DOLAR

32,5589$% 0.13

EURO

35,0132% 0.34

STERLİN

41,5157£% 0.43

GRAM ALTIN

2.438,01%0,12

ÇEYREK ALTIN

3.902,00%-0,10

BİTCOİN

2120737฿%-0.66888

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Skolyoz hastalığında en önemli adım ’erken tanı’

Skolyoz farkındalık haftası nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yeşil renkle aydınlatıldı. Skolyoz hastalığının geç fark edilmesinden korkulması gerektiğini söz eden Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kısmı Klinik Koordinatörü Prof. Dr. Evrim Coşkun, “Skolyoz’dan korkmayın, geç kalmaktan korkun“ dedi.
Tüm dünyada her yıl Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı ve Haziran ayının 3’üncü Cumartesi günü Skolyoz Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor.
Türkiye’de de skolyoz hastalığına dikkat çekmek için dün akşam saatlerinde Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü, 26 Haziran Skolyoz Farkındalık Günü’ne dikkati çekmek hedefiyle yeşil renkle aydınlatıldı.
Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kısmı Klinik Koordinatörü ve tıpkı vakitte Skolyoz Derneği İdare Heyeti Üyesi Prof. Dr. Evrim Coşkun da, Skolyoz Farkındalık Ayı’nda bu hastalıkta çabada nelerin yapılması gerektiğini anlattı.
Prof. Dr. Coşkun, skolyoz hastalığında en değerli şeyin hastalığın teşhisinde geç kalmamak olduğunu söylerken, “Skolyozdan korkmayın, geç kalmaktan korkun” tabirlerini kullandı.
“En çok üzüldüğümüz nokta Skolyoz’u olan çocukların ve ailelerinin farkında olmaması”
Skolyoz’un yalnızca bir duruş bozukluğu olmadığını lisana getiren Prof. Dr. Evrim Coşkun, “Skolyoz yalnızca bir duruş bozukluğu değildir.

Kitaplara baktığımızda skolyozun önden bakıldığında yahut arttan bakıldığında kişinin omurgalarında sağ tarafa yahut sol tarafa gerçek eğrilmesi olarak tabir edilir. Aslında bu tarif çok kâfi bir tarif değildir. Skolyoz tıpkı vakitte omurganın öne ve geriye hakikat da eğimlenmesi yahut omurga gövdelerinin sağa ya da sola dönmesiyle karşımıza çıkabilmektedir.

Türkiye’de büyüme çağındaki her 100 çocuktan 3’ünde skolyoz olduğu tespit edildi. Burada en çok üzüldüğümüz nokta bu tespit edilen çocukların ne kendilerinin ne de ailelerinin yüzde 95 üzere çok büyük bir oranda Skolyoz’u olduğunun farkında olmaması“ diye konuştu.

“Skolyoza dikkat çekmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yeşil renge büründü
Skolyozda teşhiste tüm dünyada gecikme olduğunu belirten Prof. Dr. Evrim Coşkun, “Tüm dünyada da bu bu türlü.

Skolyozda teşhiste bir gecikme vardır. O vakit dünya, her yılın Haziran ayını Skolyoz Farkındalık Ayı olarak belirleyelim ve her Haziran ayının 3’üncü Cumartesi’ni Skolyoz Farkındalık Günü olarak kutlayalım demiş.

Skolyoz’un rengi yeşil olarak belirlenmiş. Bu sene de Skolyoz Derneği olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’yle yaptığımız bir iş birliği sonucunda 26 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00 ile 22.00 ortasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yeşil renk ile aydınlatıldı“ formunda konuştu.

“Çocuklarınızı çıplak olarak kesinlikle önden ve geriden gözlemleyin”
Skolyoz hastalığının farkına varmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Coşkun, “Hekimler olarak biz kesinlikle çocuklarınızı çıplak olarak önden ve arttan gözlemleyin diyoruz.

Sırttan baktığımız vakit baş her iki omuzun ortasında simetrik olarak duruyor mu? Omuza baktığımızda omuzun bir tanesi üstte, aşağıda, önde ya da artta duruyor mu? Kürek kemiklerinden bir tanesi çıkıntı yahut küçük mü? Bunlara bir bakmak lazım.

En çok bizim farkındalığımızı sağlayacak alanlar cilt kıvrımlarının simetrik ve birebir büyüklükte olduğuna bakmak. Dirsek ve ön kol bölgelerinden gövdeyle olan araların tıpkı mı diye sırtından izlememiz gerekmektedir.

Halk ortasında leğen kemiği olarak bilinen Pelvis Kemiği birebir biçimde duruyor mu yoksa bir taraf öne bir taraf geriye yanlışsız mu? diye bakmak lazım“ dedi.
“Her tespit edilen Skolyoz cerrahi olmak zorunda değil”
Skolyoz hastalığında erken teşhis konulduğunda idman yahut korse üzere tedavilerle de hastalığın önüne geçilebildiğini söyleyen Coşkun, “Her tespit edilen skolyoz cerrahi mi olmak zorunda? Hayır, değil.

Konservatif tedavi dediğimiz antrenmanla yahut korseyle de tedavisi olabilmektedir. Bazen çok daha ilerlemiş durumlarda ise cerrahi müdahale düşünülebilmektedir.

Skolyozdan korkmayın, geç kalmaktan korkun“ formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yüksekova’da randevusuz aşı çadırına yoğun ilgi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI