DOLAR

33,0926$% 0.17

EURO

36,2308% 0.45

STERLİN

43,1220£% 0.44

GRAM ALTIN

2.614,39%-0,27

ÇEYREK ALTIN

4.260,00%0,44

BİTCOİN

2136590฿%-0.49781

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sağlık Bakanlığı, ’Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ni güncelledi

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti tarafından hazırlanan ’Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Konutta Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ güncellendi. Bir evvelki güncelleme ile yakın temaslılar için 10 güne düşürülen karantina müddeti yine 14 güne uzatıldı.
Sıhhat Bakanlığı, Covid-19 ile uğraş kapsamında hazırlanan ’Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Meskende Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ni güncelledi.
Güncellemeye münasebet olarak varyant virüslerin yayılımının önüne geçilmesinin hedeflendiği gösterildi. Öte yandan bir evvelki güncelleme ile yakın temaslılar için 10 güne düşürülen karantina mühleti yine 14 güne çıkarıldı. Ayrıyeten bir evvelki rehbere nazaran iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün mühlet geçmiş olan şahıslar için, 3 ay içindeki riskli temaslarında karantina zaruriliği yoktu. Son güncelleme ile aşılananlar da karantinaya alınacak. 7’inci gün verdikleri PCR testinin negatif çıkması halinde karantinaları sona erecek.
Güncellenen ’Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Meskende Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’nde güncelleme ile ilgili şu tabirler yer aldı:
“Yakın temaslı olarak bedellendirilen bireyler son temaslarından sonraki 14 gün boyunca karantinaya alınmalıdır, Karantinaya alınan şahıslar Covid-19 semptomları açısından telefon ile sorgulanarak izlenmeli, gerekir ise konut ziyareti yapılmalıdır.

Temaslı takibi İl/İlçe Sıhhat Müdürlüğü tarafından organize edilmeli ve aile tabipleri ile birlikte yürütülmelidir. Temaslı kıymetlendirilmesi yapılırken, semptomatik hadiselerde semptomların ortaya çıkmasından evvelki 2 gün (48 saat) ,asemptomatik hadiselerde PCR testi için numune alınmasından evvelki 2 gün (48 saat) içinde temaslı olan şahıslar değerlendirmeye alınır.
Kesin Covid-19 tanısı almış ya da iki doz aşı olmuş şahıslar (ikinci doz uygulamasının üzerinden 14 gün geçmiş olmak kaydı ile) teşhis aldığı ya da 2. aşı dozundan 14. günden sonraki 3 ay içerisinde diğer bir Covid-19 hadisesi ile temasının olması durumunda temaslı olarak değerlendirilirler; yakın temaslı kapsamında olanlar 14 gün müddetle karantinaya alınır.
7. gün yapılan PCR testi sonucu negatif ise karantinaları sonlandırılır. Fakat hane halkı ya da hizmet verdikleri şahıslar ortasında risk kümesinde olan bireyler varsa, 14 gün mühlet ile bu bireylere yakın temastan ya da hizmet vermekten kaçınırlar, şahıslar kendilerini semptom takibine alırlar. Üstte tanımlanan durumların üzerinden 3 aydan fazla bir vakit geçmişse, bu şahıslar rutin temaslı algoritmasına nazaran kıymetlendirilir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0