DOLAR

28,9612$% 0.09

EURO

31,7415% 0.12

STERLİN

36,5749£% 0.12

GRAM ALTIN

1.872,58%0,10

ÇEYREK ALTIN

3.095,00%0,06

BİTCOİN

1077779฿%0.96296

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sinop’ta yoğun bakım doluluğu yüzde 20 düştü

Hadise sayılarının yüz binde 445,35’ten 167,34’e gerileyerek süratli bir azalış gösterdiği Sinop’ta ağır bakım doluluğu da düşmeye başladı. Doluluk birinci evrede yüzde 20 düşerken, tablolar devamının da habercisi oldu. Düşüşler en çok sıhhat çalışanlarını sevindirdi.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın 12 Nisan’da yaptığı açıklamada Sinop, ağır bakım doluluk oranlarının yüzde 80’in üzerinde olduğu 5 vilayet ortasında gösterilmişti.
Ortadan geçen vakitte alınan önlemler galip geldi. En yaşlı nüfusa sahip olan Sinop, aşılamada verilen öncelikle birlikte nüfusuna oranla en çok aşı yapılan vilayetler ortasında 4. sırada yer aldı. Kentte yaşlı nüfusun yüzde 83’ü aşılandı.
17-23 Nisan tablosunda kent ulaştığı en yüksek düzey olan yüz binde 445,35’i görmüştü.
24-30 Nisan tablosunda ise bir evvelki haftaya nazaran yüzde 231,91 oranında düşüş yaşandı. Yüz binde 213,43 olay oranıyla Sinop olay sayılarının en çok azaldığı 9. vilayet olduğu görüldü. Yaşanan azalma bu hafta da devam etti. 1-7 Mayıs tablosunda hadise oranı 167,34’e geriledi.
Tam kapanma süreci ağır bakım doluluğuna şimdi tam olarak yansımasa bile bu önlemler ağır bakım doluluğunu yüzde 20 düşürmeye yetti.

Olay sayılarındaki azalma, ilerleyen haftalarda da ağır bakımdaki düşüşün devam edeceğine olan inancı artırdı. En çok sıhhat çalışanlarını bu düşüşe sevindi.
Düşüşün artarak devam edeceğine inandığını belirten Sinop Sıhhat Hizmetleri Lideri Uzm. Dr. Yalçın Atlı, “Sağlık Bakanımızın açıkladığı süreçte yüzde 80’in üzerinde bir, ağır bakım doluluk oranımız vardı lakin biz yaşlı bir nüfusuz.
Bizim pandemi olsa da olmasa da esasen ağır bakım doluluklarımız yüksek seyretmekte.

Ancak şu anda bakanımızın söylediği süreçten bugüne kadar gelinen süreçte yüzde 20’lik bir düşüş oldu. Şu anda ağır bakım doluluk oranlarımız yüzde 60’lar civarında. Hadise sayılarının düşüşünün ağır bakıma yansıması yahut servise yansıması biraz daha vakit alacaktır. Bir iki hafta içerisinde ağır bakım düzeylerimizi şayet bir dikkat etmeye devam edersek, aşılamamız olmaya devam ederse düşeceğine çok daha azalacağına inanıyorum” dedi.

Ağır bakım oranları yüksek seyretse dahi Sinop’un bunu karşılayabilecek fizik koşulları ve dinamik imkanları bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Yalçın Atlı, “Biz pandemiye dinamik bir biçimde ağır bakım yatakları ayırıyoruz.
Bizim ağır bakımlarımızın yataklarımızın kapasitesi, fiziki kaideleri çok kusursuz, en son donanım halinde oluşturulmuş ağır bakımlar. Her hastaya başka izole oda oda yapıldığı için çok rahat.

Biz dinamik bir formda, pandeminin gidişatına nazaran, olay sayılarının gidişatına nazaran ağır bakım yatak sayılarını azaltabiliyoruz da, anında artırabiliyoruz da. Pak ağır bakımlara da kaydırabiliyoruz” diye konuştu.
Hadise sayıları ve ağır bakım doluluklarındaki düşüşün en çok sıhhat çalışanlarını memnun ettiğini belirten Yalçın Atlı, “Vaka sayıları düştükçe sıhhat çalışanları çok keyifli oluyor.
Zira onlarda bir yıldan uzun vakittir pandemiyle gayret içerisindeler.

Ailelerinden uzak kaldılar. Daima alanda dinamik bir halde çalışıyorlar. Hadise sayıları düştükçe bizler sıhhat çalışanı olarak hakikaten çok çok keyifli oluyoruz. Çok seviniyoruz. Vatandaşlarımıza halkımıza buradan tekrar tekrar sıhhat çalışanları ismine da seslenmek istiyorum.

Kesinlikle önlemlere kurallara riayet etsinler. Ferdî manada daha titiz, daha sağlıklı, daha hassas bu mevzuda davransınlar” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Masatlı: “Amasya’da vaka sayısı son 10 günde yüzde 50 azaldı”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI