DOLAR

32,9371$% 0.11

EURO

35,4145% 0.09

STERLİN

41,8262£% 0.08

GRAM ALTIN

2.465,35%-0,16

ÇEYREK ALTIN

4.027,00%-0,17

BİTCOİN

2021707฿%-2.03519

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) ’Birleşmiş Milletler’ gibi okul

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere mesken sahipliği yapan Bursa Uludağ Üniversitesi, Birleşmiş Milletleri andırıyor. Yaklaşık 70 bin öğrenci kapasitesin sahip olan üniversitenin yüzde 10’unu yabancı öğrenciler teşkil ediyor.
Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından Memleketler arası öğrencilere Türkçe öğretim kursu olarak açılan Bursa Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ULUTÖMER) şu ana kadar 132 ülkeden öğrenci eğitim gördü.
Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin farklı kültür ortamı oluşturduğunu belirten ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Mustafa Asım Yediyıldız, “Bursa Uludağ Üniversitesi’nin şu an da mevcut öğrenci sayısı 70 binin üzerindedir. Bunun yüzde 10’u, 7 bin 14’ü de yabancı öğrencidir. Bunların da 617’si ULUTÖMER’de Türkçe öğreniyor. Toplamda 132 ülkeden öğrenci var. Bizde de bu sayı değişiyor. Daima mezun verdiğimiz için vakit zaman değişiyor. 132 ülkeden gelen öğrenciler, üniversitemizde çok kültürlü ortamın oluşmasını, uluslar ortası bir bilgi transferinin alınıp verilmesini, ülkemizin kültürünü öteki ülkelere aktarılmasında son derece değerli rol oynayacaktır. Gittikleri ülkelerde bizim kültür elçilerimize dönüşecekler. Esasen bu öğrencilerin büyük bir kısmının Orta Asya kökenli, bir kısmını Ortadoğu kökenli, bir kısmının Afrika ve az kısmının de Avrupa’dan olduğunu biliyoruz. Burada bir nevi Birleşmiş Milletler havasını izleyebilirsiniz. Biliyorsunuz, kültürlerin gelişmesi tek başına olması mümkün değil.

O kültür kendini bitirebilir. Bir kültürün genişlemesi için farklı kültürlerle temas içinde olması gerekiyor. Bu sizi bir manada dünyaya açıyor. Bu yolla, eğitim yoluyla bizim üniversitemizde burada önemli bir işlev icra ediyor. Pek çok üniversite ortasında bu istikametten de önde olan üniversitelerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Osmanlı’nın kendi coğrafyasından daha çok öğrenci çekmiş olması sebebi ile biz bu öğrencileri yabancı olarak görmüyoruz.

Biz onları birer konuk olarak adlandırılıyoruz. Hakikaten de duygusal ve niyet olarak tüm kültürlere açık olan milletimiz bilhassa kendi gönül coğrafyasındaki öğrencileri çok daha açık bir davranış sergiliyor. Bu da Uludağ Üniversitesi’nin tercih edilmesinden son derece değerli rol oynuyor” diye konuştu.
Sınıfları dolduran farklı ülkelerden gelen öğrencilerden İranlı Rojina Parsa, “2019 yılından beri Türkiye’de yaşıyorum.

Alanya’da yaşıyordum, artık Bursa’dayım. Zira Bursa Uludağ Üniversitesi’ni kazandım. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgasayar Öğretmenliği kazandım. Lakin mühendis olmak istiyorum. İran’ın durumu biraz karışık olduğu için ailem Türkiye’ye gelmek kararı verdi. Türkiye’den sonra diğer bir ülkede de yaşayabilirim.

Üniversite listesine bakarken Bursa’yı buldum. Uludağ Üniversitesi güzel bir okul olduğu için tercih ettim” dedi.
Libya’dan Bursa’ya eğitim için gelen Barkah ise, “3 ay evvel Bursa’ya geldim.
Artık ULUTÖMER’de hazırlık yapıyorum. Buradan sonra Tarım İktisadı Yüksek Lisans yapacağım.

Türkçe, çok sıkıntı değil. Benim için güzel bir lisan. Bursa hoş bir kent ve tıpkı vakitte İstanbul’a yakın ve sakin bir kent. Bursa’da her şey var ve öğrenci için uygun bir yer” halinde konuştu.
Yaklaşık 20 yıldır Dubai’den sonra Bursa’ya gelen Maysam Mustafa Shikh Taha, “İngilizce kısmından mezun oldum.

ULUTÖMER’de okuyorum. Yüksek lisans yapmak üzere bir hayalim var. Bende 2 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Türkçe biraz kolay, biraz sıkıntı. ULUTÖMER Türkçe öğrenmek için hoş bir yer. Profesyonel öğretmenler var” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursalı Okul 12 Ulusal kalite etiketi ve 2 Avrupa kalite etiketi aldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0