DOLAR

31,1474$% 0.14

EURO

33,8657% 0.19

STERLİN

39,5455£% 0.13

GRAM ALTIN

2.040,63%0,45

ÇEYREK ALTIN

3.451,00%-0,14

BİTCOİN

1780720฿%11.83895

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. İlker Durak: “Doğrudan virüsü öldüren bitkiler var”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Durak, “Doğrudan doğruya virüsü öldüren bitkiler var. Bunlarla ilgili binlerce bilimsel çalışma var. Bunları insanlara kullandırmak lazım” dedi.
Hayatının 30 yılını, bitkilerin; hastalıklara karşı tesirlerini ve beden direncine olan katkılarını araştırarak geçiren Prof. Dr. İlker Durak, salgın hastalıklara karşı bitkisel besinlerin daha fazla kullanılması gerektiğini söyledi.
Durak, insanlık tarihi boyunca salgın hastalıkların olduğunun ve bu cins hastalıklarla gayret için bitkisel besinlerden yardım alındığına dikkati çekti.
“Savunma sisteminin güçlü tutulması için özel önlemlerin alınması lazım”
İHA muhabirine konuşan Prof.Dr.

İlker Durak, bitkisel besinlerin hastalıkla çaba tarihinin çok eski olduğunu ve bedenin savunma düzeneği açısından epeyce değerli olduğunun altını çizerek, “Tüm insanlık Covid-19 ile virüslerin ve enfeksiyonun kıymetini kavradı. Zira bunlar toplum için önemli bir risk oluşturdu. Hem sıhhat açısından hem ekonomik yıkım açısından kıymetli sonuçları olan bir durumla karşı karşıyayız. Durum bu türlü olunca da hastalığa karşı hami faktörler kıymetli oluyor. Özellikle savunma sisteminin güçlü tutulması için özel önlemlerin alınması lazım” dedi.
“Sağlıklı beslenemeyen toplumlarda güçlü bir savunma düzeneği oluşması mümkün değil”
Bedenin savunma sistemini güçlü tutmak için çeşitli yollar ve birtakım zorunlulukların olduğunu söyleyen İlker Durak, “Güçlü savunma sistemi sıhhat hayat kuralları ile yakından alakalıdır.

Bu bakımdan pak bir etrafta yaşamak çok değerlidir. Biz son yıllarda toprağı, suyu, havayı kirlettik. Bunlar sıhhatimize olumsuz olarak yansıyor. Bir öteki faktör ise sağlıklı hayat kurallarını unutur hale gelmemiz. Beşerler sabahtan akşama kadar bir masa başında oturuyor. Günlük toplam 500 adımı bulmayan çok fazla insan var. Halbuki beden makinası çalışmayla güçlü kalabilir. Bu açıdan buna dikkat etmek gerekir.
Günümüzün çağdaş toplumlarında hayat çok gerilimli geçiyor, insanları ister istemez daha gergin yapıyor.
Bu durum beden savunma sistemini zayıflatan kıymetli bir faktör. Ancak hepsinden daha kıymetli diyebileceğimiz bir öbür faktör sağlıklı beslenme mevzusudur. Sağlıklı beslenemeyen toplumlarda güçlü bir savunma sistemi oluşması mümkün değil. Sağlıklı beslenmenin de koşulları var. Beslendiğimiz besinlerinde sağlıklı olması gerekiyor. Besinler sağlıklı olmalı ki bu besinler aldıktan sonra güçlü bir savunma yapalım” sözlerini kullandı.
“İnsanlar binlerce yıl doğal bitkiler, doğal baharatlarla ve bitki tohumlarıyla bu gücü kullandı”
Beslenmede besinlerin istikrarlı kullanılmasının gerekliliğine, bunların hastalığa yakalanmada ve atlatılmasında değerli etken olduğuna dikkat çeken Durak, “İnsanlık tarihi boyunca bu çeşit enfeksiyonlara ve pandemilere karşı doğal koruyuculuk yapmış olan bitkiler, baharatlar ve tohumlar var.

Bunlardan bizlerinde istifade etmesi gerekiyor. Muhafaza gayeli olarak bunlar çok kıymetli. Bunlar antiviral özellikleri münasebetiyle virüsle bünye karşılaştıkları vakit direkt tesir oluşturması bakımından değerli. Mesela meyan kökü, tarçın, kekik tarih boyunca insanların bu tıp enfeksiyonlara karşı direnç geliştirmesinde değerli olmuştur. İnsanlığın kimyasal ilaçlarla tanışması 100-150 yıllık bir geçmişe sahip. Halbuki beşerler binlerce yıl doğal bitkiler, doğal baharatlarla ve bitki tohumlarıyla bu gücü kullandı ve sağlıklı olarak yaşamanın yollarını aradı” diye konuştu.
“Doğrudan virüsü öldüren bitkiler var”
Günlük hayatta olmayan doğal besinlerin insanların hayatına girmesinin değerli olduğunu belirten Durak, “Doğrudan doğruya virüsü öldüren bitkiler var.

Bunlarla ilgili binlerce bilimsel çalışma var. Bunları insanlara kullandırmak lazım. Savunma sistemini direkt doğruya faal eden bitkiler var. Mesela ekinezya. Bu bitkinin savunma sistemini aktive ettiğine dair yüzlerce çalışma var. Tekrar Anadolu’da herkesin bildiği kitre var. Bunlardan istifade etmek zorundayız” açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rahim ağzı kanserini önlemek taramayla mümkün

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI