DOLAR

31,1257$% 0.26

EURO

33,7674% 0.39

STERLİN

39,4636£% 0.22

GRAM ALTIN

2.029,99%-0,11

ÇEYREK ALTIN

3.447,00%-0,51

BİTCOİN

1661743฿%3.76471

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Safra taşlarının bu belirtilerini biliyor musunuz

Safra taşlarının bulundukları yer ve hastalığın aciliyetine nazaran farklı şikayetleri ortaya çıkarttığını aktaran Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alaattin Öztürk, taşların farklı durumlarda hangi belirtileri gösterdiğini açıkladı.
Hazımsızlık, şişkinlik, mide bulantısı, sırt ağrısı üzere şikayetler safra taşlarının en bilinen belirtileri ortasında yer alıyor.
Safra taşları çoğunlukla safra kesesinin içinde, bazen hem safra kesesi içinde hem de safra yollarında, daha az sıklıkla da yalnızca safra yollarında görülüyor. Taşların bulundukları bu yerlere ve hastalığın aciliyetine nazaran şikayetler değişiklik gösterebiliyor. Adatıp İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alaattin Öztürk, belirtiler konusunda bilinçlenmenin hastalığın anlaşılması konusunda çok kıymetli olduğunu belirtti. Op. Dr. Alaattin Öztürk, “Sadece safra kesesinde yerleşik taşlar, ekseriyetle yemeklerden sonra hazımsızlık, şişkinlik, mide yanması, bulantı, geğirme, ağrı üzere şikayetlere yol açarlar. Şayet safra kesesi içindeki taşlar iltihaplanmaya sebep olmuşsa şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve bazen de sarılık yaparlar” dedi.
Taşların safra yoluna yerleşmesi durumunda ise ağrının ön planda olacağını söyleyen Op. Dr. Öztürk, taşların bulundukları yer dışında, gebelik, diyabet üzere farklı durumlarda ne üzere şikayetlere sebep olduğunu açıkladı.
Öztürk, “Safra taşları safra yolunda yerleşik ise bu durumda ağrı ön planda olmak üzere tekrar hazımsızlık ve sarılık şikayetleri olur. Safra yollarındaki taş sebebiyle iltihap gelişirse üşüme, titreme, yüksek ateş üzere çok daha önemli belirtiler ortaya çıkar. Hamilelerde safra taşlarının şikayetleri gebelik şikayetleri ile sıklıkla karıştırılır. Fakat önemli ağrı şikayeti olması, kusmanın olması hatta sarılık gelişmesi durumunda safra yolları hastalığından şüphelenilir. Bazen hamilelerde safra yollarında akımın yavaşlaması da safra taşlarının yapacağı şikayetlere misal şikayetler yapabilir” diye konuştu.

Obez bireylerde safra taşları daha sık görülür
Öztürk, “Çocuklarda safra taşları tıpkı şikayetlere yol açsa da çocuğun bu şikayetleri algılaması ve tabir etmesi daha zordur.


Fakat önemli ağrı ve sarılık geliştiği vakit tabibe müracaat yapılmaktadır. Şeker hastalarında da safra taşları birebir şikayetlere yol açsa da bazen bu şikayetler epeyce siliktir. Fakat şeker hastalarında safra taşları daha sık iltihaplanmaya sebep olur ve oluşan iltihap daha şiddetlidir. Metabolizmanın yavaşlaması, safra kesesi duvarında kolesterol birikmesi, safra kesesi hareketlerinin yavaşlaması üzere faktörler münasebetiyle obez şahıslarda safra taşları daha sık görülür.

Safra kesesi taşlarının varlığı öncelikle hazımsızlık şikayetleri ile kendini gösterebilir. İlerleyen periyotlarında ise yağlı yemeklerden sonra hazımsızlık daha da artabilir ve şiddetli ağrılar hazımsızlığa eşlik edebilir” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Covid-19’a yakalandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI