DOLAR

32,8167$% 0.91

EURO

35,2367% 0.67

STERLİN

41,6657£% 0.56

GRAM ALTIN

2.486,99%2,25

ÇEYREK ALTIN

4.032,00%2,07

BİTCOİN

2130779฿%1.149

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Samsun Valisi Dağlı: “Samsun’da 8 sınıf Kovid-19 dolayısıyla kapalı”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, şu anda Samsun’da 8 sınıfın korona virüsü (Kovid-19) münasebetiyle eğitime kapatıldığını söyledi.
Valilik himayesinde Samsun Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan projeler ile eğitimin kalitesinin ve niteliğinin artırılması, kamu tasarrufu sağlanması hedefleniyor.
Bugün Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonunda “Okul Merkezli Gelişim Benim Okulum Projesi”, “Kardeş Okul Projesi Günebakan Okullar Projesi” ve “İmece Projesi” tanıtımı gerçekleştirildi. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, toplantıda değerli açıklamalarda bulundu.

“260 binin üzerinde öğrencisi bulunan vilayetimizde 8 tane şu anda kapalı sınıfımız var”
8 sınıfın Kovid-19 hasebiyle kapalı olduğuna değinen Vali Zülkif Dağlı, “1,5 yıldır çocuklarımız, istediğimiz seviyede eğitimi, yüz yüze eğitim bağlamında alamadı.


Biz de bunu çok seri bir halde kapatmak suretiyle çocuklarımızın gelişmesine daima birlikte katkıda bulunmak durumundayız. Âlâ haber korona virüs salgınından sonra okullarımız açıldı. Okullarımızda şu an Kovid-19 açısından afaki bir durum olmaması sevindirici. 260 binin üzerinde öğrencisi bulunan vilayetimizde 8 tane şu anda kapalı sınıfımız var. Bu da çok fazla bir sayı değil. Temennimiz hiçbir sınıfımızın kapalı olmaması. Aldığımız önlemler ile gerek okullarımızda gerek etrafımızda gerek kurumlarımızda gerekse velilerimizin aldığı önlemlerle inşallah daima birlikte sağlayacağız” dedi.

“Proje bazlı çalışmaları önemsiyoruz”
Eğitimin gelişmesi manasındaki projelere ehemmiyet verdiklerini lisana getiren Vali Dağlı, “Proje bazlı çalışmayı önemsiyoruz.


Bu çalışmaları arttırmak ve geliştirmek durumundayız. Birinci projemiz ‘Okul Bazlı Gelişim Projesi’.

Burada hedefimi hiçbir eğitim arkadaşımıza ek fazla külfetler yüklemek değildir. Bunlar okul bazlı projelerdir. Okulların fiziki ve imkan açısından daha da güzelleştirilmesi bazlıdır. Bu proje ile sınıfların, okulların, koridorların uygunlaşması, kodlama atölyelerinin yapılması üzere iyileştirmeler yapılması hedefleniyor. ‘Kardeş Okul Projesi’nde ise bu diğer bir okula yardım yapma projesi değil. Maksadımız; okullar ortasında iş birliğini arttırmak ve tecrübeyi paylaşmak. ‘İmece Projesi’ kapsamında gereç paylaşım modülü ismi altında uygulayacağız.

Hiçbir şeyi israf etmemeliyiz. Bir okulumuz için fazla olan gereç öbür bir okul için çok değerli bir ihtiyaç olabilir. Bu manada bu projeyi de önemsiyoruz. Eğitim yatırımlarımız devam ediyor. Bizim okul öncesi eğitimde biraz daha hızlanmamız gerekiyor. Şu anda Ulusal Eğitim Bakanlığı 30 tane yeni anaokulu üretimi ile ilgili gerekli tahsisat yapıldı. Onda da arsa ile ilgili bahisleri çözme durumundayız. Projelendirmeyi bitirip bir an evvel 30 tane anaokulumuzu yapmaya başlayacağız.

Akabinde da devamı da gelecek. Zira okul öncesi eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Yiğit: “Amacımız öğretmen ve öğrencilerimize okullarımızda en hoş ortamları ve imkanları oluşturmak”
Tanıtımı yapılan projeler hakkında bilgi veren Samsun Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit, “Okul Merkezli Gelişim projesi olan Benim Okulum, Kardeş Okul Projesi olan Günebakan Okullar ve kurumlar ortası gereç paylaşım gayeli imece projelerimizin tanıtım toplantısına güzel geldiniz.


Kalite ve vizyon merkezli maksatların lakin çağa uygun yaklaşımlarla elde edileceğine inanıyor, bu prestijle eğitim gereksinimlerini süratli ve tesirli bir halde tamamlamak için proje odaklı bir çalışma stratejisi oluşturmaya çaba gösteriyoruz. Okul Merkezli Gelişim projemizde emelimiz; bakanlığımızın eğitim öğretim siyasetleri çerçevesinde vilayetimizdeki eğitim kurumlarının evvel yeterliliklerini tespit etmek sonrasında ise okul merkezli olmak üzere bir gelişim stratejisi oluşturmaktır. Projemiz büyük oranda yönetici kümeyle alakalıdır. Gayemiz öğretmen ve öğrencilerimize okullarımızda en hoş ortamları ve imkanları oluşturmaktır.

Kardeş okul projesi bilhassa pandemi devrinde toplumsal kültürel faaliyetler ve toplumsallaşma alanında sorun yaşayan öğrencilerimiz için ve okullarımız için yeni bir heyecan oluşturacak. Birlikte birçok farklı aktiflikte bir ortaya gelerek okullarımız ortasında olumlu ve onların gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler yapacaklar. Okullarımız ortasında hoş bir güç ortaya çıktığını daima birlikte göreceğiz. İmece projemizle tüm kamu kurumlarımızın depolarında bekleyen ve tahminen öbür bir kurumun çok muhtaçlık duyup temin edemediği materyale erişimini sağlayacağız. Tüm kurumlarımıza sisteme girebilecekleri bir şifre vereceğiz.

Kurumlar muhtaçlık fazlası kullanılabilir durumdaki materyallerin fotoğrafını çekip bu sisteme çeşidine nazaran yükleyecekler. Örneğin, masa sorguladığımızda girilen tüm masaları burada görüp istediklerimizi alacağız. Projemizin kamu kaynaklarının faal ve verimli kullanımı ve kamu malında tasarruf manasında çok tesirli bir çalışma olacağına inanıyorum” halinde konuştu.
Toplantıda ayrıyeten programa iştirak sağlayan yöneticilere projeler ve hedefleri hakkında sunum yapıldı.

Okul Merkezli Gelişim, Benim Okulum Projesi
Okul Merkezli Gelişim Benim Okulum Projesi ile okullarda öğrenme ortamlarının güzelleştirilmesi, eğitimde kalite ve niteliğin arttırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve mesleksel eğitimin güçlendirilmesi amaçlanıyor.


Proje kapsamında okullar; belirlenen maksatların rehberliğinde kurumsal kapasitelerini, fizikî ortam, akademik muvaffakiyet, ulusal ve memleketler arası projeler, TEKNOFEST, toplumsal, sportif, kültürel faaliyetler, gönüllülük çalışmaları, akıl ve zeka oyunları, kodlama, satranç alanlarında güzelleştirme sürecine girip rekabetten uzak, iş birlikçi eğitim anlayışıyla vizyonunu şekillendirerek, kendi değişim ve gelişim süreçlerine tanıklık edecek. Ayrıyeten okul binası, bahçesi, koridorlar, sınıflar, atölyeler üzere eğitim-öğretim ortamlarının yapılandırılması, güzelleştirilmesi sağlanarak okulda ömrün merkezi olan öğrencilerin, kurumlarını sahiplenmeleri, aidiyet hissiyle özgüveni yüksek, hassas, başarılı bireyler olmaları sağlanacak.

Kardeş Okul Projesi Günebakan Okullar Projesi
Proje kapsamında okullar, kardeşlik temasında bir ortaya gelerek iş birliğini arttırmak temeline dayalı “Kardeş Kurum” ilgisi kuracak.


Proje ile iş birliği ve diyaloğun artırılması, okullar ortası irtibatın kuvvetlendirilmesi, bilgi, tecrübe, kurum kültürü ve bedel paylaşımının sağlanması üretken ve paylaşan dinamik okullar anlayışının geliştirmesi, eğitim hizmetlerine dayanak olunması, öğrenciler ortasında sevgi, hürmet, toplumsal sorumluluk ve dayanışma hislerinin geliştirilmesi ve fikir alışverişinde bulunulabilecek ortak faaliyetler geliştirilmesi hedefleniyor.

İmece Projesi
İmece Projesi ile Samsun’a hizmet veren tüm kamu kuruluşlarının el ele vererek, öz kaynaklarını birbirileri ile paylaşacağı, kurumlar ortası dayanışmayı ve işbirliğini pekiştirecek, güçlü bir paylaşım ve tasarruf projesidir.


Proje kapsamında, kamu kuruluşların envanterinde bulunan gereksinim fazlası yahut atıl durumdaki bütün materyaller, Samsun Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulacak çevrim içi platforma taşınarak, bütün kurumların erişimine açılacak. Bu sayede muhtaçlığı olan kurumların, dijital platform üzerinden istedikleri materyalleri temin etmeleri sağlanacak; yardımlaşma ve dayanışma kıymetleri canlandırılacak. Projeyle kolay arızası bulunan materyallerin tamir ve dönüşümleri, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinde yapılacak. Böylece öğrenciler de tecrübe kazanacak. Depolarda unutulmaya yüz tutmuş materyaller okullarda öğrencilerin kodlama yapabileceği bilgisayar laboratuvarlarına dönüştürülerek öz kaynaklar ile çağın gerektirdiği fizikî ortamları çok az maliyetlerle inşa etmek boyutunda hatırı sayılır ölçülerde kamu tasarrufu sağlanacak.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uluslararası öğrenciler İzmir’in lezzetleriyle hem eğlendi hem öğrendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI