DOLAR

28,8591$% -0.15

EURO

31,5874% -0.03

STERLİN

36,6120£% -0.11

GRAM ALTIN

1.896,86%0,40

ÇEYREK ALTIN

3.134,00%0,44

BİTCOİN

1084370฿%-0.85609

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Omuz ağrısı en çok ev kadınlarında ve sporcularda görülüyor


Uzman Fizyoterapist Özge Tahran, omuz ağrılarının sebeplerine yönelik değerli ipuçları aktardı. Mesken bayanları ve birtakım atletlerde omuz ağrılarına sıkça rastlandığını belirten Tahran, tedavide öncelikli formülün; zıt hareketten kaçınmak, dinlenmek ve fizik tedavi uygulamak olduğunu söyledi.

Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon kısmı Öğr. Gör. Özge Tahran, son vakitlerde birden fazla kişinin şikâyeti haline gelen omuz ağrılarına ait değerli açıklamalarda bulundu. Omuz ağrılarının kas iskelet sistemi sıkıntıları içerisinde en sık rastlanan üçüncü şikâyet olduğunu söyleyen Tahran, “Omuz ağrılarının yaygın görülmesinin en değerli nedenlerinden biri, omuz ekleminin karmaşık anatomik yapısı ve sık kullanılan bir eklem olmasıdır. İş gücü kaybına yol açan ağrılarda, diz ve belden sonra üçüncü sıradadır. Kişinin hayat kalitesini de olumsuz tarafta etkilemektedir” dedi.

’’Sebebi tümör, enfeksiyon ya da hudutlarla ilgili olabilir’’

Omuz ağrılarının daha çok omuz eklemi etrafındaki kaslar, bağlar ve tendonları içeren yumuşak dokulardan kaynaklandığını belirterek kelamlarına devam eden Tahran, “En sık karşılaşılan omuz ağrıları, döndürücü manşet (rotator kaf) yaralanmalarıdır. Öteki sık rastlanılan omuz ağrısı sebepleri ise eklem kılıfı etrafı (perikapsüler) yumuşak doku ağrısı, akromiyoklavikuler eklem ağrısı ve boyun bölgesinden (servikal bölgeden) yayılan ağrıdır. Sık görülen omuz ağrıları, bilhassa 40 yaş sonrasında ortaya çıkar. Gençlerde ise çoklukla, geçirilmiş cerrahi yahut travma sebebiyle görülür. Omuz ağrılarının başka nedenleri; tümörler, enfeksiyonlar ve sonlarla ilgili sıkıntılar olabilir” sözlerini kullandı.

’’Ev bayanları ve atletlerde sık görülüyor’’

Tahran, döndürücü manşetin (rotator kaf), omuz hareketini ve stabilitesini sağlayan kaslarla tendonların bir bütünü olduğu tarifini yaparak, ’’Döndürücü manşet yaralanmaları, ekseriyetle etkilenen taraf üzerine düşme yahut tekrarlayan ya da ani baş üstü aktiviteler üzere travmatik olaylardan sonra ani ağrı ile meydana gelir. Ayrıyeten; başlangıcında bir travma olmadan vakitle artan bir ağrı olarak da görülebilir. Bilhassa baş üstü aktivitelerde ağrı ortaya çıkmaktadır. Sıkışma sendromu diye tanımlanan patoloji, kolumuzu kaldırmamızı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgedeki kesenin omuzu oluşturan kemik yapılar ortasında sıkışması sonucunda görülmektedir” kelamlarıyla değerli bilgiler aktardı. Tahran, bu sendromun elini üstte kullanan mesleklerde, mesken bayanlarında, yüzme ve voleybol üzere spor yapan atletlerde daha sık görüldüğünü de kelamlarına ekledi.

Donuk omuz nedir?

Donuk omuz olarak tabi edilen durumun nasıl ortaya çıktığını da anlatan Tahran, ’’Donuk omuz (adeziv kapsülit) eklem kapsülünün daralması sonucu kol hareketlerinin tüm istikametlerde ağrı ve ileri derecede kısıtlanmasına yol açan klinik bir tablodur. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Omuz ekleminin düzgün tedavi edilmemiş rahatsızlıkları sonrası yahut tabiatıyla de oluşabilir. Şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Ağrı ekseriyetle gün uzunluğu ve gece hissedilir. İstirahatle geçmez. Akromiyoklavikular eklem (AK) artritinde ise aksi taraf omuza gerçek yapılan hareketlerde kısıtlılık ortaya çıkar. AK artritte ağrı omuzun tam zirve kısmında, AK eklemde hissedilir. Omuzdaki sorunun kaynağının tespit edilmesi, gerçek tedavi formülünün önerilmesi açısından önemlidir” bilgisini aktardı.

’’Ters hareketten kaçının, dinlenme ve fizik tedavi uygulayın’’

Ağrıların nasıl tedavi edilmesi gerektiğine dair kıymetli ipuçları aktaran Tahran, öncelikle ağrıya neden olan hareketlerden kaçınma, dinlenme ve omuza güç ve esneklik kazandıracak fizik tedavi formülleri üzere seçeneklerin uygulandığını söyleyerek şu sözleri kullandı;

“Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için ilaç kullanımı da (NSAI: Enflamasyon giderici romatizmal ilaçlar, analjezikle, kas gevşeticiler) önerilebilir. Ağrıya yönelik olarak iğneler de (kıkırdak yenileyiciler, lokal anestezikler, subakromiyal kortikosteroid enjeksiyonu, trombosit güçlü plazma enjeksiyonu vb.) önerilebilir. Ayrıyeten, iş yahut iş yeri değişikliği tavsiye edilebilir. En değerli fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımları, düzgün postürün sağlanması, omuz kaslarında esnekliğin artırılması ve kuvvetlendirme yapılması, idman reçetesinin her hastaya özel planlanması ve bu idmanların düzgün yapıldığının denetim edilmesidir. İdman yaklaşımları üniversal olarak kabul edilmiştir. Omuz ağrısında kısa ve uzun vadeli tesirleri vardır. Bilhassa döndürücü manşet yaralanmaları için kısa müddette tesir göstermektedir. Antrenmanlar ile bir arada sıcak/soğuk uygulama, manuel terapi (mobilizasyon, masaj), bantlama (kinesiotaping), akupunktur ve çeşitli fizik tedavi prosedürleri (elektroterapi: ultrason, lazer, TENS, diadinamik akım, fonoforez, iyontoforez vb.) kombine edilebilir.”

Tens ve öbür tedavi yöntemleri

TENS ismi verilen tedavi yolu hakkında da bilgi veren Tahran, alternatif tedavi metotlarına dair de deneyimlerini şu sözlerle aktardı;

’’TENS; deri üzerine yerleştirilen yüzeysel elektrotlar aracılığı ile ağrıyı giderme gayeli elektrik akımıdır. Omuz ağrılarında Enterferansiyel akımın da TENS ile birebir derecede tesirli olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Başka bir ağrı kesici elektrik akımı olan Diadinami, periyodik alternatif akımdır. Ağrı duyusunu ileten hudut liflerinden ihtar girişinin engellenmesi aslına dayanır. Ultrason; en yeterli derin ısıtma yapan fizik tedavi casusudur. Deveranın düzenlenmesi ve ödemin azaltılmasında tesirlidir. Ağrı kesici ve spazmı ortadan kaldıran tesirleri de ağrının denetiminde yardımcıdır. Ultrasonun omuzda tendinit tedavisinde tesirli olduğu görülmüştür. Fonoforez; ultrason kullanılarak iyonların bedene sokulma sürecidir. Çoklukla lokal anestezikler, antiinflamatuar ilaçlar ve kortikosteroidler kullanılmaktadır. İyontoforez; galvanik akım yoluyla kimi iyonların insan bedenine sokulması sürecidir. Kortikosteroidler ve lokal anestezikler bu yolla verilmektedir. Kesikli Manyetik Alan tedavisinin de tendinitte omuz ağrısı üzerinde kısa ve orta vadede tesirli olduğu gösterilmiştir. Laser’in ağrı giderici, hücreler ortası iletimi düzenleyici, yara uygunlaştırıcı ve ödem azaltıcı tesirleri bulunmaktadır. Laser bilhassa donuk omuz tedavisinde tesirli bulunmuştur. ESWT (ekstrakorporeal şok dalga tedavisi) daha çok kalsifik tendinitli omuzlarda düzgünleşme sağlayan bir fizik tedavi prosedürüdür. Kinezyolojik bantlama, elastik bir bantla uygulanan bir tedavi halidir. Kan, lenf akımını artırması, olağandışı kas gerimini azaltması ve kısmi çıkık olan eklemleri düzeltmesi üzere tesirlerinden faydalanılmaktadır. Döndürücü manşet tendinopatisi için fizyoterapi programına dahil edilmesi önerilmektedir. Akupunkturda ise özel iğnelerin bedenin spesifik noktalarına batırılmasıyla güzelleşmenin uyarılması amaçlanmaktadır”

Konservatif metotlardan yarar görmeyen bireylerde ise en son deva olarak cerrahi metotların tercih edildiğini belirten Tahran, “Cerrahi teknik olarak artroskopik subakromiyal dekompresyon cerrahisi sıklıkla tercih edilmektedir. Hakikat bir değerlendirmeye nazaran yapılacak uygun tedavi programı, omuz ağrısı tedavisinin aktifliğini artıracaktır.” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Diş hekimlerinde bulaş riski çok yüksek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI