DOLAR

32,5340$% 0.04

EURO

34,9964% 0.27

STERLİN

41,4411£% 0.18

GRAM ALTIN

2.432,99%-0,08

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,05

BİTCOİN

2109883฿%1.09057

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Omuz ağrınız uyutmuyor, saçınızı toplamakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Pandemi sürecinde, bilhassa meskenden çalışan şahıslarda omuz ve eklem ağrıları şikayetinde artış yaşandı. Hareketsiz ömür süren, gerginlik yaşayan ve bilgisayar başında oturarak iş yapan bireylerde omuz ağrısının daha çok görüldüğünü lisana getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, “Bu hastalıkta kişi, gece uykusundan uyandıran omuz ağrıları yaşamaya başlar. Hatta bayan hastalar, saçlarını toplamak için kollarını kaldıramayacak duruma gelir. Ağrı kesicilerle bu ağrıyı geçiştirmemek gerekir. Tendon sıkışmasının habercisi olan bu durum, erken periyotta teşhis edilirse fizik tedavi ile tedavi edilir, şayet geçiştirilirse cerrahi operasyona neden olabilir” dedi.
Covid-19 salgını sonrası 1 yıldan uzun müddettir devam eden hareketsiz hayat, pek çok sıhhat problemine neden olduğu üzere ortopedik rahatsızlıkları da beraberinde getirdi.
Bu rahatsızlıklardan birinin de omuz bölgesindeki tendonların sıkışması olduğunu tabir eden Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, “Omuz kaslarını olması gerekenden az kullanmak bu rahatsızlığın ana nedeni. Kürek kemiğinin çok esnek olması gerekir; lakin oturarak çalışa, gerginlik, duruş bozuklukları, kürek kemiğinin hareket kabiliyetini azaltmaya başlar. Bu durumda omuz eklemine daha fazla yük biner ve bu sıkışmayı tetikler. Anatomik olarak omzu döndüren kaslar dar bir alandan geçer, birtakım insanlarda bu alan daha dardır ya da yoktur. Kişi, omuz jenerasyonu kaslarını ihmal ettiği için o kaslar vakitle işlevini kaybetmeye başlar. Bu durum kısır döngüye döndüğünde sıkışma meydana gelir” diye konuştu.

Ağrı uykundan uyandırıyorsa dikkat
Omuz ağrısı yaşayan bireylerin gece üstüne yatamaz duruma geldiğini, birçok vakit da kolay bir ağrı kesici ile ağrıyı gidermeye çalıştığını söyleyen Doç. Dr. Levent Küçük, “Bu sorunun üzerine gidilmezse, ağrı kişiyi gece uykudan uyandıracak kadar şiddetlenir.


Burada dikkat edilmesi gereken ve gözden kaçırılan mevzu bu durumun, omuzların döndürücü kaslarının sıkışmaya başladığı manasına geldiğidir. Kişi omzu ağrıdığı için kolunu kullanmayı ister istemez ihmal etmeye başlar. Bu da donuk omuz denilen hareket kısıtlılığına sebep olur. Mesela bir bayan saçını toplamakta zahmet çeker zira kolunu kaldıramaz. Ya da bireyler giyinirken zorlanmaya başlar. Hayat kalitesini bozan ağrılı bir süreç başlar” dedi.
Bu tıp durumlarda ağrıyı görmezden gelmek yerine, kişinin fizik tedavi uzmanına görünmesinde yarar olduğunu belirten Doç. Dr. Küçük, “Yol yakınken; yani ağrının şimdi başında müdahale edilirse kişi hiç sorunsuz hayatına devam edebilir; lakin kastaki sıkışıklık yırtığa neden olursa o vakit cerrahi müdahale gerekebilir.
Hastaya kaslarını nasıl kullanması gerektiğini göstermek gerekir. Bunu da şuurlu sporla yapabiliriz. Kürek kemiğini esneten antrenmanların bu durumda çok yararlı olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle şahısların kendilerini gece uykudan uyandıracak omuz ağrılarını ciddiye almalarını tavsiye ediyorum” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca: “Marmara denizi aslına döndü, sizleri kutluyoruz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI