DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167025฿%-1.28033

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Duygu Perçin: “Çin aşısı değerli bir aşı”


Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. His Perçin Renders, Çin menşeli aşının şu anda faz 3 çalışmaları yapılan, kıymetli bir inaktif virüs aşısı olduğunu söz etti.

Covid-19 ve Türkiye’deki son durum ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Perçin Renders, insanların bilhassa kapalı alanlarda bir ortaya gelmesini engellemek gerektiğinin altını çizerek, “Bunun da tek yolu yasakların gelmesi. Yasakların sayılara ve hastanelerin doluluk oranlarına yansımasını muhtemelen 15 gün içerisinde göreceğiz. 15 günden evvel bir sonuç beklemiyoruz. Lakin bugünden itibaren 15 gün sonrasında sayılarda önemli düşüşler olacağını iddia ediyorum. Daha evvelki yasaklarda da emsal şeyler yaşadık biliyorsunuz. Birinci yasaklar geldiğinde de artışta bir müdafaa sağlamıştık, yani bir artış olmamıştı o sayede. Uzun bir orta verildi. Beşerler bir ortaya gelmeye başladı. Bir de soğuk havanın da tesiriyle kapalı alanlarda bir ortaya geliniyordu. Bu da riski daha çok artırıyor. O yüzden ben 15 gün içerisinde sayıların düşeceğine inanıyorum” dedi.

“Yoğun bakım doluluk oranları giderek artıyor”

Hastanedeki doluluk oranlarının düşürülmeye çalışıldığını tabir eden KSBÜ Rektör Yardımcısı Perçin Renders, “Birçok hastanede artık hastaları yatıracak yer bulamaz olduk. Daima yeni ağır bakım üniteleri ekleniyor. Yani buna karşın ağır bakım doluluk oranları giderek artıyor. Biz hastalarımıza kaliteli sıhhat hizmeti verememekten kaygı etmeye başlıyoruz. Bu sayıları düşürmek değerli, tahminen onlu, yüzlü sayılara düşmek bundan sonraki adım. Öncelikle acil durumda bizim hastane doluluk oranlarını, ağır bakım doluluk oranlarını düşürme yolunda adımlar atmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Bugün kapalı olan yerler açık olabilirdi”

İnsanların uyması gereken şahsî tedbirlere uymadığını bunun sonucunda da yasakların mecburî olarak getirildiğini söyleyen Perçin Renders, “Bugün hala restoranların, kafelerin, okulların açık kalmasıyla devam ediyor olabilirdik lakin maalesef beşerler dikkat etmesi gereken şahsî korunma tedbirlerine dikkat etmedi. Maske takmamanın yanında beşerler kapalı ortamlarda bir ortaya geldi. Covid-19 olup, hastanede yatıp çıkan kişiyi ziyarete giden beşerler biliyorum. Bakın bunlar çok yanlış şeyler. Hasta ziyareti, başsağlığı ziyaretleri, düğünler, dernekler üzere aktivitelerin yapılmaması lazım” formunda konuştu.

“İngiltere’de 5 kişi bir ortaya gelemiyor”.

İngiltere, İrlanda üzere ülkelerde çok hoş örneklerinde olduğunu vurgulayan Perçin Renders, “Bu ülkelerde kırmızı alarm durumuna geçildiği vakit 5 kişi bir ortaya gelemiyor. Lakin biz bu tıp kısıtlamalara gidemedik maalesef. Hala akşamları 4-5 aile bir ortaya gelip sohbet edebiliyor. Bu durumda yapılabilecek tek şey sokağa çıkma yasağıydı” dedi.

“Çin aşısında önemli bir yan tesir görülmedi”

Çin tarafından üretilen Covid-19 aşısına da değinerek aşının yan tesirlerinin çok düşük derecelerde olduğunu açıklayan Rektör Yardımcısı Renders, “Çin menşeli aşı şu anda faz 3 çalışmaları yapılan, kıymetli bir inaktif virüs aşısı. Yol olarak tarihî süreçte çok güzel bildiğimiz bir aşı geliştirme prosedürü. Türkiye’de yapılan da dahil, faz 3 çalışmalarında yüzde 5’in altında yan tesirleri görüldü. Bu yan tesirler de çok kıymetsiz; hafif ateş, hafif halsizlik, kolda kızarıklık üzere çok değersiz yan etkilerdi. Önemli bir yan tesir görülmedi. Natürel aşılananlar bir yıl boyunca takip edilecek. Bir yılsonunda öbür yan tesirler çıkar mı, elbette bunlar da araştırılacak fakat şu kısa periyotta değerli bir yan tesirinin olmaması çok hoş bir gelişme. Esasen inaktif virüs aşılarının inançlı olduğunu da biliyoruz. Yani daha evvel de öteki aşıları da bu formda ürettik, kullandık. Hasebiyle bu aşıdan korkulmasına gerek yok. Muhakkak Cumhurbaşkanımızın ve Sıhhat Bakanımızın görüşlerine katılıyorum. Bu aşının süratle yaygınlaştırılması ve herkes tarafından yaptırılması gerekiyor. Covid-19 ağır bir enfeksiyon. Yapılabilecek tek şey aşı” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye, Avrupa’da en fazla vakası olan ülke oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI