Pamukkale, DMD hastalarının farkına varamadı

DMD hastası çocuklar için farkındalık oluşturmak maksadıyla Türkiye’deki 27 nokta ile birlikte dünya genelinde sembolik alanlar kırmızıya büründü …

Hediye sipariş alışveriş ankara
09.09.2021
A+
A-

DMD hastası çocuklar için farkındalık oluşturmak maksadıyla Türkiye’deki 27 nokta ile birlikte dünya genelinde sembolik alanlar kırmızıya büründü. Yasal tüm izinlere karşın Pamukkale travertenlerinin farkındalığa ortak olamaması hayal kırıklığı oluşturdu.

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastalarının yaşadığı meselelere farkındalık oluşturmak emeliyle her yıl ‘7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü’ kapsamında farklı etkinlikler düzenleniyor.

Bu yıl yurt genelinde genetik kas hastası çocuklar için birçok kültürel ve tarihi simgeye sahip alanlar kırmızı renge büründü. Denizli’de bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Beyaz Cennet kırmızı renge bürünmesi bekleniyordu. Yasal müsaadeleri alınan Pamukkale Travertenlerinin kırmızı renge bürünmesinin hayalini kurarak gelen Urem ailesi hayal kırıklığına uğradı. Yurt genelinde birçok nokta kırmızıya bürünürken Pamukkale bu durumun farkına varamadı.

“Tüm Türkiye bu hastalığın farkına vardı lakin Pamukkale maalesef varamadı”
Oğlu Rüzgar Yaşar ve eşi Parıltı ile Pamukkale travertenlerine gelen DMD Aileleri Derneği Denizli Temsilcisi Yusuf Urem, hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.


Hediye sipariş alışveriş ankara

Büyük heyecanla Pamukkale Travertenlerine geldiklerini belirten Urem, “DMD Aileleri Derneği olarak kurumlara müracaatlarımızı yaptık. Türkiye’nin değişik vilayetlerinde tarihi ve kültürel kıymetler kırmızı ışıkla aydınlatıldı. Pamukkale içinde gerekli müracaatlarımızı yapmıştık ve onun için buraya geldik.

Pamukkale bizim günümüzün farkına varamadı. Bunun için üzgünüz. Duchenne bir kas hastalığı. Biz bunun farkına varılması için uğraş sarf ediyoruz.

Bugün Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü ve Kars Kalesi üzere yerler kırmızı ile aydınlatıldı. Gördüğünüz üzere biz Pamukkale’nin kırmızı ile aydınlatılacağı için buraya geldik, beyazlıkla karşılaştık. Tüm Türkiye bu hastalığın farkına vardı lakin Pamukkale maalesef varamadı.

Bu da bizi üzdü” dedi.

DMD Aileleri Derneği Ankara Genel Merkezinden yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü ile 10 gündür resmi görüşmeleri yapıyoruz.

Son olarak kendileri ile Pazartesi günü yapılan görüşmemizde tarafımıza rastgele bir aksaklık olmadığı iletildi.

Fakat buna karşın Türkiye’de UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde bulunan Pamukkale Travertenleri de dahil 27 tarihi köprü, anıt ve yerde bu türlü bir farkındalık oluşturmayı hedefledik. Son güne kadar rastgele bir olumsuzluğun olmamasına karşın Pamukkale Travertenlerinin kırmızı renge bürünememesi hem bizi hem de ailelerimizi üzdü” sözlerine yer verildi.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise, Pamukkale Travertenleri alt yapısının uygun olmaması nedeniyle aktifliğin yapılamadığını savundu.Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.