DOLAR

32,5957$% -0.61

EURO

35,0339% -0.6

STERLİN

41,4398£% -0.57

GRAM ALTIN

2.433,13%-0,48

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,52

BİTCOİN

2118423฿%-1.3811

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu’dan İstanbullulara çağrı: “Ağustos ayı kritik, aşınızı yaptırın”

Salgınla çabada olay sayıları yüksekliğini sürdürürken İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbullulara seslendi. Memişoğlu, “Aşıyla ilgili biz bütün komplikasyonlar, şikayetler nedir, bunların bütün dokümanlarını tutuyoruz. Aşı terslerinin kampanyalarına inanmamamız lazım, hiç kimse ezbere hareket etmiyor. Ağustos ayı kritik, herkesin maskesine, aralığına dikkat etmesini, aşısını yaptırmalarını bekliyorum. Sıhhat sistemi olarak biz her türlü sayıyı yönetebiliriz fakat insanlarımızın hastalanmasını istemiyoruz” dedi.
Salgınla çabanın sürdüğü bu günlerde hadise sayıları 20 binleri geçerken servis ve ağır bakımlarda yatan hasta kümelerinin büyük çoğunluğu aşısız vatandaşlardan oluşuyor.
Bilim dünyası sıklıkla vatandaşları aşı olmaları tarafında uyarırken Türkiye’de milyonlarca insan şimdi korona virüs aşısı olmadı. İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da salgına ait değerli açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, salgında ağustos ayına dikkat çekerken, aşı olmayan vatandaşlara seslendi.

“Yoğun bakımda yatacağımıza serviste yatarız”
Salgında sayıların yükselmesine karşın şimdi aşı olmayan vatandaşlara seslenen İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Aşı olmazsanız hastaneye yatma oranlarınız yüksek olur.


Aşı olmazsanız mevt talihiniz çok daha fazlalaşıyor. Bugün baktığınız vakit toplumunun yüzde 90’ı aşılanmış ülkelerde müspet olaylar yükseldiği halde vefatlar ve hastaneye yatış oranları inanılmaz azalmış durumda. Şöyle bir dedikodu yapılıyor. Efendim ’ben aşı oldum lakin müspet oldum aşı işe yaramıyormuş’ aşı olsanız da olumlu olabilirsiniz. Aşının bu husustaki tesiri gösterilmiş durumda. Biz ağır bakımda yatacağımıza serviste yatarız. Serviste yatacağımıza konutumuzda otururuz. Hastalığı bu biçimde geçirecek tesiri var aşının” dedi.

“Aşı olsanız da hasta olabilirsiniz lakin bu oran çok düşük”
Prof.


Dr. Memişoğlu, kelamlarını aşı oranı yüksek ülkelerde vefat oranlarının düşük olduğunun Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarıyla ortaya konduğunu söyleyerek şöyle sürdürdü, “Dünya Sıhhat Örgütü‘nün Covid ile ilgili web sayfasına girildiği vakit ülkelerdeki mevt oranlarına geçmişteki hasta sayılarına, şimdiki mevt oranlarına bakıldığı vakit bu görülüyor esasen. Biz de yaşıyoruz şu an sayın bakanımız da açıkladı, hastanede yatan insanların büyük oranı aşısız.

Covid hastalarının ağır bakımdaki manzaralarını bakanlığımız klip yaparak gösterdi. Aşılı beşerler da hastaneye yatabilirler, aşı olsanız da hasta olabilirsiniz lakin bu orana baktığınız vakit çok düşük”

“Hiç kimse ezbere hareket etmiyor”
BioNTech aşısının kalp kası iltihabına neden olabileceği konusunun vakit zaman gündeme gelmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Memişoğlu, “Milyonda bir olan ihtimaller bazen insanlarda güya sık oluyormuş üzere bir algı oluşturulabilir.


Her ilaçta, aşıda yahut ameliyatta her tedavide çok seçkin olan komplikasyonlar var. Milyonda bir olan ihtimali güya herkeste olacakmış üzere bu makûs niyetli yahut aşı terslerinin kampanyalarına inanmamamız lazım. Bunu genelleştirerek güya herkeste kardiyolojik sorun oluşturuyormuş, pıhtıyla ilgili sorun oluşturuyormuş yahut bunlarla ilgili sorun varmış üzere aşılarla ilgili kampanyalara çok prestij edilmemesi lazım.

Esasen aşıyla ilgili biz bütün komplikasyonlar nedir, ne tepki gözüküyor, şikayetler nedir, bunların bütün dokümanlarını biz tutuyoruz. Hiç kimse ezbere hareket etmiyor, birisi bir kuyuya taş atıyor herkes çıkarmaya çalışıyor maalesef” biçiminde konuştu.

“Ağustos ayı kritik, herkesin aşısını yaptırmalarını bekliyorum”
Salgında olay sayılarının tekrar yükselmesinin önüne geçmek ismine aşı, maske, aralık ve hijyen tedbirlerinin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Memişoğlu, “Ağustos ayı kritik, herkesin maskesine uzaklığına dikkat etmesini, aşısını yaptırmalarını bekliyorum.


Sıhhat sistemi olarak biz her türlü sayıyı yönetebiliriz lakin insanlarımızın hastalanmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Maganda kurşunu küçük kızı uyurken yakaladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI