DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2106065฿%-0.17432

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHANLI ADALET AĞAOĞLU NERELİ?

NALLIHANLI ADALET AĞAOĞLU NERELİ?

“Saygıdeğer okuyucularımıza bu mecrada yazmış olduğum “Nallıhan Cendere Köyünden Saraya Uzanan Saltanat” başlıklı yazımıza göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür eder, hayırlı bayramlar dilerim.”

NALLIHANLI ADALET AĞAOĞLU NERELİ?

Hanımefendiye Allah’tan sağlıklı ve uzun bir ömür dilerim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere aslen Nallıhan doğumlu olarak bildiğimiz Adalet hanımın nereli olduğuna dair kafamda birkaç soru oluştu. Sorunun kaynağı Eskişehir/Tepebaşı’nda bir sokak…

Sokağın ismi “Adalet Ağaoğlu”

Bu isim bir sokağa verilemez mi?

Elbette ki verilebilir fakat ata toprağımız olan Nallıhan’da doğup ünü Türkiye ve dünyaya yayılan; onlarca roman, öykü, tiyatro, anı, deneme yazarı ve birçok ödül sahibi Adalet Ağaoğlu’nun adı neden kendi ata topraklarında yaşatılmıyor?

Bu soruya cevap aramadan evvel önce Adalet hanımdan bahsedelim.

Adalet Ağaoğlu 23 Ekim 1929’da Nallıhan’da dünyaya geldi. Babası kasaba eşrafından kumaş tüccarı Hafız Mustafa Sümer’dir. Hafız Mustafa Bey’in dört çocuğu vardır ve  Adalet hanım bunlardan ikincisidir. Ağabeyi Dr. Cazip Sümer, kardeşleri Güner Sümer ve Ayhan Sümer…

Ailenin 1938 senesinde Adalet hanımın eğitimi için Nallıhan’dan Ankara’ya göç ettiğini biliyoruz. Rahmetli Ayhan Sümer bu göç hikâyesinden bahsederken hafız olan babasının dönemin kısıtlı şartlarında kız çocuğunu okutmak için yapmış olduğu fedakârlığı gururla anlatmaktadır.

Ankara’da eğitimine devam eden Adalet Ağaoğlu lise yıllarında şiir ile başladığı yazın hayatına roman, öykü, tiyatro, anı türlerinde eserler vererek birçok ödül aldı, adını dünyaya duyurdu. Şu sıralarda da kendi hayatı içerisinde Nallıhan’ı konu edindiği “Dayanışma” adında bir roman üzerinde çalıştığını, vermiş olduğu röportajlarından takip ediyoruz.

Gelelim biraz önceki sorumuza…

Adalet Ağaoğlu’nun adı neden kendi ata topraklarında yaşatılmıyor?

Dünya üzerinde yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Bunlarda biri de ünü geniş kitlelere ulaşan sanatçıların doğup büyüdükleri topraklarda ebedi olarak yaşatılmasıdır.

Mesela dünyaca ünlü yazarlardan Franz Kafka olmadan Çekya’da bir Prag şehri, James Joyce olmadan İrlanda’da bir Dublin şehri, Dostoyevski olmadan Rusya’da bir Moskova şehri düşünülemez. Tıpkı Adalet Ağaoğlu olmadan Türkiye’de bir Nallıhan’ın düşünülemeyeceği gibi…

Bu ve buna benzer birçok şehir, yazarlarının üzerlerine inşa ettikleri maneviyatla anılıyorken Adalet hanımın isminin ata toprağından farklı bir mekânda yaşatılma gayreti boşunadır.

O halde neyi bekliyoruz?

Adalet hanım Nallıhanlıdır ve çok geç olmadan onun bizlere bırakmış olduğu eserleri gibi onun ismi de kendi topraklarında ölümsüzleştirilmelidir.

Saygıyla…

   Hakan UĞUR

Eğitimci / Yazar

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 1
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (6)
 • Hakan UĞUR beyin haberlerini özellikle takip ediyorum.
  İlginç konular, akıcı bir üslup , araştırma ve emek verme…
  Takibe devam yeni yazılarda görüşmek üzere saygılar

 • Hakan UĞUR
  4 sene önce
  0 0

  Teşekkür ederim Mustafa hocam. Saygı bizden 😊

 • Satuk Buğrahan
  4 sene önce
  0 0

  size kesinlikle katılıyorum Hakan Bey; bu unutulmuşluğa parmak bastığınız için çok teşekkür ederim. Ünü ülke sınırlarını aşmış Böyle bir değer neden doğduğu topraklarda yaşatılmaz anlaşılır gibi değil. Nallıhana turist neden gelmiyor diyoruz sonra, çok mu zor doğduğu evde adına bir müze yapılması?

 • Hakan UĞUR
  4 sene önce
  0 0

  Beyefendi teşekkür ederim. Umarım yazımız siyasilerin kulağına gider.

 • Zerrin Canan
  4 sene önce
  0 0

  Çok doğru bir konuya parmak basmışsınız ,teşekkür ediyorum.Zerrin Öz Canan

 • Anonim
  4 sene önce
  0 0

  Hanımefendi ben teşekkür ederim

Sıradaki haber:

Nallıhan Belediye Başkanı Ramazan Bayramını Kutladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 1

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI