(ÖZEL) Apartmanın altında tarih yatıyor

Fatih’te 3 katlı bir apartmanın altında Bizans periyodundan kalma kilise kalıntısı görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Laurentius Kilisesi …

Hediye sipariş alışveriş ankara
10.07.2021
A+
A-

Fatih’te 3 katlı bir apartmanın altında Bizans periyodundan kalma kilise kalıntısı görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Laurentius Kilisesi’ne ilişkin bir sarnıç olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, kilisesinin daha sonra mescide çevrildiğini ve bilinmeyen sebeplerden caminin de yok olduğunu lakin sarnıcın bir kısmının günümüze ulaştığını tabir etti.
Dört büyük imparatorluğa başşehirlik yapan İstanbul’un yer altında Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı devrinden kalan yapılar ve eserler hala bulunuyor.
Fatih’te ise 3 katlı eski bir apartmanın altında orta Bizans devrinden kalma kilise kalıntısı görenleri kendine hayran bırakıyor. Laurentius Kilisesi’ne ilişkin bir sarnıç olduğunu ve kilisenin daha sonra Pir Murad Mescidi’ne çevrildiğini belirten Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, buranın sarnıç olarak yapılmadığını Bizans İmparatorluğu devrinde İstanbul’da yaşanan su sıkıntısından ötürü sarnıca çevrildiğini söz etti. Öte yandan apartmanın yan tarafında kalan bir iş yerinin deposundan girilen sarnıcın 6 sütununun sağlam kaldığı, lakin başka sütunların betonların içine gömüldüğü görüldü.

“12’nci yüzyıl Laurentius Kilisesi’nin alt yapısı sarnıç haline getirilmiş”
Sarnıç hakkında bilgi veren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, “Burası Lavyertus Kilisesi’nin alt yapısı ve sarnıç ancak bu alt yapı olan sarnıç orjinalinde sarnıç olarak yapılmamış.


Bizans’ta bu türlü bir adet var. Zira Bizans yani Doğu Roma devrinde İstanbul’da su sorunu olduğu için çok sarnıç var. Kimi alt yapılar sarnıca çevriliyor. Bu onlardan bir tanesi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Eski 12’nci yüzyıl Laurentius Kilisesi’nin alt yapısı sarnıç haline getirilmiş. Var olan kilise direkt mescide çevrildi. Pir Murat Mesciti olarak kullanıldı” diye konuştu.

“Bu bir katliamdır çok değerli bir yapıtımız hem Bizans, hem Osmanlı yapıtı yok olup gitti”
Bir arkeolog yüzünden buranın yok olduğunu söyleyen Özgümüş, “Sonra bilinmeyen bir nedenle üst yapısı kaybolup gitti.


2 tane eski konut yapılmıştı üstüne. 2000 yılında bu meskenlerden biri yıkılmıştı.

Başkası yani şuan içinde bulunduğumuz yerin üstündeki konut duruyor. 2008 yılında bir arkeoloğun burada bir şey yoktur diyerek, bunu bence bilerek yaptı, zira burada bir şey olmadığını görmemesi için insanın kör olması lazım.

Onun raporuna dayanarak bunu yıktılar. Üzerine de apartman yapıldı. Bugün izi bile yok. Bu bir katliamdır. Çok değerli bir yapıtımız hem Bizans, hem Osmanlı yapıtı yok olup gitti.

Kemerleri temizleyip artlarına gidebilsek öbür kalıntılar da çıkar” dedi.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.