DOLAR

33,0789$% 0.03

EURO

36,1448% -0.18

STERLİN

42,9330£% -0.26

GRAM ALTIN

2.607,94%-0,23

ÇEYREK ALTIN

4.257,00%-0,37

BİTCOİN

2099112฿%-1.67765

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Bülbül: “Orucun kanserin önlenmesinde de yararı olabileceği düşünülebilir”


Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Kısmı Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Selda Fatma Bülbül, “Beden uzun mühlet aç kaldığı vakit, birinci olarak vücudundaki safra hücrelerden kurtulmaya bakıyor. Uzun devir aç kaldığımız devir vücut evvel bu hücrelerden kurtulduğu için hani orucun bir mealde kanserin önlenmesinde de yararı olabileceği düşünülebilir” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Kolu Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Selda Fatma Bülbül, uzun mühlet aç kalındığında vücudun kanser hücrelerinden kurtulabileceğini söyledi.

“Kanser üzerindeki güzelleştirici tesirini gösterdi”

Aralıklı aç kalma ve tesirleriyle ilgili ergenlerde ve genç erişkinlerde yapılmış çalışmaların olduğunu aktaran Bülbül, şunları kaydetti:

“En son 2017 yılında Japon bir bilim adamı açlığın vücuda olan yararlarını gösteren bir çalışma yaptı. Buna ‘Otofaji’ diyoruz biz. Vücudun kendi kendini yenilemesi ve kanser üzerindeki güzelleştirici tesirini gösterdi. Bunun üzerine de bütün yerküre aralıklı beslenme açlıkla ilgilenmeye başladı. En son bu sene Hollanda’da yapılan memleketler arası metabolizma kongresinde ana konusu bu aralıklı beslenmeydi. Aralıklı beslenme dediğimiz vakit da orucu tartışmamak mümkün değil. Aralıklı beslenme de sistem 8 saat entegrasyona 16 saat uyanıklık nizamı üzerinden giden vücut aşikâr bir ışık ritmine nazaran kendisini uyku ve uyanıklık devirlerine nazaran ayarlar. Vücut dediğimiz hengam bunun içine metabolizma da işin içine giriyor.”

“Uzun mühlet açlık safra hücrelerden kurtulmaya bakıyor”

Prof. Dr. Selda Fatma Bülbül, “Yani beslenmesini, bunları nasıl yakacağını, yağları nasıl yakacağını, ne hengam bunları depolayacağını daima bu ışıkla karar verir. İşte dediğim üzere bu aralıklı beslenme de böylelikle hayatımıza girdi. Daha sonra bunun oruç ile ilgisi var mı diye tartışılmaya başlandı. Aslında biz bu Ramazan orucunda bu dediğimiz aralıklı beslenmeden farklı besleniyoruz. Şöyle gün içinde aç kalıyoruz. Fakat gece besleniyoruz. Bu uymuyor aslında. Ancak şu uyuyor. Japon bilim adamının yaptığı ‘Otofoji’ ile ilgili çalışma uzun periyodik açlığı gerektiriyor. Uzun vade aç kaldığı devir vücut, birinci olarak vücudundaki safra hücrelerden kurtulmaya bakıyor. Bunlar da kendisine zarar verebilecek mahsusen kanser hücreleri üzere hücreleri biz safra hücresi olarak tanımlıyoruz” dedi.

“Ramazan ayı içinde münhasıran ergenlerde ve gençlerde yapılmış bu çalışma”

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Kolu Kısım Lideri Prof. Dr. Selda Fatma Bülbül, “Uzun devir aç kaldığımız vakit vücut evvel bu hücrelerden kurtulduğu için hani orucun bir manada kanserin önlenmesinde de yararı olabileceği düşünülebilir. Yalnız yapılan birçok çalışma Ramazan ayı içinde mahsusen ergenlerde ve gençlerde yapılmış bu çalışma; Tunus’ta var, Fas’ta var, Türkiye’de, Cezayir’de Müslüman aleminin birçok devletinde yapılmış bu çalışmalar. Bu çalışmalar sonucunda da Ramazan ayı ahir seviyelerinin yani kolesterol trigliserid seviyelerinin düştüğü ve bununda bu açıdan kardiyovasküler sisteme bir yararı olduğu çalışmalarla gösterilmiş” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SON DAKİKA Korona Vaka ve Diğer Bütün Bilgiler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0