DOLAR

31,1220$% 0.26

EURO

33,8313% 0.56

STERLİN

39,5189£% 0.36

GRAM ALTIN

2.028,17%-0,20

ÇEYREK ALTIN

3.442,00%-0,57

BİTCOİN

1656850฿%4.66647

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHAN’IN SİYASİ YÜZÜ

Yüzyıllar önce Edib Ahmed Yükneki, Atabetü’l-Hakayık eserinde bir kelimeden söz etmiş. Bu kelime Arapçada at bakıcısı anlamına da geliyormuş.

Yüzyıllar önce Edib Ahmed Yükneki, Atabetü’l-Hakayık eserinde bir kelimeden söz etmiş.
Bu kelime Arapçada at bakıcısı anlamına da geliyormuş.
‘at bakıcısı’
Sys, sasa, seyis, siyasa ve en nihayetinde ‘siyaset’
Kimi için yönetim kimi için ceza kimi için ise bir oyundan ibaret olan anlayış.
Her bir siyasi ilk olarak yerelde bir hakimiyet kurmaya çalışır. Bu yereldeki hakimiyet küçük ilçelerde biraz mütevazilikten biraz halk arasında olmaktan biraz da taşın altına elini koymaktan geçer.
Nallıhan’ımızda birçok şeyin hala eksik olduğunu ve değiştirilmesi gereken şeylerin fazlasıyla olduğunu muhakkak belirtmem gerekiyor.
Neler eksik, neler değişmesi gerek; bunlardan sonraki yazılarımda yer vereceğim.
Herkesin bildiği bilgileri şuan söyleyip sizi sıkmayacağım tabii ki.
Bugün, bir süredir mercek altına aldığım Nallıhan’ımızdaki siyasi partilerin ilçe başkanlarından bahsedeceğim.
Yazı, tamamen bence ve Nallıhan halkının benceleri üzerine yazıldı.
Alınmaca, gücenmece yok.
Sıralama yaparken kesinlikle bir ölçüt alarak yapmadım.
Biliyorsunuz; siyasiler ve kurmayları buluttan nem kaparlar. Bu sözüme de gücenmezsiniz umarım…
Buyrun başlıyoruz.

Ertunç Güngör ( Ak Parti İlçe Başkanı)
Nallıhan siyasetinde hatta Türkiye siyasetinde büyük izleri olan 51. Hükümet Turizm Bakanı Bilal Güngör’ün oğludur kendileri. Nallıhan halkının hemen hemen tamamına yakını kendilerini tanır. İktidar partisi ilçe başkanı olmanın verdiği yetkinlikle siyasetini yürütüyor. Hükümetin ilçemize getireceği hizmetler için özellikle son dönemde belirli aralıklarla Ankara’nın kapısını aşındırdığı aşikar. Hafif sert bir duruşu vardır. Fakat bu sert duruşunu biriyle konuşurken kaybediyor, gerçekten karşısındakini dinliyor görüntüsü veriyor. Sürekli belediye başkanı ve yardımcıları ile görürseniz çok da şaşırmayın. Aynı partiden olmanın verdiği birliktelikle hiçbir zaman ayrılmıyorlar. Kendi teşkilatını da elbet ona göre oluşturmuş. Teşkilatının kendisine bağlılığı dışarıdan bile belli oluyor. Tabii gerçekler kapının içerisinde, ‘bilemeyiz’. Sosyal medyayı tam etkin kullanan siyasilerden biri değil. Bu konuda kendilerinden daha iyileri var. İlçede yaşanan bir sıkıntıda ‘devlet yetkilisi’ edasıyla orayı ziyaret edip yine devlet yetkilisi edasıyla yapılacak süreçleri anlatıyor. Yaz mevsiminin de gelmesiyle ve seçimin de yaklaşmasıyla kendilerini meydanlarda sık sık görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde ilçemizin en düşük nüfuslu mahallelerinden Elvan Mahallesi’ndeki cemiyete bile katılım sağladı. Bu konuda elbet siyasi olarak takdir etmek gerekir. Fakat kendisinin de sıkıntı yaşadığı bir durum var. Nallıhan halkı son dönemde yaşanan sıkıntılardan dolayı kendilerini biraz terletiyor ve terletecek gibi de duruyor. Kendilerine başarılar diliyorum.

Ali Ekber Aytaç (CHP İlçe Başkanı)
Son genel seçimlere göre Türkiye genelinde olduğu gibi Nallıhan’ımızda da ana muhalefet partisinin ilçe başkanlığını yürütmektedir kendileri. Nallıhanlı olmadığını biliyoruz. Nallıhanlı olmasa da Nallıhan’a bağlanmış, kendini adamış. Özellikle tam da bu zamanlar yapılan hacet bayramlarının hiçbirini atlamıyor. Yakın uzak olmadan tüm köylerimizin hacet bayramlarına katılıyor. İl yönetimi tarafından çok sevildiği aşikar. Kesinlikle kendilerini yalnız bırakmıyorlar. Bir hafta bölge milletvekili, bir hafta il yönetim kurulu üyesi, bir hafta partilerinden destekli STK yöneticileri… Muhakkak belirli aralıklarla partilerinden birileri kendilerini ziyaret ediyor. Özellikle dikkatimden kaçmayan bir husus var. Çok ama çok nadiren takım (gömlek, ceket, kravat, pantolon) giyiyor. Genelde üzerinde mavi veya beyaz bir gömlek oluyor. Hava soğuksa da üzerinde normal bir ceket. Sanırım resmiyeti pek sevmiyor. Özellikle son yerel seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kendi partisinden olması bir miktar yetkinlik kazandırdı. Büyükşehir’in yardımlarında ve ürün dağıtımlarında kendilerini sık sık görebilirsiniz. Nasıl bir önceki siyasimizi ‘devlet yetkilisi edasında’ olarak niteledi isem kendilerini de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilisi edasında olarak nitelemem yanlış olmayacaktır. Düzeltemem gerekirse ‘ortak yetkili’ olarak düzeltebilirim. İttifak gereği bu ABB yetkilisinin bir ortağı daha var. Fakat ilçede bu ortaklık pek sağlıklı gözükmüyor. Hükümet ittifakının ilçe başkanları sürekli birliktelik mesajı veriyorsa muhalefet ittifakı bir o kadar aksi mesajı veriyor. Belki de bizlere görünen budur. Kendilerine başarılar diliyorum.

İlker Oymaağaç (MHP İlçe Başkanı)
Hükümet ittifakının ilçe başkanlarından biridir kendileri. Siyasi görüşünü fiziki yapısından belli eden bir görünümü vardır. Sosyal medyayı etkin kullanan siyasilerden biridir. İttifakın gereği çoğu programda yerini alır. İttifakın sağlıklı bir şekilde yürüdüğünü belirtmek amacıyla belirli aralıklara iktidar partisi ilçe başkanıyla kadrajlara takılır. Belirli aralıklarla da üst düzey yöneticilerine bağlılığını da belirtir. Nallıhan halkının hemen hemen tamamına yakının tanıdığı bir diğer siyasidir kendileri. Önceki dönemlerde Nallıhan’ın siyasi yapısı ve ittifak gereği rahat, kendilerinden emin siyaset yapıyor gibi gözüküyor. Kendilerine başarılar diliyorum.

Yener Samur (İyi Parti İlçe Başkanı)
Son genel seçimde diğer ittifak ortağı ilçemizde ana muhalefet partisi olsa da son yerel seçimde kendilerinin partisi ana muhalefet partisi konumuna gelmiştir (ittifak adayı olarak). Partisinin kurucu ilçe başkanıdır. Kendilerinden sonra isimde bir değişiklik olsa da kısa bir süre sonra kendileri tekrar göreve getirilmiştir. Sebebi yine kapılar ardında kalıyor ‘bilmiyoruz’. Nallıhan siyasetinin içinden biridir. Önceki partisinde ilçe teşkilat başkanlığı görevini yürütmüştür. Dışarıdan sakin ve halka yakın bir duruşu vardır. Halkın da bu duruşa karşı yakınlığı gözle görülüyor. Son dönemde partisi içinde de epey yer edindiğini görüyoruz. Özellikle siyasi bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olması bir önceki cümlemi kanıtlıyor. Genel merkez ve il yönetimleri de kendilerini de asla bırakmıyorlar. Belirli aralıklarla muhakkak ilçemizi ziyaret ediyorlar. Kendilerinin liderleri de ilçemizi bir süre önce ziyaret etmişlerdi. Sürekli olarak halkın arasında gördüğümüz isimlerden biri ve sosyal medyayı oldukça etkili kullanıyor. Muhalefet ittifakının bir diğer ortağı olan siyaside bahsettiğim gibi kendileri de ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilisi edasında’ siyasetini yürütüyor. Kendilerinin ilçe belediye başkan adayları ile de sürekli birlikteliği gözlerden kaçmıyor. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Kemal Varol (Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı)
Nallıhan’da Milli Görüş geleneği ile anılan bir ailenin mensubudur. Bir diğer Milli Görüş geleneğine mensup siyasi parti ile hem ilçedeki konumu gereği komşu hem de ilçe başkanı gereği soydaştır. Nallıhan’da sevimli bir turizm işletmesinin işletmecisidir. Dışardan sakin ve tevazu sahibi bir görünümü vardır. Kendileri sosyal medyayı etkin kullanan siyasilerden biridir. Sosyal medyada dolaşırken yardım çağrılarına cevap vermiş olarak rastlayabilirsiniz. Bu konuda kendilerini takdir ediyoruz. İlçemizdeki liderine bağlılığını en çok belirten siyasi olduğunu söyleyebilirim. İlçemiz, kendilerinin üst düzey parti yöneticileri tarafından bir veya iki defa ziyaret edilmiştir. Belirli aralıklarla resmi programlarda kendilerini görsek de yeni kurulan bir siyasi partinin yeni bir ilçe başkanı olarak Nallıhan halkı tarafından daha fazla ‘göreviyle beraber’ tanınmaya ihtiyacı var. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Feridun Erduman (DEVA Partisi İlçe Başkanı)
Nallıhan’daki en görünür siyasilerden biridir. Mesleği gereği idari işleyişe fazlasıyla hakim olduğunu belli eden, kendinden emin bir yapısı var. Kullandığı düzgün diksiyon da kendilerinin mesleği gereği olduğu aşikar. İlçemizdeki siyasiler arasında sosyal medyayı en etkin kullanan siyasi olduğunu belirtmem gerekiyor. İlçedeki sorunlar, parti propagandası, yapılan faaliyetler ve daha niceleri kendilerinin sosyal medya duvarında yer alıyor. İlçede kurulalı kısa bir süre olmasında rağmen liderini ilçede ağırlayan nadir siyasilerdendir. Yine iktidar partisi ilçe başkanından sonra (ilçe protokolünde ismi yazmasa bile) resmi programlara katılmayı ihmal etmeyen siyasidir kendileri. Mecliste grubu bulunan siyasilerden daha fazla resmi programlarda yerini alması gözlerden kaçmıyor. Fakat dışarıdan görünen o ki fazlasıyla ‘yalnız’. Teşkilatı pek fazla siyasi çalışmalarda görünmüyor. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Mustafa Varol (Saadet Partisi İlçe Başkanı)
Nallıhan’da Milli Görüş geleneğine mensup olarak bilinen ailenin bir diğer üyesidir. Diğer siyasiler tarafından yaşı gereği siyaset üstü bir saygı görmektedir. İlçede siyasi çalışma yaptığı pek fazla görülmese de ittifak ortaklarından biriyle sürekli ziyaret halinde oldukları elbet gözlerden kaçmıyor. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Mehmet Dağdelen (Genç Parti İlçe Başkanı)
Mazisi eskiye dayanan bir siyasi partinin ilçe başkanlarındandır. İlçe bazında tanınırlığa ihtiyacı olan siyasilerden biridir. Belki bu yazı sonrası partisinin ilçemizde var olduğunu yeni duyanlar olacaktır. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Hakan Murat Gök (Memleket Partisi İlçe Başkanı)
Yeni kurulan siyasi partilerden birinin yeni ilçe başkanlarındandır. Nallıhanlı olmadığını biliyoruz. Yine ilçe bazında tanınırlığa ihtiyacı olan siyasilerden biridir. Belki bu yazı sonrası partisinin ilçemizde kurulduğunu yeni duyanlar olacaktır. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Yazıyı okumaya başlamadan olumsuz neler yazmış diye merak edenler varsa elleri bir miktar boş olarak dönecekleri için üzgünüm.
Hatta kuvvetle muhtemel yazıyı okurken siyasilerin olumsuz yanlarını içinizden geçirmişsinizdir.
Bu kadar olumsuzluğun arasında biraz da olumlu bakmak gerekir.
Kimse bu yazıyı okuduktan sonra da herkes her şey yolunda sanmasın.
Nallıhan’da eksikler çok fazla.
Nallıhan’da yanlışlar çok fazla.
Nallıhan’da yapılması gerekenler çok fazla..
Bahsi geçen siyasilerimizin tek gayesinin Nallıhan olduğundan hiçbir şüphem yok.
Her birimizin ortak gayesi Nallıhan. Değilse de muhakkak olmalı !
Kimisi farklı bir sıfatla bu ortak gayeye hizmet ederken kimi de siyasi parti ilçe başkanı sıfatıyla hizmet eder.
Unuttuğum veya bilmediğim siyasi parti ilçe başkanı varsa kendilerini halka daha fazla tanıtmalarını tavsiye ederim.
Tüm siyasi parti ilçe başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.
Alınmak, gücenmek yok elbet.
Varsa hatam affola.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

20.07.2022
İsmailcan KAYA
nallihanhaber.com

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
2 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Beypazarı’nda çobanlar buldu

HIZLI YORUM YAP

2 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI