DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1930055฿%2.39034

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Pankreas kanserini mide ağrısıyla karıştırmayın”

Pankreas kanserinin belirtilerine ait açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Onur Yaprak, “Pankreas yetmezliğinde şiddetli yağlı ishal ile kendini gösteren sindirim sorunları ve diyabet üzere hastalıklar ortaya çıkar. Ama pankreasta gelişen hastalıkların en tehlikelisi pankreas kanseridir. Bir çok hasta şişkinlik, hazımsızlık üzere şikayetlerin mideden kaynaklandığı üzere yanlış bir fikir ile bu bulguları görmezden gelmektedir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Kısmından Prof. Dr. Onur Yaprak, pankreas kanserinin belirtilerine ait değerli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaprak, sağlıklı bir pankreasa sahip olmanın hayat kalitesinin kıymetine işaret ederek “Pankreas karın üst boşluğunda mide ardında yer alan ortalama 15 ila 20 cm uzunluğunda ve 70 gram tartısında bir organ olmakla bir arada çok kıymetli vazifeleri yerine getirir. Temel misyonu yiyeceklerle bir arada aldığımız karbonhidrat, protein ve yağların sindirimi için enzimler ve insülin, glukagon üzere kan şekeri ayarlanmasını sağlayan hormonlar salgılamaktır. Pankreas yetmezliğinde şiddetli yağlı ishal ile kendini gösteren sindirim sorunları ve diyabet üzere hastalıklar ortaya çıkar. Ama pankreasta gelişen hastalıkların en tehlikeli olanı pankreas kanseridir” diye konuştu.

“Bu beslenme formu kanseri tetikliyor”

Pankreas kanserinin tüm organ kanserleri içinde görülme sıklığı açısından 11’inci sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Yaprak, kelamlarına şöyle devam etti: “Kansere bağlı ölümlerde pankreas kanseri 7’nci sırada bulunuyor. Görülme sıklığı her 100 bin şahısta 5 ila 12 ortasındadır. Bu oran yalnızca 50 yaş üzeri beşerler açısından hesaplandığında 100 binde 38’dir. Pankreas kanserine yer hazırlayan risk faktörleri ortasında; sigara ve alkol kullanımı, ileri yaş, diyabet, kronik pankreas iltihabı, yüksek ısıda pişmiş yağlı etten güçlü ve fast food üslubunda beslenme, işlenmiş nitrit içeren etler, genetik ve ailesel yatkınlık sayılabilir. Genetik ve ailesel faktörlerin tesiri yüzde 10’dur. Pankreasta gelişen kanserler birkaç farklı yapıda ve tipte olabilir, pankreas bezinin farklı anatomik bölgelerinde gelişebilir. Kanserin bezin içinde yerleştiği bölgeye nazaran farklı farklı şikayetlere yol açar. Örneğin pankreasın baş kısmında gelişen kanserlerde sarılık gelişme ihtimali daha fazlayken, pankreasın gövde kısmında yerleşen kanserlerde sırta vuran ağrı ve mide şikayetleri daha ön plandadır”.

“Erken belirtilere dikkat”

Prof. Dr. Yaprak, pankreas kanserinin çok sinsi seyrettiğine ve süratle yayıldığına işaret ederek, “Öyle ki kanser tanısal hale gelmeden 6 ay evvelki tomografi taramalarında bile imaj vermeyebilir. Teşhis konulduğunda maalesef hastaların fakat yüzde 20’sinde ameliyat olabilme bahtı var. Bu yüzden çok erken evrede kanserin teşhis edilmesi hayati ehemmiyete sahip. Erken teşhis için kimi kanser ipuçları konusunda uyanık olunmalıdır. Pankreas kanserinin en değerli işaretleri kilo kaybı, bilhassa 50 yaş sonrası yeni ortaya çıkan ve ailesel olmayan diyabet gelişimi, gözlerde sararmayla kendini muhakkak eden sarılık gelişimi, bulantı, şişkinlik, hazımsızlık, sırta vuran ağrı üzere şikayetlerdir. Bir çok hasta şişkinlik, hazımsızlık üzere şikayetlerin her vakit mideden kaynaklandığı üzere yanlış bir niyet ile bu bulguları görmezden gelmektedir, olay ilerleyip kilo kaybı, sarılık üzere belirtiler eklendiğinde doktora başvurmaktadır. Pankreas kanserinde tedavide cerrahiye uygun olan hastalarda ameliyat yapmak birinci seçenek olmalıdır. Kanserin bağırsak ya da karaciğere giden damarları tutması yada metastaz yapması üzere nedenlerle ameliyat bahtı olmayan hastalarda kemoterapi ve radyoterapi üzere tedavilerde öteki yöntemlerdir” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İl İl Korona virüs vaka sayıları açıklandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0