DOLAR

28,9252$% 0.05

EURO

31,7530% 0.17

STERLİN

36,6412£% 0.3

GRAM ALTIN

1.883,39%0,68

ÇEYREK ALTIN

3.104,00%0,58

BİTCOİN

1082500฿%1.39279

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

’Samsun’da mutasyonlu virüs ve sürü bağışıklığı’

Samsun Tabip Odası Lideri, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Funda Furtun, en yüksek hadise oranına sahip vilayet olan Samsun’da mutasyonlu virüsün yüzde 90’ın üzerine çıktığını, okulların da virüsün yayılmasında tesirli olduğunu, kentin sürü bağışıklığına bırakıldığını söyledi.

“Günde bin vaka”
Uzm. Dr. Funda Furtun, Samsun’da pandeminin gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.


Kentte günlük bin hadiseye ulaşıldığını belirten Dr. Funda Furtun, “Yayınlanan son haritaya nazaran biliyorsunuz 100 binde 508,97 haftalık olay sayısı var. Bunu vilayet nüfusuna hesapladığımız vakit günlük bin olaya ulaştığımızı görüyoruz. Hastanelerde de doluluk oranlarımız artmaya başladı. Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ek servislerin açıldığını biliyoruz. Şu anda Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 8 servise çıkıldı. Yatan hasta sayısı 200 oldu. 100 de ağır bakım hastası var. 300 civarında yatan hastayla karşı karşıyayız” dedi.

“Hastaneler tıkanabilir”
Olaylardaki artışın devam etmesi durumunda hastanelerin tıkanma noktasına geleceğini belirten Lider Furtun, “Şu anda Samsun’da hadise sayıları giderek artma trendinde.


Ancak bu hastalar şimdi tıkanıklığa yol açmadı lakin açacak üzere bir imaj var. Zira hastalarımızın birçoklarını ayaktan tedavi verip meskenlerine yolluyoruz. Poliklinik sayılarımız bir oldukça arttı. Şimdi yatak meşakkati çekmiyoruz ancak bu artış devam ederse bu türlü bir badirenin da başlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Mutant virüs yüzde 90’ın üzerinde”
Test sayılarının ve mutant virüs hadiselerinin hayli arttığını lisana getiren Lider Furtun, “Son aldığımız bilgilere nazaran Samsun’da test sayısı epeyce fazla.


Birçok laboratuvar ilçelere de kuruldu. 6 bin, 7 bin civarında test yapılıyor. Samsun’daki mutant çalışmaları tek bir kitle yapılıyor. Tek seferde de mutantı saptayabiliyorlar. Hasebiyle saptama oranımız da fazla. Yüzde 90’ının üzerinde artık” formunda konuştu.

“Afrika mutasyonu kente geldi”
İngiliz mutasyonunun akabinde kentte Afrika mutasyonu da görüldüğünü belirten Dr. Funda Furtun, “Afrika mutantı ile ilgili çıkan hadiseler olduğunu, bu vakte kadar 20 civarında Afrika mutantı saptadıklarını biliyorum” tabirlerini kullandı.


“Okullardan da yayılıyor”
Virüs yayılımında okulların da etken olduğunu lisana getiren Dr. Furtun, “Özellikle mutant virüs çocuklarda çocuk yaş kümesinde da hastalık yapabiliyor.


Okullarında açık olması önemli ezalar doğurmaya başladı. Biraz evvel öğretmenlerimizle bir ortadaydım. Onlardan aldığım bilgiye nazaran de ilçelerimizde bilhassa Asarcık ve Vezirköprü’de okul kapama, vilayet merkezinde sınıf kapamalar var. Bilhassa bu imtihana alınan lise kümesi, ortaokul kümesinden sonra çok önemli hadiselerin arttığını ilettiler. Bunu da buradan iletiyorum, okullar da kıymetli. Okulları virüsün yayılmasında bir neden olarak görüyorum” kelamlarına yer verdi.

“Sürü bağışıklığına bırakıldık”
Kentin ’sürü bağışıklığı’na bırakıldığını ileri süren Uzm. Dr. Funda Furtun açıklamasını şöyle tamamladı:
“Samsun genelinde bir de temaslıları saklama üzere bir durum var.Çoğunlukla karantinaya alınmaması için hasta olan bireyler temas ettikleri bireyleri gizliyorlar. Karantinada olması gereken hastaların farklı yerlerde yakalandığını biliyoruz. O yüzden Samsun geneli için konuşuyorum. Halkımızda, Türkiye’de birinci olmamıza karşın bir hassaslık var diyemiyorum. Buna rağmen da önlemler alınmıyor. O vakit sürü bağışıklığına bırakıldık denebilir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı Koca: “Yaklaşık 1.4 milyon doz Biontech aşısı kullanıma hazır”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI