DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2107454฿%-0.12779

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemiyi bahane edip ameliyattan kaçan Huriye teyze, üç ameliyat birden oldu

Pandemi periyodunu mazeret edip hastaneden kaçan 78 yaşındaki Huriye teyze, şikayetleri ilerleyince 3 ameliyatı tıpkı anda olmak zorunda kaldı. Olağandan 5 kat daha riskli bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Cengiz Köksal, hastaları denetimlerini aksatmamaları konusunda uyardı.
İstanbul Maltepe’de yaşayan Huriye Genç, ameliyat korkusu nedeniyle sıhhat sorunlarını daima erteledi.
Pandemi devrinin başlamasıyla hastaneye gitmek istemeyen Genç, bir ameliyat olmak istemezken, üç yıl içerisinde sıhhat meselelerinin giderek artması nedeniyle üç ameliyatı birebir anda olmak zorunda kaldı. Hastanın durumunun şuan çok yeterli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cengiz Köksal, 5 kat daha riskli bir ameliyat yapmak durumda kaldıklarını tabir etti.

“Hastalar pandemi hasebiyle hastalıklarını ve hekim denetimlerini erteliyor”
3 ameliyatın tıpkı anda yapılmasının riskinden bahseden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Cengiz Köksal “Huriye teyze 78 yaşında bir hasta, birinci bize geldiğinde kıssa şöyleydi.


Nefes darlığı ile geldi, zati nefes darlığından yürüyemiyordu. Öyküyü çocuklarından dinlediğimiz vakit bundan 3 yıl evvel aort kapak değişmesi için hastaneye yatmış. Sonra Huriye teyze korkmuş kaçmış. Ondan sonra da ortaya pandemi girdiği için onu da mazeret göstererek, doktora ve hastaneye gitmemiş. 3 yıl sonra biz Huriye teyzeyi yeniden nefes darlığı ile gördük ve dedik ki; ‘Artık kaçamazsın aort kapağını değiştireceğiz.‘ Fakat araştırmaya devam ettikçe, ki biz kalp hastalarında damar sertliğinin öbür yerlerde bulgusu var mı diye araştırıyoruz. Anjiyo yapıyoruz, şah damarına bakıyoruz. Huriye teyzeye anjiyo yaptık tıpkı vakitte 3 damarında sorun çıktı. Şah damarına baktık orada darlık çıktı. Maalesef ki Huriye teyzeye 3 ameliyatı birlikte yapmak zorunda kaldık.

78 yaşında yürümekte zorluk çeken bir hastaya tek ameliyat yüzde 2-3 riskliyken, 3 ameliyatı birebir anda yapmak yüzde 10 riskliydi. Bunun temel nedeni şu, hastalar pandemi münasebetiyle hastalıklarını ve hekim denetimlerini ertelediği için ve bedendeki damar sertliği de bir kartopu üzere vakitle büyüyerek arttığı için yeni meseleler ortaya çıkabiliyor. Huriye teyze pandemiden ötürü ameliyatını ertelemeseydi, kapağı değişecekti ve ondan sonraki damar sertliği sorunları de stentle çözülebilecekti. Fakat biz 5 kat daha yüksek riskli bir ameliyatı, 3 ameliyatı Huriye teyzede tıpkı seansta yapmak zorunda kaldık” dedi.

“3 yıl evvel kalp ameliyatı olabilirsin dediğimiz hastalara daha sonra nakil adayısın diyoruz”
Hastalara tedavilerini ve tabip denetimlerini ertelememeleri gerektiğini belirten Köksal: “Hastalara şunu söylemek istiyorum.


Şayet pandemiden evvel kalp hastasısınız tanısı kondu ise periyodik denetimlerine kesinlikle gitmeliler ve aksatmamalılar. Zira kalp hastalığı güzelleşen bir şey değil, giderek artan bir şey ve tabibim yakın takip etmesi gerekiyor, durum değişebiliyor. 3 yıl evvel kalp ameliyatı olabilirsin dediğimiz hastalar daha sonra nakil adayısın, kalbin çok yorulmuş dediğimiz birçok hasta kümesi var. Lütfen pandemi devam etse de bilhassa 65 yaş üstü hastalar hekim denetimlerinizi lütfen ertelemeyin. Sorun azalmıyor, katlanarak devam ediyor.

Tahminen Huriye teyze üzere daha yüksek riski bir ameliyat olunması gerekebilir ve o kadar şanslı olmayabilirsiniz. 78 yaşında çok güzel nefes alıp verebiliyor. Hareket edebiliyor biz hastaları yaşatmak için ameliyat etmiyoruz, kaliteli yaşatmak için ameliyat ediyoruz. Bizim huriye teyzeden beklentimiz, tek başına, kimseye muhtaç olmadan kendi işlerini halledebilsin istiyoruz. Huriye teyze tam olarak o aşamada” diye konuştu.

“Ameliyat ederlerse ayılamam sakat kalırım diye korktum”
Ameliyatını ertelediği için pişman olan Huriye Genç: “Biraz yol yürüdüğümde yahut merdiven çıktığım vakit çarpıntım oluyordu.


Yürüyemiyordum, konuşamıyordum. O vakit işte hap ve oksijen veriyorlardı. Geçmezse özel hastaneye gidiyorduk orada serum veriyorlardı. Biraz rahatlıyordum sonra konuta geliyorduk. Ameliyat olmadım korktum. Hekimlerden korktum ameliyat ederlerse ayılamam sakat kalırım diye korktum.

Sonra buraya geldim ameliyat olmaya karar verdim. Ertelemesinler ben 2 buçuk sene erteledim. Ertelediğim için kaç ameliyat geçirdim” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Yakın Sağlık” dergisinin 14’üncü sayısı yayımlandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI