DOLAR

32,4551$% 0.47

EURO

34,9326% 0.18

STERLİN

41,3119£% 0.32

GRAM ALTIN

2.403,50%0,90

ÇEYREK ALTIN

3.914,00%-2,00

BİTCOİN

2247721฿%-0.38975

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Omicron, delta varyantının yerini alabilir

Manisa Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sevil Sapmaz Karabağ, Güney Afrika’dan yayılan omicron varyantı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi birkaç ay içerisinde olayların yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu olabileceğini söyledi” dedi.
Manisa Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sevil Sapmaz Karabağ, Türkiye’de de görülmeye başlanan omicron varyantı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Varyanta karşı öteki korona virüsler üzere aşı yaptırılmasının kıymetli olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Karabağ, omicronun delta varyantının yerini alabileceğini söyledi. Karabağ, “Varyantın öteki varyantlardan farkını şimdi çok net bilmiyoruz. Teneffüs yolu enfeksiyonuna yol açan öbür korona virüslerle kombinasyon oluşturarak ortaya çıktığı düşünülmekte. Bu da biraz daha bize ön planda virüsün bize kliniğin teneffüs yolu enfeksiyonu halinde geçebileceğini düşündürmekte. Şu an için birçok Avrupa ülkesinde yaygın hale geçti. Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi de bunun birkaç ay içerisinde olayların yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu olabileceğini söylediler. Bu ülkemiz için de muhtemelen bu türlü olacak. Zira delta varyantı çıktıktan sonra sporadik (nadir) üzere görünürken hadiselerin yüzde 80-90’ından delta varyantı sorumlu. Ülkemizde geçen hafta 5 olay İzmir, 1 hadise İstanbul’da görüldüğü açıklandı. Birinci Güney Afrika’dan bildirildikten sonra Türkiye’de de temaslı ve seyahat hikayesi olan şahıslarda bu virüs araştırmaya başlandı” dedi.

“Bulaştırıcılığı fazla, ağır bakımda yatışları az”
Omicron ile ilgili bilgilerin şimdi net olmadığını belirten Uzm. Dr. Karabağ, “Şu an için klinik bilgiler şimdi çok net değil.


3 haftalık bir süreçten geçti. Birinci izlenimlere nazaran bulaştırıcılığı daha fazla olduğu fakat hastanede yatışların ve ağır bakımların ya da teneffüs aygıtlarına bağlanma oranları daha düşük görünmekte. Bu bizim için erken olmakla birlikte düzgün bir durum. Bundan da tabi bize bildirilen 3 ön çalışma var. Güney Afrika Cumhuriyeti, İsveç ve Frankfurt’ta yapılan çalışmalara nazaran 2 doz aşının antikor yalıtımının omicrona karşı yalıtımının daha az olduğu lakin hastalığı geçirmiş üzerine 2 doz aşı olduysa ya da 3 doz aşı olduysa antikor yalıtımının daha fazla âlâ olacağı gösterilmiş. Bunun üzerine de Avrupa’da konuşulan 3. doz aşının 3 aya indirilmesi bizim ülkemizde de gündeme geldi. Sıhhat Bakanlığı da bu istikamette karar aldı” diye konuştu.
Teneffüs yolu enfeksiyonu olduğu için önlemlerin birebir formda devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Karabağ, “Bu bir teneffüs yolu virüsü olduğu için alınan tedbirler motamot devam etmeli.
Hatta birinci izlenimlere nazaran bulaştırıcılık deltaya nazaran hayli daha yüksek bu nedenle tedbirlere daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Kalabalık ortamlara girilmemesi, maske ve aralık kurallarına uyulması çok kıymetli. Aşı tabi ki burada çok daha kıymetli. Toplumumuzun bir kısmı 3 doz aşı bir kısmı da 2 doz aşı yaptırdı. Hiç aşı yaptırmayanlara da 3 doz yaptırılması gerekiyor. 3. Dozların da, 2 doz Biontech olanların 3 ay geçtiyse kesinlikle 3. dozlarını yaptırmaları gerekiyor. 3 doz Sinovac olmuş olanlara da Sıhhat Bakanlığının açıkladığı duruma nazaran 3 doz aşı olmuş olanların da 4. dozları kesinlikle yaptırmaları gerekiyor” sözlerini kullandı.
Kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Karabağ, “Kalabalık ortamlar, havalandırması yetersiz de ortamlar olacağı için mümkün olduğu kadar girilmemeli giriliyorsa da maskeye çok dikkat edilmeli.
Kısa müddette de işimiz burada bitirilmeli. Hiç aşı yaptırmamışlar hala var. Kesinlikle aşılarını yaptırmalılar. Hamilelerin bilhassa bu hususta dikkatli davranıp aşılarını olmaları gerekiyor. 3 doz diyerek ihmal etmeyip 4. hatırlatma dozlarını kesinlikle yaptırmaları gerekiyor. Yaşlı ve kanser hastası üzere kümelerin da kesinlikle 4. doz aşı yaptırmaları öneriliyor. Şu an bizim de Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği olarak 4. dozu Biontech öneriyoruz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Van en düşük vaka sayısıyla Türkiye birincisi oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI