DOLAR

32,9949$% -0.15

EURO

35,9806% 0.09

STERLİN

42,6828£% -0.03

GRAM ALTIN

2.550,72%0,00

ÇEYREK ALTIN

4.181,00%-1,83

BİTCOİN

2226880฿%0.70727

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemi döneminde çocuklarını daha iyi tanıyan aileler bakın soluğu nerde aldı?


Pandemi süreci ile birlikte çoğunlukla meskende kalan anne ve babalar çocukları ile daha fazla vakit geçirerek onlardaki ruhsal ve ruhsal değişimleri, eksiklikleri daha fazla görünce soluğu Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde kurulan ‘Ergoterapi Merkezi’nde aldı. Merkezde çocuklardaki gelişim ve ruhsal sorunlar eğitsek oyunlar ile tedavi ediliyor.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk ve Genç Ruh Sıhhati Merkezi Ergoterapi Merkezi’nde olağan günlere göre pandemi devrinde daha fazla yoğunluk yaşanmaya başlandı. Hastanede çocuk psikiyatristleri tarafından yönlendirilen ve motor aktivite olarak isimlendirilen ayakkabı bağcığı bağlayamama, dikkat eksikliği olan, hiperaktivite bozukluğu üzere ruhsal ve ruhsal takviye alması gereken çocuklar tedavi eğitsel oyunlar ile tedavi ediliyor.

“İhtiyaçlarını gideremeyen çocuklar buraya başvuruyor”

Ergoterapist Sedanur Gürlek, çocukların muhtaçlığına nazaran program hazırladıklarını belirterek, “Buraya psikiyatri kısmına başvuran çocuklar hekimler tarafından yönlendiriliyorlar. Günlük ömür hünerlerinde, kendi günlük muhtaçlıklarını görmede sorun yaşayan çocuklarla burada rehabilitasyon programını yürütüyoruz. Çocuk yazı yazmada zorlanabilir, bağcığını bağlamada zorlanabilir yahut duyusal sorunları olabilir. Çocuğun muhtaçlığına nazaran programını belirleyip burada rehabilitasyon süreçlerini yürütüyoruz ergoterapi biriminde” dedi.

“Ergoterapi vakit isteyen bir süreç”

Ergoterapinin vakit isteyen bir süreç olduğuna dikkat çeken Gürlek, bunu çocuktan çocuğa değişiklik gösterdiğini vurguladı. Gürlek, “Çocuğun yaşamış olduğu duyu, algı ve motor sorunları onun günlük hayatında sorunlara yol açabiliyor. Bu türlü bir tesirleri görülebiliyor günlük ömürlerinde. Terapi mühleti çocuktan çocuğa çok değişir, durumdan duruma, teşhisten tanıya. Çocuğu kendi özelliklerine nazaran değerlendirip sonuca nazaran biraz yorumlamak gerekir. Tabi biraz vakit alan, emek isteyen, çalışma süreci isteyen bir süreç” diye konuştu.

Pandemi sürecinde aileler çocuklarını tanıma imkanı buldu

Pandemi sürecinde ailelerin çocukların bir grup külfetlerini görme imkanı bularak bu merkeze başvurduğunu söyleyen Gürlek, “Pandemi sürecinde birinci etaplarda programımız da biraz sakinleşmeler oldu fakat, bir, iki ay sonrasında tekrar eski yoğunluğumuza geri döndük. Şuan programımız çok dolu, talep baya fazla. Aileler pandemi sürecinde çocuklarıyla daha çok vakit geçirme imkanı buldular ve çocuklar okula gidemedikleri için, toplumsal ortama çok çıkamadıklarından ötürü aktiviteleri kendileri gerçekleştirmede biraz sorunlar yaşadılar. Buraya geldiklerinde aslıda biz onlara o fırsatı da sunuyoruz. Burada yapabileceklerini görüyorlar, ailelerde çocuklarının meskende yapamadığı aktiviteleri burada yaptığını gördükçe, öğrendiklerini gördükçe motive oluyorlar” dedi.

Ergoterapi mesleği?

Ergoterapi manalı ve hedefli aktivitelerle sıhhati ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sıhhat mesleği. Ergoterapinin temel hedefi bireylerin günlük ömür aktivitelerine iştirakini sağlamakken, ergoterapistler ise kişi ve toplulukların istedikleri, muhtaçlık duydukları yahut kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme hünerlerini geliştirerek yahut aktiviteyi ya da çevreyi bireylerin iştirakini daha düzgün sağlayabilecek formda düzenleyen şahıslar.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca’dan ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ paylaşımı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0