DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1122692฿%1.30524

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay:


Süratle süren yerli aşı çalışmalarından kimilerinin yakın bir vakitte deneme etabına geleceğini belirten Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, Türkiye’nin Çin’den aldığı inaktif özellikli korona virüs aşısının ise itimatla kullanılabileceğini söyledi.

Korona virüs salgını tüm dünyada tesirini artırırken, aşı çalışmaları ise dünyada olduğu üzere Türkiye’de de sürdürülüyor. Aşı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, TÜBİTAK tarafından bu bahiste projelendirilen birçok araştırmanın hala devam ettiğini tabir etti. Erciyes Üniversitesi’ne ilişkin bir aşı projesinin faz 1 deneylerinin yapıldığını aktaran Dekan Prof. Dr. Oğuz Karabay, aşının yakın bir vakitte aday olan insanlara uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Türkiye’nin Çin’den aldığı korona virüs aşısının uygulanması için geri sayım başlarken, kamuoyunda da ‘Alman aşısı mı, Çin aşısı mı?’ tartışmaları sürüyor. Çin’in Sinovac firmasının ürettiği aşının inaktif tam virüs aşısı olduğunu ve bu tekniğin uzun yıllardır uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Karabay, Pfizer Inc. ve BioNTech SR. iştirakinde üretilen aşıda kullanılan haberci RNA yolunun ise daha çok kanser aşıları için üzerinde çalışılan bir formül olduğunu ve bir enfeksiyon hastalığını önlemek ismine birinci kere kullanılacağını aktardı.

Çin aşısında kullanılan teknik yıllardan beri uygulanıyor

Çin aşısında kullanılan tekniğin yıllardır kullanıldığını belirten Prof. Dr. Karabay, “Çin aşısında kullanılan teknik yıllardan beri uygulanıyor. Örneğin Hepatit A aşısı bu teknikle hazırlanmaktadır ve yıllardır inançlı bir halde bu aşıyı kullanmaktayız. Münasebetiyle inaktif bir aşı yaptırılmasında bir sakınca görmüyorum. BioNTech aşısının da birinci deneylerinde epeyce başarılı sonuçlar gözüküyor. Bununla bir arada yıllar içinde antikor seviyesini ne kadar koruyabildiğini gösterecek klinik çalışmalara muhtaçlığımız var. Her iki aşı ortasındaki en değerli fark, Çin aşısında saklama şartları çok daha kolay iken BioNTech aşısının ise eksi 70 dereceyi bulan saklanma mecburiyeti kullanımını zorlaştırıyor” dedi.

Bakanlık onaylı her aşı sağlam olacaktır

Türkiye koşullarına en uygun aşıya Sıhhat Bakanlığı’nın karar vereceğini belirten Karabay, Bakanlıkça ruhsatlandırılmış her aşının muteber olacağına işaret eden Karabay, “Aşılarda aktiflik, güvenilirlik, saklama ve uygulama şartları üzere birçok dinamik göz önüne alınıyor. Bütün bu faktörleri birleştirerek en yanlışsız kararı verecek olan Sıhhat Bakanlığıdır. Fakat şunu söylemek isterim ki, Çin aşısı, Alman aşısı, Amerikan aşısı üzere ayrımlar yapmadan, Bakanlığın uygun bulduğu, uygulanmasına müsaade verdiği aşının yarar olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Toplum bağışıklığı yüzde 70’e ulaşırsa bulaşma durur

Aşıların toplum bağışıklığını artırmakta çok kıymetli olduğunu söz eden Karabay, “Eğer bir toplumda bağışık insanların sayısı artar ise enfeksiyonun bulaşma zinciri kırılır ve toplumdaki enfeksiyon yaygınlığı azalır. Bu nedenle toplumdaki bağışık insanların sayısının artması hastalığın azalması ismine son derece kıymetlidir ve değerlidir. Şayet bir toplumun yüzde 70’inin etkene karşı antikorları olur ise o toplumda hastalığın sıklığı dramatik bir formda değişmekte ve hastalığın yayılması durmaktadır” formunda konuştu.

En kıymetli tahlil aşılamadır

Aşı yaptırma kararı konusunda herkesin özgür olacağını lisana getiren Karabay, “Herkes kendi vücuduna aşı yaptırıp yaptırmama kararını kendisi verecek. Bu aşıların hepsi dünyadaki en süratli hazırlanan aşılar. Bu aşıların hazırlanması sırasında pandemi nedeniyle birçok basamakta hızlandırılma mecburiliği oldu. Lakin hastalığın getirdiği risk göz önüne alındığında hastalığı durdurmada en değerli tahlillerden biri aşılamadır” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona 240 CANIMIZI aldı! Nereye gidiyoruz?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI