kent Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin ise organ nakli, beyin ameliyatı üzere önemli hastalıkları geçiren şahısların by-pass üzere büyük operasyon gündeme geldiğinde korkup, bu hayati operasyonları göz gerisi edebildiklerini söyledi.


Bu ameliyatların göz gerisi edilmesinin kişinin hayatına mal olabileceğini belirten Doç. Dr. Narin, “Ameliyat kararı alınmış bir hasta ameliyat öncesinde içtiği ilaçlardan geçirdiği operasyonlara kadar en düzgün formda incelenip bedellendiriliyor. Hastalar ise daha evvel büyük bir operasyon geçirdiyse by-pass ameliyatını kaldıramayacağını düşünüyor ve hayatına mal olabilecek bir kaçışın içine giriyor. İsmail Hakkı Mercan, kıymetli sıhhat meseleleri yaşamış bir hastamız. Çok önemli hastalık hikayeleri vardı, en güzel formda değerlendirildi ve 4 damarını değiştirdiğimiz ameliyatı muvaffakiyetle gerçekleşti. Şifayla da taburcu ettik” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Gıda Aldatmaları” konulu çevrimiçi seminer yapıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0