DOLAR

32,4061$% 0.32

EURO

34,8872% 0.04

STERLİN

41,2743£% 0.26

GRAM ALTIN

2.417,59%0,43

ÇEYREK ALTIN

3.913,00%-2,10

BİTCOİN

2247561฿%-0.08374

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Covid-19’u atlatan hasta daha sonra kısmi felç oldu


Covid-19 enfeksiyonunu atlattıktan 10 gün sonra kısmi felç geçiren Cemal Bilgiç, “10 günden sonra birdenbire ayaklarımdaki direnci kaybetmeye başladım. 1 gün falan o denli geçti, dirençsiz ayaklarım tutmaz oldu. Ondan sonra ellerimi kaybetmeye başladım” dedi.

Ankara Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde tedavi gören Cemal Bilgiç, Covid-19 hastalığını atlattıktan 10 gün sonra kısmı felç geçirdi. Bilgiç, bir anda beden direncini kaybetmeye başladığını belirterek, “11 Eylül’de yakalandım, 25 Eylül’e kadar bu hastanede tedavi oldum. Tedavi olduktan sonra gittim çok olağan hayatıma devam ettim 10 gün. 10 günden sonra apansız ayaklarımdaki direnci kaybetmeye başladım. 1 gün falan o denli geçti, dirençsiz ayaklarım tutmaz oldu. Ondan sonra ellerimi kaybetmeye başladım. Bu sefer bir mühlet bu türlü 1 gün falan da emekleyerek gittim. Onu da kaybetmeye başladım ve hiç yürüyemez oldum. Ellerim kollarım hiç tutmaz oldu. Ondan sonra tekrar hastaneye geldim, yatış verdiler. İşte o gün bugündür tedavi altındayım burada” formunda konuştu.

“Covid hakkında şunu söyleyeceğim; güzel oldum demek büsbütün yanlış bir yanılgı”

Covid-19 enfeksiyonunun çok ağır bir hastalık olduğunu bildiğini ve sıhhat çalışanlarının bu hastalıkla cansiperane formda savaştığını vurgulayan Bilgiç, “Aşağı üst 45 gündür buradayım. İşte ellerim yavaş yavaş açılmaya başladı. Ellerle bir şeyler yapmaya çalışıyorum, kahvaltımı yapıyorum, yemeğimi yiyorum. Ancak ayaklarda şimdi hiçbir şey yok, işte ona devam ediyoruz. Bakalım onu biraz vakte bıraktık. İnşallah o da belirli bir mühlet sonra güzel olacak. Ancak bu Covid hakkında söyleyeceğim; çok tehlikeli bir hastalık. Yani âlâ oldum demek büsbütün yanlış bir yanılgı. Ne kadar ki insan âlâ olursa olsun kesinlikle bunu koruma etmeli. Kesinlikle maskeyi takmalı, kesinlikle toplumsal arayı ayarlamalı, hijyenik durumları kesinlikle yapmalı. Yani çok çok tehlikeli bir şey bu. Yani hakikaten mahvediyor, her tarafı mahvederek gidiyor” diye konuştu.

“Ben pek uygundum ve pek yeterlide korunuyordum, lakin nasıl yakalandım bilemiyorum”

Covid-19 hastalığına eşi ile birlikte yakalandıklarını belirten Bilgiç, eşinin konutta rahat bir halde hastalığı atlatmasına rağmen hastalığın kendisinde çok ağır bir tahribat oluşturduğunu söyledi. Bilgiç, “Ben pek güzeldim ve pek uygunda korunuyordum, lakin nasıl yakalandım bilemiyorum. Çok erken teşhisle de geldim oda bir avantajdı benim için. İşte buna karşın hanım da yakalandı. Hanım da müspet çıktı, ben de müspet çıktım. Hanım konutta tedavi oldu. O pek yeterli Allah’a şükür. Ancak maalesef ben bu türlü oldum. Beni bu türlü çok tahrip etti. Yani hakikaten büyük bir tahribat bıraktı bende. Şuanda inşallah tedavilerle eski gücüme dönmeye çalışıyorum. Yani burada hastane olağanüstü hizmet veriyor. Tedavilerim çok hoş yapılıyor. Hiç aksamıyor işte vakte bıraktık inşallah vakit içinde aşikâr sonuca ulaşırız” tabirlerini kullandı.

“Ancak dayanakla kollarını üst hakikat kaldırabiliyordu”

Covid-19 enfeksiyonunu atlattıktan çok kısa bir mühlet sonra kısmi felç olan Cemal Bilgiç’in takip ve tedavisini üstlenen Omurilik Yaralanmaları Rehabilitasyonu Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Nebahat Sezer, “Hasta kendi bakım aktiviteleri dediğimiz; diş fırçalama, yüzünü yıkama, anahtar kavrama, yazı yazma üzere işlevlerini yerine getiremiyordu. Fakat dayanakla kollarını üst hakikat kaldırabiliyordu. Bizim nöropatik ağrı dediğimiz, hudut sistemi tutulumlarında ortaya çıkan epey rahatsız edici bir ağrıyla ve bu ağrıyı gidermek için kullandığımız yüksek doz ağrı kesici ilaçlarla tedavisi devam etmek zorundaydı. Bacaklarında yürümesine yardım edecek hiçbir motor kuvveti yoktu ve hastamızın oturma istikrarı bozuktu” formunda konuştu.

“Hastayı ağrısız güzel uyuyabilir ve tedavi programlarına daha âlâ katılabilir bir hale getirdik”

El işlev laboratuvarında hastanın ince marifetleri kavrama aktiviteleri ve kendine bakım aktivitelerinde kullanacağı işlevleri geliştirmeye başladıklarını belirten Prof. Dr. Sezer, “Hastamızın ağrılarını gerekli tedavi usulleriyle azaltarak hastayı ağrısız âlâ uyuyabilir ve tedavi programlarına daha uygun katılabilir bir hale getirdik. Oturma istikrarları tam olarak gelişti. Şu anda da bizim kafo ismini verdiğimiz alt ekstremiteleri (kalçadan başlayan, uyluk, bacak ve ayağı içeren uzuv) ayakta durmak için destekleyen bir aygıtla, paralel bar dediğimiz hastayı inançla ayakta durdurduğumuz bölgede, gerisini destekleyerek ayakta dik durma ve istikrar yük transferine kadar geldik. İnşallah bundan sonra bacaklarını biraz daha güçlendirerek hastayı evvel takviyeyle daha sonra bağımsız olarak yürütmeyi amaçlıyoruz” sözlerini kullandı.

“Giderek sık müsabakaya başlıyoruz, o yüzden tüm vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum”

Son vakitlerde bu şekil hadiselerde artış olduğunu belirterek vatandaşları bu mevzuda uyaran Sezer, “Biz bu Covid devrinde bilhassa son 3 ila 4 aylık devirde nöroloji kliniğinden tarafımıza giderek artan sayılarda ve epey süratli olarak Covid sonrası duyu ve motor işlev bozukluğuna yol açan bu hudut tutulumlarını görmeye başladık. Yani hastanın geçirmiş olduğu Covid’e bağlı olarak ortaya çıkan bir klinik tablo olarak karşımızda duruyor. Giderek sık müsabakaya başlıyoruz, o yüzden tüm vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum tekrardan. Kendileri için, sevdikleri için, onlar için burada çabalayan, çırpınan sıhhat çalışanlarına yardımcı olmak için ne olursunuz maske, uzaklık, el hijyeni ve kalabalıklardan uzak durun diyoruz. Sevdiklerimizi bir süre öpmüyoruz, kucaklamıyoruz Devletimizin onların sıhhati için koyduğu kurallara harfiyen uymaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca 4 ilin sağlık müdürleriyle görüştü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI