DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2165600฿%-0.52056

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Taşova: “Aşı ağır vakaları engelliyor”

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Yeşim Taşova, hiçbir aşının virüsü yüzde 100 oranında engellemeyeceğini lakin ağır olayların önüne geçilebileceğini belirterek, “Yoğun bakımda yatanların tamamına yakını aşısız olanlar. Bunlar mutasyon geçiren virüslerdir. Ufacık mutasyonlar bile aşıyla ilgili düşünce oluşturabilir. Aşı olunduğunda bedende uzunca bir müddet antikor olacağı için virüs kalmayacak. Ortada dolaşan virüsler de azalacak ve mutasyon talihini yitirecek” dedi.
Prof. Dr. Yeşim Taşova, İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Adana’nın düşük riskli vilayetler ortasında yer aldığını belirterek, “Aşı hassaslığı manasında çok sevindirici bir durum.
Zira bu pandemiden korunmamızın en kıymetli yolu aşı olunması. Toplumun yüzde 60-70’i aşı olduğu vakit daha ağır hadiselerin olması engellenecek. Hastanelerimiz ve ağır bakımların daha az doluluk manasına gelmesi demek olacak. Adana’yı daha erken bu kategoriye geçer diye bekliyordum fakat bu da sevindirici” diye konuştu.

“Aşı olmuyorlarsa PCR testine katlanmak durumundalar”
6 Eylül’den itibaren konser, sinema ve tiyatro üzere faaliyetlere iştirakinde negatif PCR testi zaruriliği getirilmesini de yorumlayan Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Aşı olunmuyorsa başka insanların da korunması ismine bireylerin negatif olması beklentisi içerisindeyim.


O yüzden tek korunma yolu aşı olduğu için bu PCR testi olayına katlanmak durumunda olduklarını düşünüyorum kendi adıma” dedi.
Ağır bakımdaki hastaların genelinin aşısızlardan oluştuğunu anlatan Prof. Dr. Taşova, “Adana’daki ağır bakım doluluk oranı da Türkiye’deki orana benziyor.
Ağır bakımda yatanların tamamına yakını aşısız olanlar. Bir de birinci 2 dozu Sinovac olmuş, ortadan 6-8 ay geçmesine karşın 3.doz aşısını olmamış bireyler var. Tabi ki baktığınız vakit Biontech ve başka aşılarla ilgili yüzde 90-95 oranında koruyuculuk var. Lakin yüzde 5-10’luk bir kümede ne yapılırsa yapılsın o koruyuculuğu alamıyor. Bu türlü bir küme olduğunu da akılda tutmak lazım” tabirlerini kullandı.

“Hiçbir aşı virüsü yüzde 100 engelleyemez”
Hiçbir aşının virüsleri yüzde 100 oranında engellemediğini belirten Prof. Dr. Taşova, şunları kaydetti:
“Aşının en değerli faydası ağır enfeksiyonu engellenmesi ve hastaneye yatış ile ağır bakım doluluk oranlarının azalması istikametinde olacak.Örneğin grip aşısı olduğumuzda da grip enfeksiyonuna yakalanabiliyoruz. Hiçbir aşı yüzde yüz engelleyemez. Zira bunlar mutasyon geçiren virüslerdir. Ufacık mutasyonlar bile aşıyla ilgili zahmet oluşturabilir. O nedenle değerli olan aşının yapılıp, ağır hadiselerin engellenmesidir. Aşı olduğunuzda bedende uzunca bir müddet antikor olacağı için bedende virüs kalmayacak.

Ortada dolaşan virüsler azalacak. Mutasyon talihini yitirecek. Bütün varyantların nedeni ortamda virüsün olması. Bu virüsler de aslında çok mutasyon geçiriyorlar.”
Prof.
Dr. Yeşim Taşova, pandeminin sonunun; maske, ara ve hijyene kıymet gösterip aşı olarak ortamdaki virüsün azalmasıyla mümkün olacağını tabir etti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Böcek’ten, ağabeyine son görev

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI