DOLAR

32,2928$% -0.06

EURO

35,0605% 0.29

STERLİN

41,8142£% 0.51

GRAM ALTIN

2.399,35%-0,64

ÇEYREK ALTIN

3.885,00%-0,55

BİTCOİN

2200185฿%1.33761

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz’dan maske uyarısı


Sağlık Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, virüs ile çabada maskenin çok değerli olduğunu belirtti. Doç. Dr. Kayıpmaz, “Maskeyi takmak sıkıntı geliyor olabilir ancak hastanede muayene olmak için sıra beklemek, test için sıra beklemek yahut hastane yatağında, ağır bakımda günlerce yatmak bundan çok çok daha zor” dedi.

Son Bilim Konseyi toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca test sayısında 100 bin sayısını hedeflediklerini söylemişti. Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Vazifelisi ve Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, maske takmanın ve toplumsal uzaklığın virüs ile gayrette çok değerli olduğunu belirterek, hastanede ağır bakım odasında günlerce yatmanın çok güç olduğunu söyledi.

“Aşılama belli risk kümesinde yer alan insanlara yapılmalı”

İnsanların zatürre ve grip aşılarına yönelmesi hakkında konuşan Doç. Dr. Kayıpmaz, “Covid-19 pandemisi müddetince, makul risk kümesinde yer alan hastalarımızın, Covid-19 ile bu enfeksiyonların tıpkı anda olduğu takdirde ağır gitmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, bu aşıları yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Yalnız herkese aşılama yerine, makul risk kümesine aşılamayı tavsiye ediyoruz. Bu mevzuyla ilgili olarak da zati Bilim Heyetimiz bir çalışma yürütüyor ve yakın vakitte hangi yüksek riskli hasta kümelerine bu aşının uygulanacağına dair bir rehber de yayınlanacaktır. Burada bilhassa bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, organ nakli hikayesi olanlar, kanser tedavisi görenler, rastgele bir sebeple dalağı alınmış yahut işlevini yitirmiş şahıslar öncelikli olabilir. Özellikli olan bu hasta kümesini korumak yahut Covid-19 hastasıyla daima olarak temas etmek durumunda olan yüksek riskli sıhhat çalışanları aşılamada düşünülebilir. Bununla ilgili olarak da hocalarımız zati şu an bir çalışma içerisindeler. Önümüzdeki haftalarda bununla ilgili bir rehberin halkımızı aydınlatıcı olması açısından yayınlanacağını ümit ediyoruz.”

“Kişiler ortası fiziki aralık 1 buçuk metrenin, öteki bir deyişle 3-4 adımın üzerinde olur ve iki taraf da maskeli olur ise hastalığın buluşma bahtı sıfıra yakın oluyor”

Maske kullanımının yanlışsız bir halde ve daima olması gerektiğini belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, “Maske kullanımı bir bariyer görevi görüyor. Covid-19 da öteki mevsimsel gripler de teneffüs yoluyla, damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar. Yani bir kişinin ağzından burnundan çıkan damlacıklar yoluyla karşıdaki beşere bulaşıyor. Maske bu damlacıkların şahıstan bireye geçişini kıymetli oranda bloke ediyor ve bir bariyer görevi görüyor. Sonuç prestiji ile de bireyler ortası fiziki ara 1 buçuk metrenin, öteki bir deyişle 3-4 adımın üzerinde olur ve iki taraf da maskeli olur ise hastalığın buluşma talihi sıfıra yakın oluyor. Zira virüs gücünü, yakınlıktan, bu temas ortamından ve bariyersiz bir münasebetten alıyor. Bildiğiniz üzere evvelce de çocuklarımıza grip mevsiminde ya da soğuk algınlığında öksürürken, hapşırırken de ağızlarını kapatmayı tavsiye ediyorduk. Bir mendille, elleri ya da dirsekleri ile ağız-burunlarını kapatmayı tavsiye ediyorduk lakin artık maskeyi tavsiye ediyoruz. Maske artık bir gereklilik ve birçok vilayetimizde de maske kullanımı zarurî. Maskenin de tabi uygun kullanımı zarurî. Maskeyi aksesuar olarak çenenizde, başınızda, dirseğinizde, el bileğinizde taşımanızın sizin için rastgele bir manası yok. Değerli olan maske ile sizin ağzınızı burnunuzu kapatmanız. Zira damlacıklar ağızdan ve burundan çıkıyor. Karşınızdaki beşere buradan yayılıyor. Bir restoranda çalışan aşçının ağzını burnunu kapatmaması, çenesinde maskenin olmasının hiçbir manası yok. Kesinlikle bilhassa yüksek riskli işlerde çalışanlar, çok beşerle teması olan işlerde çalışanlar, şoförler, aşçılar, garsonlar ve uçaklardaki kabin memurları üzere çok sayıda beşerle temas eden bireylerin maskeyi uygun bir halde kullanımı çok önemli”

“Tedbirsizliğimiz yüksek hadise sayıları biçiminde karşımıza çıkıyor”

Doç. Dr. Kayıpmaz, “Kalabalıklardan kaçınmamız bu süreçte çok değerli. Pandemi sürecinde kalabalıklardan uzak durmamız lazım. Hangi emelle olursa olsun kalabalıklara girmeyeceğiz. Biz artık bakıyoruz, mahalle ortalarında düğünler görüyoruz, kutlamalar görüyoruz ya da kıyı yerlerinde, tatil yerlerinde kalabalık cümbüşler görüyoruz. Bunlardan kaçınmamız lazım. Söyledik ya, virüs gücünü temastan alıyor. Şahıslar ortasında aralık azalırsa, maske de olmazsa hastalık şahıstan şahsa çok rahat yayılabiliyor. E ne oluyor? Bizim tedbirsizliğimiz yüksek olay sayıları biçiminde karşımıza çıkıyor. Testte 100 bine yaklaştık. Birkaç gün içerisinde inşallah 100 bine ulaşmasını ümit ediyoruz. Lakin yeni teşhis konan hasta sayılarının da son 1 buçuk ayın en yüksek sayıları olduğunu görüyoruz. Demek ki biz son devirde kuralları gevşetmişiz” formunda konuştu.

“Yoğun bakımda günlerce yatmak maskenin bunaltmasından daha zor”

Maske takmanın virüs ile çabada en kolay fakat en tesirli metot olduğunu belirten Kayıpmaz, “Maskeyi takmak sıkıntı geliyor olabilir ancak hastanede muayene olmak için sıra beklemek, test için sıra beklemek yahut hastane yatağında, ağır bakımda günlerce yatmak bundan çok çok daha güç. Orada bunalmak çok daha güç. Maskenin o yüzden bizleri bunaltmaması lazım. Sıcak havalarda nemlendikçe maskeyi de değiştirmemiz lazım” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’de biz aslında birinci dalgayı bitiremedik”

Son periyotta gerçekleşen olay artışlarının 2. Dalga olmadığını ve Türkiye’nin hala 1. Dalganın içerisinde olduğunu belirten Kayıpmaz, “Türkiye’de biz aslında birinci dalgayı bitiremedik. Zira hiçbir vakit hadise sayılarımız 500’ün altını görmedi, iki basamaklı sayılara ulaşamadık. Daima yüksek kalmaya devam etti. Evet aşikâr bir müddet düştü ve biz buna çok sevindik. Lakin sonrasında bizim süratli biçimde gevşememiz ve önlemleri unutmamız, bir anda olay sayılarında yükseliş halinde kendini gösterdi. Aslında burada önlemlere uyumsuzluk en kıymetli etken. Kalabalıklardan kaçınmaya itina göstermedik, kalabalıkların içerisinde girdik özellikle. Ancak sıhhat çalışanlarımız bu süreçte, korona virüs ile çabaya hiç orta vermediler. Aksatmadan misyonlarının başında var güçleri çalışmaya devam ediyorlar. Bu el birliği ile çözebileceğimiz bir süreç. Bunu yalnızca sıhhat çalışanlarımız yahut yalnızca halkımız değil, herkes 83 milyon el ele vereceğiz. Daima birlikte ucundan da olsa bu sürece katkı sunacağız. Fakat bu formda pandeminin üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.

HES uygulaması virüs ile çabada değerli bir uygulama

Hayat Meskene Sığar (HES) uygulamasının korona virüs ile gayrette kıymetli bir pozisyonda bulunduğunu belirten Kayıpmaz şunları kaydetti:

“Hayat Meskene Sığar” uygulaması Sıhhat Bakanlığı’nın geliştirdiği bir uygulamadır. Fiyatsız olarak uygulama mağazalarından çarçabuk indirilebilir. Burada siz etrafınızdaki korona virüs yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Ayrıyeten sizin riskli ya da risksiz durumda olup olmadığınızı da gösteriyor. Yalnızca kendinizin değil sevdiklerinizi de ekleyip onların da risk durumunu görebiliyorsunuz. HES kodu oluşturabiliyorsunuz. HES kodunun nasıl bir ehemmiyeti var? Örneğin benim bir işletmem varsa, kapıdan içeri gireceklerin HES kodunu sorgularım ve şayet bir risk durumu ile karşılaşırsam bu müşterinin mağazaya girmemesini ondan rica edebilirim. Bugün bir kamu kurumuna ziyarette bulunduk, kurumun girişinde çok hoş bir uygulamayla bizim HES kodlarımızı aldılar. HES kodlarımızda risksiz olduğumuzu görünce bizi o biçimde içeri aldılar. Şayet biz riskli durumda olsaydık bizi ziyaretçi olarak kuruma kabul etmeyeceklerdi.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

75 yaşındaki Covid-19 hastası böyle taburcu oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI