Silah seslerinin yükseldiği Goman Dağı ezgilerle yankılandı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bir vakitler silah seslerinin yükseldiği Gedik Zirve ve Goman Dağı, yürütülen başarılı operasyonlarla artık …

Hediye sipariş alışveriş ankara
28.05.2021
A+
A-

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bir vakitler silah seslerinin yükseldiği Gedik Zirve ve Goman Dağı, yürütülen başarılı operasyonlarla artık ezgilerle yankılanıyor.
Şemdinli Kaymakamlığı, Şemdinli Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün ortak projesiyle oluşturulan 13 kişilik koro, ilçenin tanıtımı için klip hazırladı.
AK Parti’li Şemdinli Belediye Lideri Tahir Gizli, bölgede yapılan başarılı operasyonlar sayesinde artık huzur ve inancın hakim olduğunu belirterek, “Bu topraklarda artık müzik sesleri hiçbir vakit dinmeyecek. Barışın, kardeşliğin ve evliyaların bulunduğu bu kutsal topraklarda huzurun daim olunması için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

7 lisanda ezgi
Şemdinli’de müzik öğretmenliği yapan Ufuk Kantarcı da, Şemdinli Belediyesi Müzik Okulu ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde oluşturdukları 13 kişilik koro takımının çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.


Çeşitli enstrüman kurslarında koroya katılan öğrencilerin 7 lisanda türküler seslendirerek Şemdinli’de adeta müzik şöleni düzenlediklerini tabir eden Kantarcı, “Hazırlanan türkü Türkçe, Kürtçe, Azerice,
Gürcüce, Makedonca, Lazca ve Zaza’ça seslendirildi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Pandemi şartlarından ötürü konserlerimizi iptal etmek zorunda kaldığımız için çalışmalarımızı klip çekerek ölümsüzleştirmek istedik. Ülkemizin kültür zenginliğini en yeterli bildiğimiz müzikle anlatmak gayesiyle bir ortaya gelen koromuzla bu klip sayesinde Şemdinli’nin tabiatını tanıtmış olduk.

Bir ay süren çekimler Alan, Aktütün, Konur, Altınsu köyleri ve bir vakitlerin çatışmaların dinmediği Gedik Zirve ve Goman Dağı’nda tamamlandı.

Klipte Şemdinli Belediyesi bünyesinde bulunan müzik okulu korusu ‘Sarı Gelin’ türküsünü Türkçe, Azerice ve Kürtçe okuduktan sonra Gürcü halk türküsü ‘Gelino’yu da 4 lisanda seslendirdi.

13 kişilik grubun performansıyla hazırlanan ‘Şemdinli Tabiatın Sesi’ klibi tüm Türkiye’de büyük beğeni kazandı” halinde konuştu.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.