DOLAR

32,8522$% -0.04

EURO

35,7061% -0.02

STERLİN

42,4349£% -0.07

GRAM ALTIN

2.549,52%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.186,00%0,12

BİTCOİN

2158942฿%-1.23331

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Kan dolaşımı durdurulmadan kalp ameliyatı oldu


Bursa’da iki kere karaciğer nakli olan hastanın kalp ameliyatı, kan deveranı durdurulmadan gerçekleştirildi.

Bursa’da yaşadığı siroz hastalığı sebebiyle karaciğerini kaybeden 55 yaşındaki Özcan Vural, önemli sıhhat riskleri atlatmasına karşın 2 kere kadavradan bağış yoluyla karaciğer nakli oldu. Vural, tam sıhhatime kavuştum derken kalbinde hayati risk oluşturan sorun ortaya çıktı. Kalp ameliyatını da olan Vural, geçirdiği 3 kıymetli operasyon sonrası sıhhatine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

İkinci defa karaciğer nakli oldu

Özcan Vural, birinci nakil sonrası nakledilen karaciğer bedenine ahenk göstermeyince bu kere ikinci defa karaciğer nakli yapıldı. Başarılı geçen ameliyat sonunda sıhhatine kavuşan Vural, bu sefer de aort damar genişlemesi ve kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığı sebebiyle hastaneye başvurdu. Kalp ameliyatı olması gereken hasta için hekimler seferber oldu. Karaciğer nakli yeni gerçekleştirilen hastanın bedenindeki kan akışının bilhassa beyin ve yeni nakil yapılmış karaciğerdeki kan akımının kesilmeden ameliyat olması gerektiğini belirten tabipler, yaşanılacak aksilikleri hasta ve yakınlarına belirtti. Güç lakin başarılı geçen ameliyattan sonra ayağa kalkan Vural, denetimleri için geldiğinde ise kameraların karşısına geçti. Yaşadığı süreci ve tabiplerin muvaffakiyetini aktaran Vural, “Emeği geçen bütün tabiplere teşekkür ediyorum. Ayakta olmamı evvela Allah’a, sonra doktorlarımıza borçluyum” diye konuştu.

“Zor ve riskli bir operasyon yapıldı”

Hastaya bundan bir yıl evvel karaciğer sirozu sebebiyle nakil yapıldığını tabir eden Acıbadem Bursa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Uğur Kaya, “Nadir karşılaşılan bu tip rahatsızlıklar, insan hayatını kısıtlayan ve kısaltan durumlardır. Birinci karaciğer nakli ise beden kabul etmediği için ikinci defa karaciğer nakli ameliyatı oldu. Daha sonra ise hastamızın kalp damarları, hem de koroner damarları tıkanmış. Ayrıyeten beynine giden damarları da içeren aort damarında yırtılma hududuna gelmiş genişleme mevcuttu. Yapılan incelemelerin akabinde cerrahi sürece başvurduk. Hasta ile bütün riskleri paylaştıktan sonra, ameliyatını gerçekleştirdik. Arkus aorta dediğimiz beyin damarlarını da değişimini içeren aort damarı değişimi ve 4 damarına bypass uygulandı. Beynine giden damarları ve yeni takılmış olan karaciğerini korumak bizler için değerliydi. Zira aort denilen damarı, arkus dediğimiz bölgedeydi. Olağanda arkus ameliyatlarında deveran büsbütün durdurup ameliyat gerçekleştirilir. Lakin bu yaklaşım ile bu hastanın nakil karaciğerini korumak pek mümkün olmazdı. Bir de kalp krizi geçirme riski yüksek damar darlığına bağlı koroner arter hastalığı vardı. Bu yapılan ameliyat, insan vücudunda yapılan en sıkıntı ve riskli ameliyatlardan biridir. Ameliyat sırasında aykırı giden bir durumda hasta felç kalabilir ya da yeni nakil yapılmış karaciğerinin kaybı kelam konusu olabilirdi” dedi.

Hem beyin hem de karaciğer kan akımını ameliyat boyunca devam ettiren bir prosedür seçilerek operasyonu tamamladıklarını belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Kaya, “4-5 saat süren bir ameliyat başarılı bir halde tamamlanarak hasta sıhhatine kavuştu. Hastanın karaciğeri ve beyni hasar görmeden gereken yapılmış oldu” diye yaptıkları başarılı operasyonu anlattı.

Kalp ve karaciğer uzmanları birlikte çalıştı

Özcan Vural’a iki sefer kadavradan karaciğer nakli uyguladıklarını belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Uzmanı Dr. Hikmet Aktaş ise, “Hastamız birinci naklini kadavradan bağış yoluyla 2017 yılında oldu. Fakat kronik karaciğer reddi sebebiyle tekrar nakil gereksinimi ortaya çıktı. Birinci nakilden yaklaşık 1.5 yıl sonra tekrar kadavradan bağış yoluyla ikinci nakli yaptık. Organ bağışının düşük olduğu ülkemizde 2 defa bağış yoluyla nakil olmak nitekim çok büyük bir şanstı! Sonrasında ortaya çıkan kalp meselesini KVC uzmanlarımız tarafından takip edildi. Hem karaciğer nakli hem de kardiyak cerrahiler multidisipliner yaklaşım gerektiren teşebbüslerdir. Organ nakli merkezleri, bilgi, marifet ve ekipman açısından donanımlı merkezlerdir. Bu hastaların takibi ve mümkün başka sıhhat problemleri da yakından takip edilmektedir. Özcan beyefendi, KVC uzmanlarımız arkus aort anevrizması ve koroner arter darlığı sebebiyle hastanemizde başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. Özcan beyin sıhhatine kavuşması, bizleri de çok keyifli etti. Kendisine sağlıklı yıllar diliyorum” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona 182 CAN aldı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0