DOLAR

32,2387$% 0.1

EURO

35,1331% 0.07

STERLİN

40,9340£% 0.08

GRAM ALTIN

2.506,50%0,25

ÇEYREK ALTIN

4.052,00%1,33

BİTCOİN

2134322฿%-1.17335

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sağlık Federasyonu kurban kesimi ve siyah poşet konusunda uyardı


Sıhhat Federasyonu Komite Genel Lideri Raşit Dinç ve Sıhhat Federasyonu Bilim Kurulu, kurban kesiti ve dağıtımı sırasında etraf ve insan sıhhati için uyulması gereken kuralları açıkladı.

Sıhhat Federasyonu Kurul Genel Lideri Dinç ve Sıhhat Federasyonu Bilim Kurulu, ortak basın açıklaması ile Kurban Bayramı’nda kurban kısmı ve dağıtımı sırasında etraf ve insan sıhhati için uyulması gereken kuralları açıkladı. Kurban kesildikten sonra etlerin siyah poşetlere konulmaması gerektiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Kurban Bayramları, birliğimizi, sevgimizi, dostluğumuzu, paylaştığımız günlerdir. Müslümanlar ortasında sevgi ve kardeşlik hislerini güçlendirir. Kurbanla gelen sevinç toplumsal dayanışmayı pekiştirir, toplumun huzur ve memnunluğunu artırır. Hepimizin coşkuyla yan yana gelmeyi beklediği bu Kurban Bayramı’nda yaşanabilecek aksilikleri engellemek ve Covid-19 bulaş riskine karşı tedbir almak emeli ile Kurulumuz tarafından tespit edilen önlemlere riayet edilmelidir. Oluşturulan özel kesim alanları kesim öncesi faal bir halde temizlenip dezenfekte edilmelidir. Hayvan kesim süreçlerin tamamlanmasının akabinde bu alanlar bir defa daha dezenfekte edilerek her türlü tedbirin eksiksiz yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Bölümlerin daha tertipli yapılması, vakit kaybının, karmaşanın önlenmesi ve Covid-19 bulaşma riskinin en aza indirilmesi için kesim yerlerinde belirlenen randevu kuralına kesinlikle uyulmalıdır. Covid-19 önlemleri kapsamında hayvan satış ve kesim alanlarında en az 2 metre olacak halde fiziki aralığın korunmasına dikkat edilmelidir. Kurban kısmı esnasında maske, eldiven, esirgeyici kıyafetler ve dezenfeksiyon son derece kıymet arz etmektedir. Su ve sabunun bulunmadığı yerlerde el antiseptiği ve dezenfektan kullanılarak el hijyenine ihtimam gösterilmelidir. El teması ve tokalaşma muhakkak yapılmamalıdır. Unutmamalıyız ki, ister hasta, ister sağlıklı olsun, virüs taşıyan şahısların konuşma, öksürme, hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse canlı kalabilir. Bu nedenle kollayıcı ekipmanlı uzman bireylerin etle olan temasını en aza indirmeliyiz. Ete bulaşmış olsa bile pişirip yediğinizde ette virüs bulunmaz; lakin et pişirilinceye kadar et üzerinde ve etin taşındığı poşet ve/veya kutularda virüs varlığını devam ettirir. Siyah poşetler çoklukla geri dönüştürülmüş materyalden üretildiklerinden bakteri üremesini arttırabilir. Bu nedenle siyah poşet kullanmamaya kesinlikle ihtimam gösterilmelidir. Kullanılan aletler kesim öncesi ve sonrasında kesinlikle ayrıntılı bir formda dezenfekte edilmeli, hijyenlerinin tam olması sağlanmalıdır. Ete dokunduktan sonra eller, su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkanmadan ağız, burun ve göz ile temas ettirilmemelidir. Ayrıyeten ’Hay Sag’ isimli taşınabilir uygulama üzerinden küpe numarasını girerek kurbanlık hayvanın tıp, ırk, cinsiyet ve doğum bilgilerini sorgulayabileceğinizi unutmayın.”

Sıhhat Federasyonu Lideri Dinç, “Bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile huzurlu ve sağlıklı bayramlar dileriz. Evvelki bayramlarımızdan farklı olan bu Kurban Bayramı’nda belirttiğimiz önlemlere uyulması halinde bayram sonrasında hadise sayılarında artış olmadığını görmeyi umuyoruz” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık Müdürü Oruç’tan bayramda ’aile içi virüs yayılım riski’ uyarısı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI