Rize’de sel felaketinde kayıp sayısı 4’e yükseldi

Rize Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yaşanan sel felaketi nedeniyle kayıp sayısının 4 şahsa yükseldiğini aktardı. Açıklamada, Salarha …

Hediye sipariş alışveriş ankara
16.07.2021
A+
A-

Rize Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yaşanan sel felaketi nedeniyle kayıp sayısının 4 şahsa yükseldiğini aktardı. Açıklamada, Salarha bölgesi Muradiye beldesinde meydana gelen göçükte meskende bulunan 3 kişinin arandığı ve Güneysu ilçesinde ise 1 şahıstan haber alınamadığı kaydedildi. Bölgede grupların özverili bir biçimde çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Rize Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “13.07.2021 tarihinde başlayıp 14.07.2021 Çarşamba günü akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar sonucunda Merkez, Güneysu ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere vilayetimizin genelindeki birçok yerleşim ünitesinde çok sayıda noktada heyelan ve taşkın olayları meydana gelmiştir.

Meydana gelen bölgesel ölçekli afette çeşitli kanallardan birinci etapta ulaşan bilgiler şu biçimdedir:

Çayeli Büyükköy beldesine bağlı Çaycılar, Gümüştaş, Demirciler, Çavuşlu ve Orta Mahallede birçok noktada meydana gelen heyelanlar nedeniyle mahallelere ulaşım sağlanamıyor.

6 farklı bölgeden toplam 38 kişinin konutlarında mahsur kaldıklarını söz eden bilgiler ulaşmıştır. Yıkılan bina bilgisi yoktur.

Çayeli Madenli Beldesinde belde merkezi dahil olmak üzere ana yollarda kesintiler olmuştur.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Tekrar bu bölgedeki civar köylerde de birçok noktada heyelan ve taşkınlardan ötürü ulaşım sağlanamamaktadır.

Güneysu ilçe merkezine yakın noktada ana yol üzerinde heyelan ve taşkın olayları meydana gelmiştir.

Ayrıyeten Kıbledağı Çamlıca köyleri küme yolu ile Dumankaya, Yeşilköy ve Tepebaşı köyleri küme yolu kapalı durumdadır. Tepebaşı köyünden 1 kişinin kayıp olduğu bilgisi alınmıştır.

Bu bloktaki arama kurtarma çalışmaları Erzurum AFAD, AKUT, UMKE grupları tarafından yürütülmektedir. Ayrıyeten Selamet, Kiremit, Ortaköy Tepebaşı ve Güneysu Merkez Mahallelerin birçok noktasında mahsur kalan ailelere ilişkin bilgiler mevcuttur.

Rize Merkez Muradiye Beldesi Orta Mahallede bir bina yıkılmış enkaz altında 2 kişinin kaldığı bilgisi alınmıştır.

AFAD, İtfaiye, İDAK, JAK ve Jandarma grupları iş makinelerin takviyesinde arama kurtarma çalışmalarını yürütmektedir. Tekrar Muradiye beldesinin birçok noktasında heyelanlar nedeniyle mahsur kalan aileler bulunmaktadır.

Rize Merkez ve Salarha Vadilerindeki birçok köyden konutlarında mahsur kalan ailelere ilişkin bilgiler ulaşmıştır.

Bu bölgedeki köylerde de ulaşım açısından önemli problemler mevcuttur. Vilayet Afet ve Acil Durum Merkezinde Vilayet Uyum Konseyi Sayın Valimiz Başkanlığında bütün üyelerin iştiraki ile tam aktif halde çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli kanallardan gelen ihbarlar anlık olarak ilgili kümelere bildirilerek alanda çalışmalar ağır formda devam etmektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Meteorolojik bilgilere nazaran son 24 saat içerisinde Güneysu ilçe merkezinde 219, Çayeli İlçesinde 214, Rize Andon bölgesinde ise 147 kg /m2 yağış kaydedilmiştir.

Rize Valimiz Sayın Kemal ÇEBER başkanlığında İlgili tüm kurumlarımızın iştirakiyle Vilayet AFAD binasında kriz merkezi oluşturulmuştur.” sözlerine yer verildi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.