DOLAR

32,4110$% 0.32

EURO

34,8577% -0.02

STERLİN

41,2607£% 0.21

GRAM ALTIN

2.399,19%0,72

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%-2,12

BİTCOİN

2255610฿%0.3343

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Prof. Dr. Oğuztürk anlattı: “Covid-19 mu bahar alerjisi mi?”

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Kişinin ağır bir biçimde öksürüğü varsa, hastanın baş ağrısı varsa, bedende genel bir halsizlik, kırgınlık durumu kelam konusu ise tat ve koku almada sorun varsa, ishali varsa ve bunlardan daha değerlisi ateş durumu var ise bu hastanın Covid-19 hastalığı açısından önemli bir biçimde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekiyor” dedi.
Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, bilhassa mayıs ayı ile bir arada polenlerin daha fazla yayıldığı bir vakit diliminde, polen alerjisi, bahar alerjisi ve alerjik astım üzere rahatsızlıkların Covid-19 ile farklarını açıkladı.
Kimi şikayetlerin benzeri olması nedeniyle alerjik tepkileri olan, alerjisi nükseden vatandaşların ‘acaba Covid mi oldum’ biçiminde sorular ile kendilerine başvurduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, bu şikayetler ile kendilerine başvuran hastaların hikayelerini dinledikten sonra gerekli tetkiklerin yanı sıra PCR testi yaparak kesin sonuca varıldığını söyledi. Prof. Dr. Oğuztürk bilhassa alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında ağır öksürük olmadığını, alerjik astım ve alerjik rinitte bireylerde ateş durumunun kelam konusu olmadığının altını çizdi.

“Acil servisimize ‘bende birtakım şikâyetler var sanki Covid oldum mu diye’ geliyorlar”
Bilhassa tam kapanma periyodunda hastanelerin ana giriş kapısının acil servisler olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Hastanelerin ana giriş kapısı acil servisler.


Bizim acil servise de bilhassa Mayıs ayında havaların ısındığı şu günlerde polenlerin havada dolaşmasının pik yaptığı, en yüksek düzeye ulaştığı şu günlerde birtakım şahıslar acil servisimize ‘bende kimi şikâyetler var sanki Covid oldum mu diye’ geliyorlar. Şahısların bahar alerjisi (alerjik rinit), polen alerjisi hatta alerjik astım üzere şikâyetlerinin olması sonucunda biz onların hikayelerini inceleyerek Covid olup olmadıkları konusunda onları tespit edecek stilde bir yaklaşım sergiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“Polenler Mayıs ayında pik seviyeye ulaşabilecek formda havada dolaşmaya başladılar”
Bahar alerjisi olarak bilinen alerjik rinitin, alerjik astımın ve polen alerjisinin kimi tesirlerinin Covid-19 belirtileri ile misal olduğunu fakat bariz farkların da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, “Şimdi polenler Mayıs ayında pik seviyeye ulaşabilecek biçimde havada dolaşmaya başladılar ve bu manada alerjik rinit ve alerjik astım şikayetlerini oluşturabilecek bir sürece maalesef sebebiyet veriyorlar.


Bu özelliklerdeki bireylerde birtakım şikayetler oluyor. Şayet polen burun bölgesini etkileyecek bir durum oluşturmuşsa burun akıntısı, burunda kızarıklık, hapşırma ve gibisi şikayetler karşımıza çıkıyor. Beğenilen etkilenme olabiliyor. Beğenilen kızarıklık, sulanma ve gibisi şikayetler karşımıza çıkabiliyor. Polenler akciğere kadar da ilerleyebiliyorlar. Bir hışırtılı teneffüs da öksürük de bu manada bu hastalarda oluşabiliyor” halinde konuştu.

“Alerjik astım ve alerjik rinitte bireylerde ateş durumu kelam konusu değil”
Şahısta alerjik bir durum mu yoksa Covid-19 mu olduğunun kesin kararının PCR testi ile verildiğini belirten Oğuztürk, “Bu şikayetlerle gelen şahıslarda bizim birinci sorguladığımız durum, buna benzeri şikayetleriniz evvelki yıllarda da var mıydı diye soruyoruz.


Şayet evvelki yıllarda da misal şikayetleri varsa sonuç itibariyle polen alerjisi formundaki bir sürecin tekrar aktive olduğu düşünülebilir. Lakin bu şikayetlere ek olarak yahut bu şikayetlerden daha ağır bir halde öksürüğü varsa, hastanın baş ağrısı varsa, bedende genel bir halsizlik, kırgınlık durumu kelam konusu ise tat ve koku almada sorun varsa, ishali varsa ve bunlardan daha değerlisi ateş durumu var ise bu hastanın Covid-19 hastalığı açısından önemli bir halde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekiyor. Hiçbir vakit alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında bu şikayetler olmaz, öksürük ağır değildir. Artı alerjik astım ve alerjik rinitte şahıslarda ateş durumu kelam konusu değildir. Kişinin bu ayrımını yapması konusundaki desteğimizle ve PCR testiyle Covid-19 olup olmadığı ile ilgili kesin sonuca ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bayramda şeker tüketimine dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI