DOLAR

28,9744$% 0.3

EURO

31,6004% 0.32

STERLİN

36,7317£% 0.56

GRAM ALTIN

1.905,58%0,86

ÇEYREK ALTIN

3.150,00%0,70

BİTCOİN

1118467฿%2.83836

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İstiklal Marşı okuma yarışmasında ödülü kabul etmedi

Manisa’nın Kula ilçesinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında ortaokul öğrencileri ortasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı hoş okuma müsabakasında öğrenciler sergiledikleri performans ile his dolu anlar yaşattı. Yarışta 2’nci olan Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan, İstiklal Marşı’na ödül konamayacağını belirterek, verilen mükafatı kabul etmedi.
Manisa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.
yılı olması sebebiyle vilayet genelindeki ortaokul öğrencileri ortasında “Bil İstiklali Koru İstikbali” temasıyla İstiklal Marşı’nı hoş okuma yarışı düzenlendi. Müsabakaya Kula ilçesindeki 10 ortaokuldan katılan öğrenciler, sergiledikleri performansla salondaki iştirakçilere his dolu anlar yaşattı. Yarışta Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar birinci olurken, Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan ise ikinci oldu.

“Ecdadımız gib, millete adanmış bir marş için ödül almak istemedim”
Müsabakada sergilediği performans ile adeta göz dolduran Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan, İstiklal Marşı’nı okuduğu sırada salonda bulunanlara da his dolu anlar yaşattı.


Müsabakada 2’nci olan Asu, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından dereceye giren öğrencilere verilen mükafatı de kabul etmedi. İstiklal Marşı’nın muharriri Mehmet Akif Ersoy’un müsaadeden gittiğini belirten Turan, Ersoy’un o devirde para mükafatı için yarışa katılmak istememesi ve sonrasında verilen para mükafatını kabul etmemesinden etkilendiğini söyledi.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdıktan sonra bu marşın Türk milletinin bir yapıtı olduğunu savunması ve kitaplarında buna yer vermesinden ötürü katıldığı yarışta verilen mükafatı kabul etmediğini söz eden Asu Turan, “Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisiyim. Düzenlenen yarışa katıldım ve dereceye girerek yarışta ikinci seçildim. Ama yarış sonunda verilen mükafatı kabul etmedim.

Zira ecdadımız Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı yazdığı devirde para mükafatını kabul etmemiş, sonrasında ise verilen mükafatı bir kuruma bağışlamıştı. Tarih kitaplarından bunu okuduğumda çok etkilendim.

Bu sebeple müsabakadaki kitap mükafatını kabul etmedim. Millete adanmış bir marş için ödül kabul edemezdim” dedi.

Öğrencisinin bu hassas davranışından ötürü gurur duyduğunu tabir eden Fatih Ortaokulu Müdürü Güngör Zobudoğuş, öğrencisini tebrik ederek eğitim öğretim hayatında muvaffakiyetler diledi.

Müsabakada birinci olan Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar ise, önümüzdeki günlerde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlenecek yarışa katılmaya hak kazandı.

Zehra Eylül Kasar, Manisa’da da ilçelerde birinci olan öğrenciler ile müsabakaya katılarak, Kula’yı temsil edecek.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eğitim yuvası tarihî bina çürüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI