DOLAR

32,8677$% 0.12

EURO

35,2602% -0.01

STERLİN

41,6981£% -0.13

GRAM ALTIN

2.494,34%0,20

ÇEYREK ALTIN

4.046,00%0,19

BİTCOİN

2126495฿%0.53744

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Karadaş: “Doğurganlık çağında epilepsi hastası olan kadınlarda ilaç tedavisi seçimimiz çok önemli”

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Karadaş, “Epileptik nöbetlerin görüldüğü bireyler içerisinde bilhassa doğurganlık çağındaki bayanlar bizim için en öneli kümelerin başında geliyor. Zira doğurganlık çağında epilepsi hastası olup tedavi gerektiren bayanlarda bizim ilaç tedavisi seçimimiz çok önemli” dedi.
Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Ömer Karadaş, epilepsi hastalığı tanısı konulan bireylerde tedavi uygulanacak hassas kümelerin başında doğurganlık çağındaki bayanların geldiğini söyledi.
Prof. Dr. Karadaş, doğurganlık çağındaki bayan hastalara şayet bir ilaç tedavisi uygulanacaksa bu ilaçların çok dikkatli olarak seçilmesi gerektiğini ve mümkün epey tek tip ilaç kullanılması gerektiğini belirterek, “Epilepsi nöroloji kolunun ana hastalıklarından biri. Tabi bu bayılmalar derken, hakikaten epileptik bayılma mı ona bakmamız lazım. Yani epilepsi derken biz beyindeki nöron dediğimiz hücrelerdeki ani olağandışı deşarjlardan kaynaklandığını biliyoruz. Şayet bunlardan kaynaklanıyor ve tekrarlıyorsa epilepsi dediğimiz hastalıktan bahsediyoruz demektir. Lakin bu deşarjlar olmadan, kimi ruhsal nedenlere bağlı, ıstırap ile tetiklenen, lakin olağandışı deşarjların olmadığı, beyefendisinin devreye girmediği durumlara ise psikojenik nöbetler diyoruz. Şayet bunlar nitekim epileptik nöbetse, bu nöbetlerin görüldüğü şahıslar içerisinde bilhassa doğurganlık çağındaki bayanlar bizim için en öneli kümelerin başında geliyor. Zira doğurganlık çağında epilepsi hastası olup tedavi gerektiren bayanlarda bizim ilaç tedavisi seçimimiz çok kıymetli. Bu yüzden bilhassa bu doğurganlık çağı bizim için en kıymetli kısım diyebiliriz” tabirlerini kullandı.

“Eğer hasta epilepsi hastası ise ve hamile kalmışsa yahut kalacaksa öncelikle bu şahısların ilaç tedavilerinin düzenlenmesi gerekir”
Epilepsi hastalarının, epileptik nöbetlerinin sistemli olarak takip edilip, nöbetin cinsine nazaran en uygun tedavi prosedürünün seçilmesi gerektiğinin altını çizen Nöroloji Kliniği Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Ömer Karadaş, şunları kaydetti:
“Şunu katiyetle söylemem gerekir.Bir epilepsi hastası olmak, bir anne epilepsi hastasıysa, tabi ki biz tüm çocukların sıhhatle doğmasını isteriz. İşte bu sıhhatin oluşturulması ve idamesi için kimi kurallara riayet etmemiz gerekiyor. Şayet hasta epilepsi hastası ise ve hamile kalmışsa yahut kalacaksa öncelikle bu şahısların ilaç tedavilerinin düzenlenmesi gerekir. Bu düzenlenme ne demek? Bir sefer birtakım epilepsi ilaçları, bilhassa eski nesil ilaçlar diyoruz. Bunları kullanırken düşük de olsa özürlülük oranı biraz artıyor.

Örneğin, epilepsi rahatsızlığı olmayan bir annede özürlülük oranı yüzde 2-3 iken yalnızca epilepsi tanısı bunu yüzde 4-5’e çıkarıyor. Bir de ilaç kullanıyor olması, kullandığı ilacın tipine nazaran yüzde 5-6’dan tahminen 10-11’lere kadar çıkarıyor. O yüzden bu oranı en az artıracak ilaçları tercih etmek gerekiyor. Tabi bu ilaç tercihi kişinin epileptik nöbetinin tipine nazaran de çok değerli.

Bizim bu nöbetin tipini belirledikten sonra en zararsız ilacı mutlaka tercih etmemiz gerekiyor ve bu en zararsız ilacın da en düşük dozundan başlayıp, nöbetsizliği sağladığımız en düşük dozunda tutmamız gerekiyor. Şayet bir eski tip anti epileptikleri gerekenden fazla dozda kullanırsak, maalesef doğacak çocuklardaki özürlülük oranını biraz daha yüksek görüyoruz. Hasebiyle biz hem kanıtlanmış, özürlülük oluşturma oranı ki bunlar bir çok çalışma ile kanıtlanmış düşük olan ilaçları tercih etmek ve mümkünse mono terapi dediğimiz tek tip ilaç kullanmamız gerekiyor. Zira çoklu ilaç kullanımının da bu özürlülük oranını artırdığını biliyoruz.”
Doğurganlık çağında olan, gebe olan yahut hamilelik düşünen bayanlar için kullanılacak ilaçların son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ömer Karadaş, “Gebelik periyodunda kişi epilepsi nöbetleri geçirebilir.

Biz bunu istemiyoruz. Epileptik nöbetlerin durdurulması gerekiyor. Bunun için de ilaç tedavisi yapılması gerekiyor. Fakat en hoş yaklaşım; tek ilaç, uygun ilaç, uygun doz, bu uygun dozda da mümkün mertebe nöbetlerin denetim altına alındığı en düşük doz olarak söyleyebiliriz” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin ikinci kadavradan rahim nakli başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI