DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109273฿%0.81367

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Özkaya: “Virüs artık akıllı bir organizma gibi davranıyor”

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Maalesef virüs artık hasta seçmeye başladı. Akıllı bir organizma üzere davranıyor. Bilhassa aşı olmayan kümede tedaviye cevap vermeyen çok süratli berbatlaşan ve kaybettiğimiz bir hasta kümesi ile karşı karşıyayız” dedi.
Korona virüste aşılama yaşı düştükçe hasta kümesi da değişti.
Virüsün her yeni varyantı ise insanlara tesirini artırarak daha berbata götürebiliyor. Bu durumda virüs hasta seçtiğini ve akıllı bir organizma üzere davrandığı belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Önümüzdeki günlerde olay sayılarında artış göreceksiniz. Bu artışta panik yapmanızı istemiyoruz. Bizim için kıymetli olan olay sayısından çok hasta sayısıdır. Maalesef virüs artık hasta seçmeye başladı. Akıllı bir organizma üzere davranıyor. Birinci başlarda 65 yaş üstü yaşlı hasta kümemizi etkileyecek demiştik ve sahiden de o denli oldu. Birinci başlarda bu virüs önemli akciğer tutulumu ve önemli ölümlerle seyretti. Ağır bakımlarımızı yaşlı hastalarımızla doldu. Aşılama ile bir arada yaşlı hasta sayısında bir azalma ve aşı yaşı düştükçe virüsün etkilediği yaş kümesi da değişti. Git gide 50 yaş, 40 yaş ve gençlerde görülmeye başladı. Çocuklar ve hamileler bu hastalıkta şanslı çok hastalığa yakalanmıyor diyorduk lakin virüs değiştikçe etkilediği kümede değişmeye başladı. Artık önemli akciğer tutulumu ile hamile hastalarımız geliyor. Maalesef hamile vefatlarını de ülkemizde görmeye başladık. Çocuklarımız hala şanslı diyoruz. Hala akciğer tutulumu olmalarına karşın çocuklarda vefat yok lakin bu kış güç geçeceğini varsayım edersek çocuklarımızın, hamilelerimizin, aşı olmayan insanlarımızın bu hastalıktan ölmelerini önlememiz lazım” diye konuştu.

“En büyük endişemiz tedaviye dirençli hastalar”
Önümüzdeki kış mevsiminde aşı olmayan hamilelerin ve çocukların önemli akciğer tutulumları ile gelebileceğini ön gördüklerini söyleyen Özkaya, “Şu anda hala ülkemizde baskın olan delta ve delta plus mutasyonudur.


Kış geldiğinde yeni mutasyonların ülkemizde görülebileceğini biliyoruz. Avrupa önemli hasta ve hadise sayısı ile uğraşıyor.

Biz tabiplerin bu kıştan en büyük korkusu tedaviye dirençli hadiselerin görülmesidir. Bilhassa aşı olmayan kümede tedaviye karşılık vermeyen çok süratli berbatlaşan ve kaybettiğimiz bir hasta kümesi ile karşı karşıyayız. Virüs değiştikçe tedaviye olan karşılıkta değişiyor. Maske ve uzaklığa dikkat edeceğiz lakin buna asla güvenmeyeceğiz. Yalnızca herkesi aşılayana kadar herkes bağışıklık olan kadar vakit kazanarak bu hastalığı ağır geçirmenizi önlemektir. Herkesin aşılanması gerekiyor. Maske ve uzaklığa güvenerek aşı olmayan bir küme var. Bunları bu kış önemli manada risk altında olduklarını biliyoruz.

Evvelden aşı olmuş müspet olaylar çok azdı. Artık aşıya karşın olumlu hadiseler görülmeye başladı. Bu da bilhassa aşı terslerinin savunduğu bir tez olmaya başladı. Aşı sizi bu hastalığı ağır geçirmenizi ve ölmenizi önleyecek. Bu kış bilhassa aşı olmayan hamilelerimizin ve çocukların önemli akciğer tutulumları ile geleceğini ön görüyoruz” halinde konuştu.

“38 yaşında anne olan bayanda önemli akciğer tutulumları”
Yurt dışından kendisine gelen ve bebeği ile annesini hayata tutunmasını sağlayan Özkaya, “Bu yurt dışında gebeyken kovide yakalan ve önemli akciğer tutulumu olan 38 yaşında hastamız var.


Tedavi olmak için bizim ülkemize geldi. Önemli teneffüs yetmezliği vardı. Biz hem annenin hem de bebeğin hayatını garanti altına almak için bebeği aldık. Sıhhatle doğum yaptı. Annenin akciğerine tomografi çektik. Önemli akciğer tutulumu, önemli harabiyet olduğunu tomografisinde gördük. Gecen yıllarda hamilelerde bu türlü tutulumlar yoktu” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kanser hastası tıp öğrencisi iyileşince hemotoloji uzmanı olmaya karar verdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI