DOLAR

28,9273$% -0.04

EURO

31,7906% 0.22

STERLİN

36,7152£% 0.44

GRAM ALTIN

1.894,93%1,30

ÇEYREK ALTIN

3.126,00%1,28

BİTCOİN

1100449฿%2.84847

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm: Projeler 85 bin metrekarelik alanı kapsıyor

Zeytinburnu’ndaki Telsiz, Çırpıcı, Arnavut, Beştelsiz Mahallelerinde ve İETT Blokları ile Rezerv Konut’ta devam eden ve başlayacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında kıymetli açıklamalarda bulunan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, “Zeytinburnu’nda 85 bin metrekarelik alanda, bin 600 konut, 100’e yakın işyeri dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Zeytinburnu’nda başlanan ve başlanacak olan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, ilçede 85 bin metrekarelik alanda, bin 600 konutun ve 100’e yakın işyerinin dönüşümü tamamlanmış olacak.

Projelerin işleyişi hakkında bilgi veren Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Arnavut Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde 327 konut, 100 ticari kısmın bulunduğunu ve TOKİ aracılığı ile 432 konut yapılacağını söyledi. Öte yandan başka projelerden de bahseden Arısoy, Beştelsiz Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında 160 konut 55 iş yerinin inşaatının devam ettiğini, Telsiz Mahallesi’nde 281 konut ve 97 iş yerini kapsayan projenin ihalesinin yapıldığını, Çırpıcı Mahallesi’nde, 288 konut ve 4 işyerini kapsayan projenin inşaatının yakın vakitte başlayacağını, İETT bloklarında, 10 blokta 252 daire bulunduğunu ve alanda planlama çalışmalarının tamamlandığını ve son olarak da Rezerv Konut’ta 286 dairenin inşaatının devam ettiğini belirtti.

“160 konut 55 işyeri olarak şuanda inşaatı yükseliyor”
Yürütülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, “İlk başlatılan proje 2017 yılında Kuran Sitesi’nin yıkılması sonucunda ortaya çıkan kentsel dönüşüm alanıydı.


Burası 160 konut, 55 işyeri olarak şuanda inşaatı yükseliyor. İkincisi tekrar Zeytinburnu Belediyesi tarafından başlatılan Telsiz Mahallesi’nde, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin çabucak karşısındaki kentsel dönüşüm bölgesi, burada da 2017 yılının sonunda riskli yapı süreçleri yapılmıştı. Burası ile ilgili de yaklaşık 300 konutluk projeyi TOKİ ihale etti, mukavelesi imzalandı. Bugünlerde de orada inşaat başlıyor. Bir başka uygulamamız Çırpıcı Mahallesi’nde özel bölüm tarafından 2016 yılında başlamış bir uygulama vardı. Biz başladığımızda buradaki bütün süreçler durmuştu ve şantiye büsbütün kapanmıştı. Biz tekrar hak sahipleri ile özel dal ortasında arabuluculuk yaptık ve projeyi sürdürülebilir bir hale getirdik. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile de imar planını yürürlüğe soktuk.

Orada da özel bölüm bugünlerde yine inşaata başlayacak. Bir başkası ise 20 yıldır Zeytinburnu’nda kangren olan bir yer vardı, İETT blokları, Arnavut Mahallesi’nin üstünde bulunan bir bölge. Buranın da plan sıkıntısını çözdük. Hak sahipleri ile özel bölüm ortasında uzlaşma sağlandı.

Şuan yıkım süreçleri devam ediyor. Orada da yıkımlar tamamlandıktan sonra proje onayıyla özel kesim tarafından inşaata başlanacak” diye konuştu.

“286 konut şuanda inşaat aşamasında”
Projeler ile ilgili ayrıntılı bilgi veren Arısoy, “Bir başkası de askeri lojmanların tahliyesiyle elde edilen alanın bir kısmına Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Rezerv Konut üretti.


Burada 286 konut şuanda inşaat basamağında.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı burayı Zeytinburnu’nda seçtiği öteki bir yeri dönüştürmek üzere kullanacak. Artık içinde bulunduğumuz Arnavut Mahallesi kentsel dönüşümü ile birlikte yaklaşık bin 600 civarında konutun özel kesim ve kamu eli ile dönüşümünü şuanda anlattığım süreçlerle yürüyor. Bu saydıklarım Beştelsiz, Telsiz, Çırpıcı, Arnavut Mahalleleri ve İETT Blokları ile Rezerv Konut ile birlikte Zeytinburnu’nda 85 bin metrekarelik alanda, bin 600 konut, 100’e yakın işyeri dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.

Bizim yola çıkarken hemşerilerimize kelamımız, bu aslında AK Parti’nin lokal idare manifestosundaki sözüydü. Biz bütün projelerimizi hak sahiplerinin istek ve muvafakatini arayacağımızı söylemiştik. Tamamında bizim Etraf ve Şehircilik Bakanlığı yahut TOKİ ile yürüttüğümüz tüm projelerde istek ve mutabakatın hal koşulu olan 3’te 2 çoğunluğu kesinlikle arıyoruz.

Şu anda da Arnavut Mahallesi’nde yaptığımız iş aslında bu projenin hak sahiplerinin büyük bir kısmı tarafından kabul edilmiş olması. Münasebetiyle oturuyoruz bu projeye çalışıyoruz. Hak sahiplerine anlatıyoruz. Sonra noter üzerinden ya da mukavele üzerinden 3’te 2 çoğunluğu bulduğumuzda projenin geri kalanını devam ettiriyoruz” tabirlerini kullandı.

“Arnavut Mahallesi bizim devrimizde başlayan bir kentsel dönüşüm uygulaması olacak”
Arnavut Mahallesi’nde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesini anlatan Arısoy, “Arnavut Mahallesi’nde şuanda 327 konut 100 ticari kısım var.


Buranın dönüşümünü sağlamak üzere TOKİ bir proje çalıştı. Şuanda bu projeyi hak sahipleri ile teker teker randevu vererek her birine farklı başka anlatıyoruz.

Bu birinci cins görüşmemiz olacak. Sonra biraz evvel bahsettiğim istek ve muvafakat kaidesini aramak üzere hak sahiplerinde 3’te 2 çoğunluğu arayacağız. 3’te 2 çoğunluk çıktıktan sonra süratle projeyi ihale edip inşallah 327 konuta karşılık, 432 konutluk bir kentsel dönüşüm projesini hazırlayacağız. Şuanda hak sahipleri yerinde oturuyorlar fakat burada riskli yapı süreci başladıktan sonra bir taraftan kira yardımı alırken, bir taraftan da buradaki projeyi süratle tamamlayıp güle oynaya buradaki hak sahiplerine, zelzeleye güçlü konutlarını teslim etmek istiyoruz.

Bu bizim devrimizde başlayan bir kentsel dönüşüm uygulaması olacak. Buradan bütün hemşerilerimizin bu projeye dayanak vermesini diliyoruz.

Bizim hemşerilerimiz aslında bütün projelerimize tereddütsüz takviye verdi” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Esenler’de öğrencilerden çevre yürüyüşü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI