Nemrut Dağı’nda mahsur kalanlar komandolar tarafından kurtarıldı

BİTLİS (İHA) – Nemrut Dağı’nın 2900 rakımındaki zirvede mahsur kalan 6 kişi Ahlat Komando Birliği ve Ahlat İlçe Jandarma Asayiş gruplarınca …

Hediye sipariş alışveriş ankara
14.09.2021
A+
A-

BİTLİS (İHA) – Nemrut Dağı’nın 2900 rakımındaki zirvede mahsur kalan 6 kişi Ahlat Komando Birliği ve Ahlat İlçe Jandarma Asayiş gruplarınca yapılan 8 saatlik çalışma sonucunda sağ olarak kurtarıldı.

Muş’tan gelerek 2 bin 900 rakımlı Nemrut Krater Gölü etrafındaki dorukta yürüyüşe başlayan 6 kişi, yolun 25 kilometresinde kümeden 2 kişinin rahatsızlanmasıyla dağda mahsur kaldı.


112 Acil Sıhhat Merkezi’ni arayarak durumu bildirmeleri üzerine, Ulusal Medikal Kurtarma (Umke), Afad, ve Ahlat İlçe Jandarma Komutanlığı takımları Nemrut Dağı’na gitti.

Araçların bulunduğu yerden yaklaşık 10 kilometre yürüyen gruplar, dağda yaralanan Serhat Vural ve Bayram Güzel’i birinci müdahaleyi jandarma ve komando takımları yaptıktan sonra Umke’ye teslim edilerek sedyeyle taşınıp araçların bulunduğu yere getirdiler.

Arama çalışmalarına İlçe Jandarma Kumandanı Binbaşı Hasan Emre Alkan Buyruk komutasında, Ahlat Komando Birliği, İlçe Jandarma Asayiş Takımları, Esirgeyici Timleri , Afad Ve Umke ile birlikte 70 kişilik grup katıldı.

10 km alanda arama yapan takımlar, yaralıları sağlıklı bir formda sıhhat takımlarına teslim etti.
Yaralılar ambulansla Tatvan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Dağcılardan Yunus Vural ise kuzen ve arkadaşlarıyla Muş’tan gelip dağ yürüyüşü yaptıklarını belirtti.

Yolda Bayram Güzel’in kalbi sıkıştı için yürüyüşe devam edemediğini tabir eden Vural şunları kaydetti:
“Dağın başında biraz oturduk.


Arkadaşımız üşümeye başladı. Biraz ateş yakıp ısıtmaya çalıştık. Birebir vakitte durumu 112’ye bildirdik. Biraz daha yürümeye başladık.

Kuzenim Serhat düşte ve sırtı ve ayağında ağrılar oluştu. Bizi kurtarmaları için oturup bekledik. Sağolsunlar gelip bizi kurtardılar.

Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

UMKE takımında Erol Öndaş, yaptığı açıklamada 112 Acil Davet Merkezi’nden UMKE takımlarına Nemrut Dağı’nda yaralı hadisesi olduğunu bilgisi verilmesi üzerine yola çıktıklarını söyledi.

Nemrut Krater Gölü çanak yürüyüşü yapan turistlerden iki kişinin yaralandığı bilgisine ulaştıklarını aktaran Öndaş, “Birinin kayadan düşme başkasının ise kalp spazmı geçirdiğini duyduk.

Ahlat Komando Birliği, Ahlat İlçe Jandarma grupları, AFAD ile yola koyulduk. Yaralıları sedye ile taşıyarak ambulansa teslim ettik.” diye konuştu.Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.