DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1120848฿%0.79599

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan’lı Hemşehrimiz Mustafa EROL’un başarısı

turk-bilimadamlarindan-isinmada-devrim-4116361

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi laboratuvarlarında tamamlanan nanoteknoloji projesiyle dünyanın ilk ısı yayan nanokompozit tekstil malzemesi üretildi. Düşük voltajda enerjiyle çalışan ürünle portatif sauna, yerden ısıtma sistemi, halı ve battaniye üreten bilim insanları, uzay ve savunma sanayinin ilgisini çekecek giysiler geliştirmeye hazırlanıyor…
KUMAŞLAR SOBA İŞLEVİ GÖRÜYOR

Türk bilim insanlarının geliştirdiği  nanokompozit ısı yayan tekstil maddesi, insanoğlunun ısınma ihtiyacına devrimsel  bir çözüm getirdi. Patenti alınan teknolojiyle artık kumaşlar, soba işlevi  görecek. Konut ısıtmasından astronot kıyafetlerine, modadan savunma sanayine  geniş bir alanda önemli değişiklikler sağlaması beklenen buluşun kullanıldığı ilk  ürün ise “portatif sauna” oldu.

Kalkınma Bakanlığı desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde  kurulan ve yerli kaynaklardan yüksek katma değerli teknolojiler geliştirmeyi  amaçlayan Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi (EMUM), yarattığı  patentlerle dikkati çekiyor. Nanoteknoloji ve kimya teknolojileri konusunda  dünyada ilk kez geliştirilen çok sayıda buluş için patent alan merkez, ısı yayan  nanokompozit film ve tekstil maddeleri geliştirilmesi projesiyle ısınma  teknolojisinde devrimsel bir buluşa imza attı.

ISI YAYAN HALI, BATTANİYE ÜRETİLDİ

EMUM Müdürü Prof. Dr. Erdal Çelik ve DEÜ Metalurji ve Malzeme  Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Erol’un 2007’de başladıkları  ısı yayan nanokompozit malzeme geliştirmesi projesiyle portatif sauna, konut ve  seralar için yerden ısıtma sistemi, kombiler için su ısıtma sistemi, ısı yayan  halı ve battaniye gibi ürünler geliştirildi.

Isı yayan tekstil malzemesiyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan  Prof. Dr. Çelik, dünyada sayılı bulunan gelişmiş cihazlara sahip merkezde günlük  hayata uygulanabilecek nanoteknoloji projeleri üzerinde çalıştıklarını, metrenin  milyarda biri büyüklüğündeki ölçeklerde çalışarak hayatı kolaylaştıracak işlevsel  malzemeler geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Nanoteknolojik müdahaleyle ısı yayan malzemeler geliştirme fikri  üzerinde yürüttükleri tartışmalar sırasında nihai ürün olarak portatif bir sauna  üretip üretemeyeceklerini görmek üzere proje geliştirdiklerini anlatan Çelik,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın San-Tez Programı kapsamında desteklediği  projeyle demir çelik sektöründe metallerin eritildiği kazanlarda kullanılan bir  karbon türevi olan grafit malzemesini nano boyutlara uygulamaya çalıştıklarını  söyledi.

6 yıl süren çalışma kapsamında öğüterek nano boyutlara indirgedikleri  grafitleri, polimerler vasıtasıyla tekstil ve film malzemelerinin üzerine  işlediklerini anlatan Çelik, 12 voltluk elektrikle ısı yayan malzemenin homojen  bır ısınma sağladığını ifade etti.

Isı yayan tekstil ya da filmin en fazla kaç dereceye ulaşabileceğini  önceden belirleyebildiklerini anlatan Çelik, geliştirdikleri malzemenin istendiği  gibi kıvırılıp katlanabildiğini, esnetilebildiğini söyledi.

Klasik ısıtıcılarda ısınmanın metal rezistanslar aracılığıyla  yapılabildiğini, tel üzerinde çok yüksek derecede oluşan sıcaklığın ortama  yayılarak ısı oluşturulduğunu, nanokompozit malzemede ise ısınmanın malzemenin  tamamında homojen olarak gerçekleştiğini, bunun da klasik sisteme göre daha  güvenli ve düşük maliyetli ısınma imkanı sağladığını ifade etti.

“Isı teknolojilerinde devrim yaratacak bir teknoloji geliştirdik” diye  konuşan Çelik, teknolojiyi kullanarak şu ana kadar portatif sauna, ısı yayan halı  ve battaniye ürettiklerini anlattı.

Ürettikleri portatif saunayı halen evinde kullandığını söyleyen Çelik,  şöyle konuştu:

“2 metrekarelik nanokompozit filmle kapladığımız yüzeyi kıvırarak  silindir bir odacık şeklindeki portatif sauna haline getirebiliyoruz. Saunanın  içinde 75 derecelik bir sıcaklık oluşuyor. Nanokompozit malzemeyle ürettiğimiz  diğer bir ürün de ısı yayan halı. Serili olduğu alanda ısı yayan bu malzemeyi  konutların yerden ısıtmasında da kullanabiliyoruz. Malzemenin seri üretimi için  firmalarla görüşme halindeyiz. Bu ürünün günlük hayatta kullanımı ilk olarak ısı  yayan halı, portatif sauna ve küçük boyutlu ısı yayan tekstil ürünleriyle  başlayacak. Isı yayan battaniye ve kıyafetler üzerinde iyileştirme çalışmalarımız  devam ediyor.”

ISINMA MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK

Dr. Mustafa Erol ise yaptığı açıklamada, ısıya ihtiyaç duyulan her  alanda kullanılabilecek bu malzemenin çok ucuz hammaddelerle üretildiğini, diğer  ısınma araçlarına göre daha düşük kurulum ve çalıştırma maliyetine sahip olduğunu  söyledi.

Laboratuvar koşullarında metrekaresi ortalama 100 liralık toplam  maliyetle üretilen malzemenin seri üretime geçilmesi halinde çok daha ucuza mal  edilebileceğini ifade eden Erol, konutların nanokompozit malzemeyle doğalgaza  göre çok daha ucuza ısıtılabileceğini ifade etti.

GİYSİLER ÜZERİNDE DE DENENİYOR

Sistemin giysiler üzerinde denemelerinin devam ettiğini, astronot  giysileri, askeri ve sportif kullanım için de geliştirme çalışması yapıldığını  ifade eden Erol, “Bu teknoloji yakın gelecekte kış giysilerinde önemli  değişiklikleri beraberinde getirecek. Örneğin pille çalışan ısı yayan tekstilden  yapılmış giysiler, kışın üşüme sorununu ortadan kaldırabilecek. Sistemi farklı  yönlerde geliştirme noktasında önerilere açığız. Ayrıca tasarım boyutuyla da  tekstil firmalarıyla görüşüyoruz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sivil Toplum Platformundan Ziyaret

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI