DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2110652฿%0.26529

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Post covid sendromuna dikkat”

Koronavirüsü atlatanlarda yeni bir tehlikenin gözlemlendiğini açıklayan Dr. Serhat Koran, “Covid-19’a bağlı şikayetler 12 haftadan daha uzun sürüyorsa ‘post covid sendromu’ ortaya çıkıyor. Bu sendromun fizikî ve ruhsal olarak 25’e yakın semptomu var. Koronavirüsü ağır geçirdiyseniz, 50 yaş üstündeyseniz ya da kronik hastalığınız varsa post covid sendromuna yakalanma riskiniz yüksektir” dedi.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi’nden Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Serhat Koran, Covid-19 sonrası hastaları bekleyen tehlikelere ait açıklamalarda bulundu.

Dr. Koran, “Covid-19 enfeksiyonunu geçirdiğiniz periyot tahminen de güçlü bir sürecin başlangıcı olabilir. Şayet Covid-19 hastalığı devri ortaya çıkan şikayetleriniz 12 haftadan daha uzun müddet devam ediyorsa post covid sendromundasınız demektir. Bir öteki ismi uzamış covid sendromu olan post covid sendromu aslında Covid-19 virüsünün bedenden temizlenmesine karşın tesirlerinin devam etmesi durumudur” diye konuştu.

“Fiziksel ve ruhsal 25’e yakın yıkımı var”
Post covid sendromuna yakalanma risklerini pahalandıran Dr. Koran, kelamlarına şöyle devam etti: “Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiyseniz, rastgele bir kronik hastalığınız varsa ya da 50 yaş üstündeyseniz post covid sendromuna yakalanma riskiniz daha da artar.


Bunun dışında hastalığın faal devrinde ortaya çıkan bir şikayetiniz birinci 2 hafta içinde gerilemiyorsa, bu durum da aylarca sizi rahatsız edecek bir tablonun habercisi olabilir. En sık bildirilen post covid semptomları; yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, düşünme ve konsantrasyon zahmeti, depresyon, kas ağrısı, baş ağrısı, aralıklı nedeni bulunamayan ateş, çarpıntı, miyokardit dediğimiz kalp kası iltihabı, akciğer ve böbrek rahatsızlıkları, ciltte döküntü, saç dökülmesi, koku ve tat bozukluğu, uyku meseleleri, konsantrasyon zahmeti, hafıza meseleleri ya da depresyon, anksiyete, ruh halindeki değişiklikler üzere ruhsal meselelere neden olabildiği bilimsel çalışmalarda bildirilmiştir. Neredeyse bedende etkilemediği yer bırakmayan post covid tablosunun bize söylediği gerçek şudur ki; Covid-19 enfeksiyonunun etkilemediği beden sistemi yok üzere. Tüm bedenin etkilendiği bu durumun temelinde bedenin yetersiz antikor üretmesi, bedene alınan virüs ölçüsünün fazla olması, genetik yapı ya da virüsün hücresel seviyede verdiği ziyanlar üzerinde durulmaktadır”.

“Geleneksel tıp metotlarıyla tedavi edilmeli”
Dr.


Koran, post covid sendromunda bedenin tüm sistemlerine hatta hasar görmüş hücrelere dayanak verecek bir tedavinin uygulanması gerektiğini belirterek, “Geleneksel tıp teknikleri bu noktada biz doktorlar için değerli bir güçtür. Bu manada homeopati, akupunktur, ozon ve kupa tedavisi bize büyük dayanak sağlar. Homeopati tedavisi bilhassa Covid-19 virüsünün bedenimizde bıraktığı ruhsal ve fizikî şikayetlerde bütüncül bir dayanak sağlar. Kas ağrıları, baş ağrıları, nörolojik belirtilerde, teneffüs şikayetleri ve ruhsal sıkıntılarda elimizdeki değerli bir silahtır. Akupunktur tedavisi bedenimizde enfeksiyonlar sonrası bozulmuş olan dengeyi tekrar yerine getirmede kıymetli bir güçtür. Kupa tedavisi de Covid-19 enfeksiyonu üzere bedende ağır hastalıklarından sonra birikmiş toksin ve atıkların temizlenmesinde değerli bir detoks tedavisidir. Yeniden ozon tedavisi de hücresel seviyede bedenin yenilenmesine takviye sağlar. Hangi hastada hangi tedavinin uygulanacağı hastaya, hastalığın şiddetine ve hastalığın bedende bıraktığı ize bağlı olarak değişmekle birlikte tecrübeli bir klasik tıp uzmanı doktorca belirlenecek bir tedavi planı uygulanması en hakikat yaklaşımdır” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İftar sonrası aşı yoğunluğu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI