(Özel) Covid-19 ile grip aşısı birlikte yapılabiliyor

Covid-19 ile grip aşısının birebir anda yapılmasında sakınca olmadığını belirten Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik …

Hediye sipariş alışveriş ankara
13.10.2021
A+
A-

Covid-19 ile grip aşısının birebir anda yapılmasında sakınca olmadığını belirten Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Ağır Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, kronik hastalığı olan vatandaşların bağışıklık sistemlerinin güçlü olabilmesi açısından kesinlikle grip aşısı olmaları tavsiyesinde bulundu.
DÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Ağır Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, korona virüs aşıları ile grip aşısının yapılmasına yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu.
Kış öncesinde artan grip salgını ile birlikte vatandaşların merak ettiği Covid-19 ile grip aşısının hangi aralıklarla yapılması gerektiği sorusuna karşılık veren Tekin, her iki aşının birebir anda yapılmasının hiç bir sakıncası bulunmadığını lisana getirdi.

“Risk kümesinde olanlar grip aşısı yapsın”
Sonbahar mevsiminde risk kümesinde bulunanların korona virüs aşısı olmalarını tavsiye ettiklerini söz eden Prof. Dr. Recep Tekin, “Sonuç itibariyle sonbahar geldi ve korona virüs pandemisi ülkemizde hala devam etmektedir.


Korona virüs ile çaba kapsamında aşı çalışmaları âlâ giderken sonbahar mevsimiyle birlikte grip enfeksiyonları görülmeye başlandı. Bu süreçte Eylül ve Ekim aylarında bilhassa korona virüs ile bir arada grip olması tablo ve kliniği kötüleştirebiliyor.

Bu yüzden bu aydan itibaren bilhassa risk kümesinde bulunanların grip aşısı olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

“Covid-19 ile grip aşısının birlikte yapılmasında sakınca yoktur”
Korona virüs ile grip aşısının tıpkı anda yapılmasının hiç bir sakıncası olmadığını lisana getiren Prof. Dr. Tekin “İngiltere’de Bilson Üniversitesinde yapılan son çalışmada bilhassa hem Biontech hem de Moderna aşısının yapmış olduğu korona virüs aşılarıyla grip aşısının birlikte yapılması bağışıklık geliştirmesi konusunda rastgele bir sakınca oluşturmadı ve ikisinin de bağışıklık sistemi oluşturduğuyla ilgili çalışma sonuçlandı.


O yüzden korona virüs aşılarıyla grip aşısının birebir anda yapılmasında rastgele bir sakınca yoktur. Esasen bakıldığı vakit bu ay grip aşısı için en ülkü vakit.

Risk kümesinde olanların diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, siroz üzere risk faktöründe olanlar ve ileri yaşta olan hastaların mutlaka grip aşılarını bu vakitte olmalarını tavsiye ediyoruz. Covid-19 aşısıyla grip aşısının birlikte yapılmasında da rastgele bir sakınca yoktur” diye konuştu.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.