DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109742฿%0.27551

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Omicronla ilgili endişelerimiz var çünkü yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor”

Koranavirüs Bilim Heyeti üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Koronavirüs varyantı ’Omicron’la ilgili kaygılar olduğunu belirterek “Çünkü yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor. Bu mutasyonlar bilhassa lokasyonlarına bakıldığında mevcut aşılardan kaçma durumu olabilir. Tabi bu sil baştan yeni bir dalgalanmaya neden olabilir mi? diye bir dert var” dedi.
Korona virüs ile uğraş tüm dünyada sürerken, bu kere Güney Afrika’da ortaya çıkan ’Omicron varyantı’ yürekleri ağıza getirirken birçok ülke yeni varyant ile uğraş için çeşitli tedbirler aldı.
Türkiye’de yeni varyanta karşı tedbir alan birinci ülkeler ortasında yer alırken, Koranavirüs Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicronla ilgili açıklamalarda bulundu.
Omicron varyantıyla ilgili herkesin huzursuz durumda olduğuna dikkat çeken Özlü, “Havalar soğudu, yağışlar başladı kış mevsimi kendini gösteriyor artık kapalı ortamlardayız.
Ofislerde iş yerlerinde kapalı yerlerde daha çok vakit geçirmek zorundayız. Toplu taşımanın yükü arttı. Hasebiyle yeni bir artış trendi görülebilir. O açıdan çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bir taraftan Omicronla ilgili herkes huzursuz durumda daha kolay bulaştığı için bu türlü bir varyantında bize gelme bizde görülme mümkünlüğü var. Münasebetiyle daha da dikkatli olmak zorundayız. Onun için daha evvelce daima söylediğimiz üzere mümkün olduğu kadar kapalı yerlere kalabalık yerlere sokulmamak lazım. Maskemizi kesinlikle toplumsal alanlarda yoluna uygun biçimde takmalıyız ve başka beşerlerle da aralığımızı muhafazaya itina göstermeliyiz. Birlikte yeme içme çok riskli, olabildiğince kendi başımıza ya da aile efradımızla kendi içimizde hane halkıyla yeme içme hassasiyet kıymetli. Zira birlikte yerken içersen maske, olmadığı için uzaklık konulamadığı için bulaşma riski artıyor. Bunlara dikkat edersek kendimizi koruyabiliriz ve büyük bir dalga ile müsabakadan bu mevsimi atlatabiliriz. Geçen yıllara nazaran elimizde daha güçlü bir koz var aşı. Geçen yıl pandemi ile ilgili süreci yönetirken yalnızca kaçarak kendimizi müdafaaya çalışıyorduk.

Halbuki bugün artık hepimiz toplumun büyük bir çoğunluğu aşılanmış durumda” diye konuştu.

“Kış devrini atlatabilirsek sanıyorum önümüzdeki yaza daha rahat bir formda ulaşabileceğimizi sanıyorum”
Kış periyodunun atlatılması durumunda yaza rahat bir halde ulaşılabileceğini kaydeden Özlü, “Türkiye’de nüfusun aşağı üst yüzde 60’ı iki doz aşı yaptırmış halde.


Bu değerli bir bağışıklık kazanıldığı manasına geliyor. Aşı yapılanlarda da hastalık görülebiliyor ancak ağır hastalık ve vefatlar pek görülmüyor. O açıdan daha güzel durumdayız hastalığı daha güzel yönetebiliyoruz daha hafif olgularla karşılaşıyoruz. Tüm dünyada bakıldığında vefat oranları azaladı ağır hastalık oranları azaldı. Yeni yeni ilaçlarda artık devreye giriyor bunların da tedavide bize güç katacağına inanıyorum.

Onun için biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Kış devrini atlatabilirsek sanıyorum önümüzdeki yaza daha rahat bir biçimde ulaşabileceğiz” formunda konuştu.
Omicronla ilgili tasaların olduğunu, bununla ilgili net bilgilerin bir iki hafta içinde netlik kazanacağına dikkat çeken Özlü, “Omicronla ilgili kaygılarımız var zira ortaya çıkan yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor.
Bu mutasyonlar bilhassa lokasyonlarına bakıldığında mevcut aşılardan kaçma durumu olabilir bu varyantın. Tabi bu sil baştan yeni bir dalgalanmaya neden olabilir mi ? diye bir telaş var. Onun dışında tekrar mutasyonların bu varyanta çok kolay bulaşma özelliği kazandırdığı ve süratli yayıldığına dair de müşahedeler var bu varyantın görüldüğü ülkelerde olay sayılarında çok süratli artış gözlendi. Bu direkt varyantla bağlantılı mi, değil mi net olarak bilmiyoruz ancak önümüzdeki bir iki hafta içerisinde sanıyorum bu hususta daha kesin daha inançlı bilgilere ulaşacağız.

O vakit daha net konuşabiliriz. Ülkeler şimdiden çok dikkatli davranıyor zira tekrar sil baştan başa dönmeyi kimse istemiyor. Ülkeler tekrar bir dalga ile sarsılmak istemiyorlar. O açıdan hem ferdî müdafaa önlemlerimizi dikkatli bir biçimde yerine getirmeliyiz hem de aşılarımızı kesinlikle tam doz hale getirmeliyiz. İki doz aşılı olanlar şayet vakti gelmişse üçüncü doz aşılarını yaptırmalılar. Aşı bu bahiste en büyük güvencemiz” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Lodos mideyi vurabilir”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI