DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2243360฿%-1.81963

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Samsun’da 2 günde 21 kişi Covid-19’dan öldü: Ölenler hatırlatma dozlarını yaptırmamış kişiler

Samsun’da 2 günde 21 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 21 vatandaşın yaş ortalaması 69 ve bu şahısların tamamı ya aşısını tamamlamamış ya da erken periyotta iki doz Sinovac aşısını olmuş ancak hatırlatma dozlarını yaptırmamış bireylerden oluşuyor. Samsun’da geçen aylarda günlük ortalama aşısı sayısı 10-15 bin doz ortasındayken, son ay prestijiyle ise 3 bin doza kadar düştü.
Samsun’da valilik uyumunda yürütülen aşı uygulaması ve ilin aşılamadaki son durumu hakkında bilgi veren Sıhhat Vilayet Müdürü Dr. Öğr.
Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatlarıyla başlattığımız aşı çalışmalarımızı faal bir halde sürdürüyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde hem birinci hem ikinci doz aşıda mavi renge ulaştık. Fakat aşısını tamamlamayanlar ve artık aşının tesir alanının dışına çıkan vatandaşlarımız nedeniyle ilimiz maalesef kış öncesi tekrar korona tehdidi altına girmeye başladı. Günlük yapılan ortalama aşı sayımız hızla düşüyor. İnsanlarımızın maske ve ara tedbirlerine gösterdiği dikkat maalesef son derece azaldı. Geçtiğimiz aylarda vilayetimizde yapılan günlük ortalama aşısı sayısı 10-15 bin doz ortasındayken, son ay itibariyle bu sayı 3 bin doza kadar düştü” dedi.

“Samsun’da yalnızca 2 günde 21 vatandaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybettik”
Samsun’da yalnızca 2 günde 21 vatandaşı Covid-19 nedeniyle kaybettiklerini açıklayan Oruç şöyle devam etti:
“İlimizde gençlerimiz aşılarını yaptırmıyor ya da erteliyorlar.Gençlerdeki aşı sayısı istenilen oranda artmıyor.

Bu durum virüsün güçlenmesine ve gençlerin virüsü büyüklerine taşımalarına neden oluyor. Bunun sonucunda da büyüklerimiz hastalanıyor ve pek birçok hayatlarını kaybediyor. Gençlerimizdeki aşı oranlarımız artana kadar yaşlılarımızı korumak için, gençlerimizle yaşlılarımızın ortasını açmamız, temaslarını azaltmamız, bu iki kümesi birbirinden bir müddet uzak tutmamız lazım. Maalesef gençlerimizden yaşlılarımıza yanlışsız yönelen bu virüs bulaşı nedeniyle Samsun’da yalnızca 2 günde 21 vatandaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybettik.

Hayatını kaybeden 21 vatandaşımızın yaş ortalaması 69 ve bu şahısların tamamı ya aşısını tamamlamamış ya da erken devirde iki doz Sinovac aşısını olmuş lakin hatırlatma dozlarını yaptırmamış şahıslardan oluşuyor. Vilayetimizde bu durumda, yani, iki doz Sinovac aşısını mart, nisan, mayıs, haziran ayları üzere erken periyotta yaptırmış, üçüncü hatırlatma dozlarını yaptırmamış ve antikorlarının azalması nedeniyle artık aşının muhafaza alanının dışına çıkmış 114 bin Samsunlu bulunuyor. Bu şahıslar hayati risk altında ve ivedilikle üçüncü hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.”

“Lütfen durumun ciddiyetini anlayalım” diyen Müdür Oruç, “İnsanlarımızın göz nazaran göre hayatlarını kaybetmelerine müsaade vermeyelim.

Ne gençliğimize güvenip aşısız gezerek virüsün yayılımına yol açalım ne de aşımızı erteleyerek, bize sunulan bu hami imkânı geri çevirelim. Gelin genci yaşlısı daima birlikte aşımızı olalım, maske ve ara kurallarına uyalım, vilayetimizdeki olay artışına ve mümkün can kayıplarına daima birlikte dur diyelim” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Okullarda ishal ve kusma vakalarına dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI