DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2180714฿%0.6689

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemi sürecinde 59 ülkede 2 bin 710 hemşire hayatını kaybetti

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhtimam Kulakaç, Dünya Hemşireler Birliği’ne nazaran pandemi sürecinde 59 ülkede 2 bin 710 hemşirenin hayatını kaybettiğini açıkladı.
“12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası” kapsamında 26-28 Mayıs tarihleri ortasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün mesken sahipliği “IV.
Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu” yapılacak. Sempozyum Lideri Prof Dr. İhtimam Kulakaç yaptığı açıklamada, “26-28 Mayıs 2021’de ‘IV. Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu’nun, gerçekleştirileceğini duyurmanın memnunluğunu yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz yeni Kovid-19 pandemisi günlerinde hemşireliğin güçlenmesi, bireyleri ve toplumu bakım yoluyla güçlendirmesi her zamankinden daha fazla kıymet kazanmıştır. Dünyada Kovid-19’dan etkilenen insan sayısı milyonlarla söz edilmektedir. Pek çok insan yakınlarını vakitsizce kaybetmiş, sevdiklerinin yanında olamamanın ve onlara veda edememenin derin ıstırabını yaşamıştır, yaşamaktadır. Dünya Hemşireler Birliği’ne nazaran bu süreçte 59 ülkede 2710 hemşire hayatını kaybetmiştir. Yeni Kovid-19, hemşirelerin ömürlerini ve hizmet ettikleri sıhhat sistemlerini büyük ölçüde etkilese de hemşireliğin özü tıpkı kalmıştır. Hemşireler sıhhat sisteminin en ön saflarında, toplumun yanında olmaya devam etmektedir” dedi.

“Sağlıkta ve hemşirelikte dijital çağı yakına çekti”
Prof.


Dr. Kulakaç, “Öte yandan Kovid-19, uzak bir vakitte olacakmış üzere duran, sıhhatte ve hemşirelikte dijital çağı yakına çekmiştir. Hemşirelik topluluğu her zamankinden fazla robotik hemşireliği, sıhhat ve bakım hizmetlerinde dijitalleşmeyi, tele-hemşireliği konuşmaya başlamıştır.

Hemşirelik eğitimi, idaresi ve uygulaması bir ihtilali karşılamaya ve öncülüğünü yapmaya hazırlanmaktadır. Bu doğrultuda ICN 2021 teması ‘Hemşireler: Öncü Bir Ses – Geleceğin sıhhat hizmetleri için bir vizyon’ olmuştur. Gaye hemşireliğin karşılaştığı zorluklara değinmenin yanı sıra hemşireliğin geleceğini nasıl dönüştüreceğimize bakmaktır” diye konuştu.

IV. Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu
“12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası” kapsamında 26-28 Mayıs tarihleri ortasında OMÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün konut sahipliği ve Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile “IV.


Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Sempozyumda Kovıd-19 pandemisinin hemşireliğe yansımaları uzman akademisyenler ve hemşireler tarafından tartışılacak. Farklı kurumlardan davet edilen 12 konuşmacının yer aldığı programda “Hemşirelikte senaryo yazma”, “Kovid-19’da bakım yönetimi”, “Bilinçli Farkındalık Penceresinden Ömür Atölyesi” başlıklı kurs programları yer alacak. Gerçekleşecek aktiflikte üç panel ve iki konferansın yanı sıra akademik çalışmaların sunulacağı sözel bildiriler ve hikaye yarışı da yer alacak. Sempozyumun birinci günü açılış konuşmalarının akabinde Doç. Dr. Şenay Arlı’nın “Hemşireler Geleceğin Sıhhat Bakımı İçin Öncü Bir Ses” isimli ICN 2021 temasını açıklaması ile başlayacak olan sabah oturumu, Prof. Dr. Nurgül Pilatin’in “Pandeminin bize hatırlattıkları: Geçmişin mirasıyla artık ve gelecek nasıl görünüyor?“ başlıklı konferansı ile devam edecek.

Bu konferansın akabinde “Sağlıkta Dijital Dönüşüm ve Postmodern Hemşirelik” paneli ve sözel bildiri oturumu düzenlenecek.
Sempozyumun ikinci günü Prof. Dr. İlknur Aydın Avci’nin sunacağı “Pandemi periyodunda sıhhatte eşitsizlik ve hemşirelik” konferansı ile başlayacak ve “Pandemide Hemşirenin Ruhsal Sağlamlığı” ve “Pandemide Hemşirelik Eğitimi” panelleri ile devam edecek.
Sempozyum Kovid-19 pandemisinde bilgi ve tecrübelerin aktarıldığı bir forum programı ile son bulacak.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Oruç tutmak bağışıklığı güçlendiriyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI