DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2179181฿%0.69837

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemiyi yüklendi, diğer hastalara hizmeti de hiç bırakmadı

MERSİN (İHA) – Türkiye’nin birinci kent hastanesi olan Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi vilayet genelinde büyük oranda pandemi yükünü üzerine alırken, Covid olmayan hastalara hizmeti de hiç bırakmadı. Pandemi sürecinde yatak kapasitesi bin 300’den bin 377’ye, ağır bakım yatak sayısı 204’ten 283’e çıkarılan hastanede bilhassa inme, kalp ve onkoloji hastalarına hizmet hiç kesintiye uğramadı. Açılışından bu yana geçen 4,5 yılda 2 milyonun üzerinde vatandaşa yatarak tedavi hizmeti verilen hastanede, 480 binin üzerinde de ameliyat gerçekleştirildi.
3 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 374 bin 813 metrekarelik alanda 3 blok ve bin 377 yatak kapasitesi ile yalnızca Mersin değil, etraf vilayetlerdeki vatandaşlara da hizmet veriyor.
Türkiye’de korona virüs (Covid-19) salgınının görüldüğü birinci günden itibaren pandemi süreci boyunca da hizmetlerini artırarak devam ettiren hastaneye poliklinik, aşı ve test için her gün 10 binin üzerinde vatandaş giriş çıkış yapıyor.
Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı, pandemi sürecindeki çalışmalarını İHA muhabirine anlattı.
Hastanenin bugün başlandığından epey ileri noktada bulunduğunu belirten Başhekim Aydınlı, “Hepimiz biliyoruz ki kent hastaneleri çok yüksek altyapıya, teknolojiye ve fiziki kapasiteye sahip. Bu kadar fiziki kapasite ve teknolojiyle de biz başlangıçtakinden daha ilerilere getirme yolundaki gayemizi gerçekleştirdik, daha da ileriye gideceğiz. Biz, İnme Merkezi ve Kalp Merkezi tescillerimizi açılıştan bir-iki yıl sonra aldık. Şu an vilayetimizin bütün inme hastalarını ve kalp krizi geçiren hastalarının tedavilerini biz uyguluyoruz. Yanık merkezi, Akdeniz Bölgesi’nde yalnızca Adana Kent Hastanesinde var, başkası de biziz. O yüzden Akdeniz’in tamamına hitap ediyoruz.

Bu kolay bir yük değil, teknolojik altyapınız ve fiziki kapasiteniz, nüfusumuzu düşünürsek bunu karşılamak için oldukça efor gerektiriyor. Açılıştan sonra bunu başardık, daha da ileriye dönük amaçlarımız var. Kent hastanesi olmanın bize yüklediği o sorumluluğu üzerimizde taşıyoruz, gereğini de yapıyoruz” dedi.

“Yatak kapasitemizi artırdık”
Resmi açılışı yapılan birinci kent hastanesi olduklarını vurgulayan Aydınlı, bin 300 yatakla açıldıklarını anımsatarak, “Şu an pandeminin getirdiği ihtiyaçlar nedeniyle bin 377 yatağa çıktık, ekstra tescil aldık ve bu tescillerle de ağır bakım yatak sayımız 204’ten 283’e çıktı.


İlin ağır bakım gereksinimini karşılama istikametinde yapılan hazırlıklardı bunlar, zira fiziki olarak odalarımız tek kişilik ağır bakım odalarından çift kişilik ağır bakım odalarına dönüştürülebilir metrekareye ve teknolojik altyapıya sahip. İçinde bulunduğumuz pandeminin bize yüklediği sorumluluk gereği yatak kapasitemizi artırarak vatandaşa hizmet vermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

2 milyonun üzerinde hastaya yatarak tedavi, 480 binin üzerinde ameliyat
Tabip sayısında da Sıhhat Bakanlığı ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğünün dayanağını aldıklarını lisana getiren Aydınlı, artan yükü karşılayabilmek ismine hastanede yan kollar da dahil olmak üzere her branştan tabip bulundurduklarını söyledi.


Pandemi nedeniyle bu yükü karşılamanın çok kolay olmadığının altını çizen Başhekim Aydınlı, “Ama açılıştan bugüne kadar 2 milyonun üzerinde hastayı yatarak muayene etmişiz, yeniden açılıştan bugüne kadar da 480 binin üzerinde ameliyat yapmışız. Bunun yaklaşık 2 yılını pandemi olarak düşünürsek sayılarımız pek uygun devam ediyor.

Pandemi olmasına karşın biz covid ve non-covid (covid olmayan) diye hastaları ayırmıyoruz, hem covid hastalarına hem de non-covid olan başka tüm hastalarımıza da hizmet vermeye devam ediyoruz. Zira fiziki olarak bunu karşılayabiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“İki yükü de yüklenen kent hastanesi, bu bayrağı üzerine aldı ve taşımaya da devam ediyor”
Pandemi sürecinde hastanenin yüklendiği sorumluluğa ait de bilgi veren Aydınlı, “Pandeminin başlangıcında tüm vilayet hastaneleri olarak bu yükü yüklenmeye çalıştık.


İlin 3. basamak tek hastanesi biz olduğumuz için de öncelikli olarak covid olmayan hastaların hizmetini vermeye devam etmemiz gerekti. İnme, kalp, onkoloji hastalarının tedavileri hiçbir vakit durmadı. Bunların tedavileri devam ettiği için evvel non-covid’i yüklendik.

Lakin pandemi büyük bir dalga olarak geldiğinden ötürü kent hastanesi de üzerine düşeni yaptı ve büyük bir oranda pandemi yükünü üzerine aldı. Lakin non-covid’i de bırakmadı. Şu an bizim tüm ameliyatlarımız devam ediyor, onkoloji hastalarımızın tedavisi hiç durmadı. Tüm ağır bakımlarımız non-covid olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Hiçbir bypass ameliyatımız durmadı, kardiyolojik süreçlerimiz devam ediyor. İki yükü de yüklenebilecek altyapısı, fiziki şartları ve sıhhat çalışanı havuzu olan kent hastanesi, bu bayrağı üzerine aldı ve taşımaya da devam ediyor” halinde konuştu.

“Günlük 10 binin üzerinde giriş-çıkış var”
Pandemi sürecinde de günlük 8 bin bandında poliklinik hizmeti verdiklerini belirten Aydınlı, 3 bine yakın da aşıya müracaat olduğunu kaydederek, “Covid polikliniği ve acil müracaatlarını da toplarsanız yeniden pandemi öncesinde olduğu üzere hastaneye giren-çıkan sayısı 10 binin üzerinde.


Küçük bir kasaba giriyor ve akşam geri çıkıyor, çalışanlarımız hariç. Büyük bir hareketliliğin olduğu koca bir kompleksten bahsediyoruz” dedi.

“Pandemiden kurtulabilmemizin yolu aşıdan geçiyor”
Aşı hizmetinin sabah saat 08.00’de başlayıp gece 24.00’e kadar devam ettiğini ve randevulu hizmet verdiklerini tabir eden Aydınlı, vatandaşlara aşı daveti da yaparak şunları söyledi:
“Randevularımızın doluluğuyla ilgili rastgele bir problemimiz yok.Aşı olmak isteyen tüm vatandaşlarımıza aşı yapmak için biz buradayız. Biz sağlıkçılar aşının değerini sonuna kadar vurguluyoruz. Bu pandemiden kurtulabilmemizin yolu aşıdan geçiyor.

Bunu artık bilmeli ve uygulamalıyız. Tüm Türkiye’nin büsbütün mavi olup, yüzde 80’lerin üzerine çıktığında pandemide bir ölçü daha yol alacağımıza inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza kapımız açık, randevu alsınlar, aşı olmaya gelsinler. Yalnızca bizim hastanede günlük bin-3 bin bandı ortasında değişken sayıda aşı yapılıyor ancak kapasitemiz 5 binin üzerinde.

O nedenle randevu almakla ilgili rastgele bir sorunumuz yok. Aşı için başka giriş noktası olan, izole edilmiş 33 odalık bir alanımız var.

Değir hastalarla temas etmeden, farklı bir noktadan girip, aşılarını olup, aşikâr bir bekleme mühletinden sonra hastanemizden ayrılıyorlar. Şu an hastanede 30’ar yataklı 3 tane ağır bakım ünitemiz covid’e ayrılmış vaziyette.

Mutasyonların değişmesi ve virüsün daima mutasyona uğramasının yol açtığı sıhhat yükü giderek artıyor. O yüzden vatandaşlarımızdan tek isteğimiz; lütfen aşılarını olsunlar.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Çocuğunuzun aşırı terlemesini hafife almayın”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI